Druhy elektronického obchodu

Podíváme se na typy elektronického obchodování podle modelu výnosu, obchodního modelu a typu webu

Díky moderní technologii bylo nakupování online snadnější než kdy jindy. Ať už ty’tam je boční podvodník nebo vážný prodejce’s platformou, která vám pomůže dosáhnout vašeho cíle.


Ale co přesně by měl být tvůj cíl? Jaký druh elektronického obchodu chcete mít?

Na webu Builder Expert, to’Naším posláním není jen pomáhat lidem online, ale také pomáhat jim dosáhnout úspěchu, jakmile budou’tam znovu. A každé úspěšné podnikání v oblasti elektronického obchodování začíná úspěšným plánem a velká část toho je vědět, jaké jsou vaše možnosti.

Když se podíváme na typy elektronického obchodování, musíme se nejprve rozhodnout, jak je kategorizovat. Nikdy web, abychom dělali věci do poloviny, my’Udělal jsem tyto tři různé způsoby:

 • Podle obchodního modelu
 • Podle modelu výnosu a
 • Podle typu webové stránky elektronického obchodu

Nechat’se podívat:

Obchodní modely elektronického obchodu

Když se podíváme na elektronický obchod, obvykle má podobu jednoho až dvou z těchto čtyř různých obchodních modelů, v závislosti na tom, kdo dělá nákup a kdo dělá prodej. Stejně jako všechny dobré věci v podnikání se pěkně rozdrtí do tří znakových zkratek:

1. Business-to-Business (B2B)

Elektronický obchod B2B je podnik, který prodává jinému podniku. Může se jednat o fyzický produkt, jako jsou surové stavební materiály, nebo o službu, jako je firemní právník. Mohlo by také mít podobu digitálního produktu nebo služby.

2. Business-to-Consumer (B2C)

Protože jsme spotřebiteli, jedná se o model používaný většinou našich oblíbených značek. Od módy po nábytek, členství v tělocvičně až po předplatné vína (více o těch později), většina věcí, které kupujeme pro oba ‘potřeby’ a ‘chce’ pochází ze značky B2C.

3. Spotřebitel ke spotřebiteli (C2C)

S prodejem spotřebitelům existuje’to není vůbec zapojeno a to’je obvykle docela příležitostné nastavení. Pomyslete na prodej garáží nebo platformu, jako je eBay.

4. Spotřebitel-k-podnikání (C2B)

To je místo, kde spotřebitel prodává své služby podniku. Nezávislí pracovníci jsou toho dokonalým příkladem.

Modely výnosů z elektronického obchodování

Takže teď’Podívali jsme se na různé obchodní modely elektronického obchodování’je čas podívat se na různé způsoby, jak mohou skutečně vydělat peníze. Zde jsou klíčové modely elektronického obchodování:

1. Dropshipping

S dropshippingem, obchodem nebo jednotlivcem ‘prodává’ produkty na svých webových stránkách, které nemají’Vlastně vyrábět nebo vlastnit. Jsou zabaleny a distribuovány společností třetí strany a vlastník (majitelé) dropshippingového webu nikdy nepřijdou do kontaktu s jediným produktem – jednoduše odříznou malou část od osoby nebo firmy, která ji skutečně vyrábí a distribuuje.

Dropshipping může být lukrativní a velmi úspěšný. Vezměte například Wayfair. Wayfair je populární obchod s nábytkem pro elektronický obchod a místo dropshippingu.

Druhy elektronického obchodování - dropshipping

To znamená, že dropshipping je nyní super konkurenčním prostorem, takže ne’nevstoupíte do toho a myslí si to’Budu rychlý a snadný způsob, jak si udělat štěstí.

Zjistit více:

Jak začít dropshippingovou společnost – Náš kompletní průvodce, jak dosáhnout úspěchu dropshippingu a vyhnout se všem běžným chybám. Obsahuje radu od profesionálů dropshippingu.

2. Předplatné

Předplatné bývalo do značné míry vyhrazeno pro časopisy a noviny, ale právě když jste si mysleli, že jsou na cestě ven, vrátili se se skutečným třeskem v podobě předplatného. Ve skutečnosti je tak velký, že trh s předplatným rostl od roku 2013 do roku 2018 každý rok o více než 100%.

Krabice předplatného fungují trochu jinak, ale v zásadě zahrnují přihlášení k odběru jiného typu produktu, který se vám líbí každý měsíc.

FirstLeaf je předplatné pro milovníky vína. Každý měsíc, FirstLeaf’odborníci na víno zkoumají planetu, aby svým odběratelům dodali neobvyklé a oceněné lahve vína z regionů, o kterých možná ani neslyšeli.

Druhy elektronického obchodování - předplatné

Existují předplatné knih klubu, předplatné kávy, předplatné krásy… pojmenujete to, můžete se přihlásit k odběru. Předplatné je skvělý způsob, jak udržet zákazníky a být schopni předpovědět, kolik vás zásob’Budu potřebovat kdykoli.

Zjistit více:

Jak založit společnost předplatného – Průvodce krok za krokem plný rad od podnikatelů, kteří od základu vybudovali úspěšnou společnost předplatného..

3. Soukromé označování a výroba

Jakýkoli podnik nebo jednotlivec provádějící soukromé označování a výrobu je takový, který v podstatě provádí všechny předprodejní fáze in-house. Že’je to říci’výroba, balení a následný prodej zboží přímo konečnému zákazníkovi.

Zní to jako poněkud velkolepý a technický termín, ale do této formy se vejde spousta malých podniků – nebo malých vedlejších ruchů. Příkladem může být pekárna, která prodává domácí koláče na objednávku.

4. Bílé značení

Společnosti působící na bílém označování obchodních příjmů modelu rebrand (nebo ‘označení’) produkty zakoupené od výrobce a prodávají je jako své vlastní produkty.

Zní to trochu útržkovitě, že? Vlastně to tak je’je mnohem běžnější – a legitimnější – než to zní. Ve skutečnosti to je’je to, co mnoho velkých jmen používá.

Například klub Dolave ​​Shave Club je jako podřízený podnik bílých značek. Tím, že vezme slušný, dostupný holicí strojek a vezme jen malou marži pro přebalení a distribuci, Dollar Shave Club se stal obrovským úspěchem u žen unavených přeplatením růžových plastových břitev.

typy elektronického obchodu - bílé značení

To’s také předplatné box služba, úhledně procházet dva skvělé modely příjmů – pěkná práce, Dollar Shave Club!

Zjistit více:

Jak prodávat make-up online – Bílé značení je v kosmetickém průmyslu oblíbeným modelem. jestli ty’znovu přemýšlíte o prodeji make-up online, přečtěte si našeho průvodce a zjistěte, zda je to správná cesta.

5. Velkoobchod

Velkoobchodník funguje jako prostředník mezi výrobcem a maloobchodníkem. Obratují malý zisk z prodeje zboží maloobchodníkovi. Ne každý maloobchod funguje na tomto základě, ale je to’je to pravděpodobně víc než ty’d myslím. Velkoobchodníci poskytují maloobchodníkovi způsob, jak být skutečně reaktivní na to, kolik zásoby potřebují nebo chtějí v závislosti na tom, co’s odletět z polic a ponechat výrobci manipulaci s logistikou (zejména pokud je výrobce založen v zámoří).

To znamená, že velkoobchodník musí být tím, kdo na sebe vezme riziko objednání velkého množství zásob předem, na základě toho, co předpovídá, že jeho prodejci budou chtít koupit. Pokud to půjde dobře, může to být hladké a lukrativní, ale je to tak’je to jistě tvrdý vyrovnávací akt!

6. Nájem a půjčka

U firmy, která působí na základě modelu výnosu z pronájmu a půjček, zákazník platí pouze za použití svého produktu nebo služby, místo aby jej kupoval přímo. Zřejmým příkladem B2C je jakékoli místo k zapůjčení auta, ale objevují se i další kreativní možnosti C2C.

Airbnb nepotřebuje úvod, ale tam’je také Fat Llama, platforma pro spotřebitele, aby si pronajala svá zařízení, jako jsou objektivy, drony a elektrické myčky, jiným spotřebitelům. S nejlepšími nájemci tam vydělávali několik tisíc dolarů měsíčně’Je to jednoznačně obrovský trh.

Druhy elektronického obchodování - pronájem a půjčka

7. Freemium

Freemium platební model je model, který obvykle vidíte pouze u digitálních produktů. U obchodního modelu Freemium se můžete zaregistrovat do bezplatné verze produktu, která má sníženou funkčnost.

Zatímco naděje je, že vy’Pokud se v nějakém okamžiku zaregistrujete k prémiovému plánu, abyste mohli získat přístup k dalším funkcím, mohli byste legitimně zůstat na bezplatné verzi tak dlouho, jak budete chtít. Tam’s těmito digitálními produkty (nebo přinejmenším jen velmi malý) nejsou spojeny žádné skutečné variabilní náklady a platící zákazníci zajišťují, aby společnost stále dosahovala zisku.

Spotify je klasický příklad podnikání, které pracuje na modelu výnosů z freemia. Uživatelům bezplatného plánu Shopify bude jejich hudba občas přerušena reklamami. Pro příležitostného uživatele to není problém, ale každý vážný milovník hudby se rychle upgraduje pro pohodlí nepřerušeného poslechu.

Druhy elektronického obchodování - freemium

Typy webových stránek elektronického obchodu

Dobře, tak teď’Podívali jsme se na různé druhy elektronického obchodování a modely výnosu a nyní to’s čas podívat se na poslední faktor ve hře; druh webové stránky, kterou oni’prodávat prostřednictvím.

1. Jednotlivé webové stránky značky (jeden prodejce)

Web specifický pro prodejce je specializovaný web, který prodává pouze zboží nebo služby jedné osoby nebo jedné firmy. Většina webových stránek elektronického obchodování spadá do této kategorie.

Značka Adidas, sportovní oblečení, má specializovaný web prodávající pouze produkty Adidas:

Druhy elektronického obchodování - jeden prodejce

Vytvoření internetového obchodu by se mohlo zdát jako něco vyhrazené pouze pro velké značky, jako je Adidas, ale tvůrci webových stránek elektronického obchodu tuto technologii zpřístupnili všem – i malým prodejcům za přísného rozpočtu a bez jakýchkoli technických zkušeností. I když možná budete raději dabble na online tržiště první (což my’Dostanu se za vteřinu), určitě doporučujeme novým prodejcům vytvořit si vlastní internetový obchod s jedním z těchto nástrojů.

Zjistit více:

Porovnání grafů pro tvorbu webových stránek pro elektronický obchod – stručný pohled na nejlepší tvůrce webových stránek elektronického obchodu pro váš podnik.

Jak vytvořit internetový obchod – my’znovu vás provede procesem nastavení obchodu online, od výběru

2. Online maloobchodníci (vybraný počet prodejců)

Online maloobchodníci spojují produkty od samostatných prodejců pod jednu online střechu. On-line prodejce má kontrolu nad tím, kteří prodejci se tímto způsobem spojí. Internetový prodejce často také převezme vlastnictví produktových fotografií a popisů, aby vše vypadalo hezky a společně.

Macy’s je toho dokonalým příkladem. Tady’s výběrem produktů Adidas, které nosí online:

Druhy elektronického obchodování - online maloobchodníci

Macy’s má úplnou kontrolu nad tím, jaké produkty skladuje od kterých prodejců a jak je zobrazuje. Drží také zásoby a odesílá je zákazníkovi při nákupu.

Amazon je pravděpodobně nejslavnějším online prodejcem, i když to je’je spravedlivé říci, že má docela jinou atmosféru než Macy’s. Spíše než kurátorský výběr prodejců se Amazon rozhodne pro množství a pohodlí – a hej, to’jasně pro ně pracuje!

Amazon se však nesmí zaměňovat s Amazon Marketplace, který funguje trochu jinak, a pěkně nás přivádí na náš třetí typ elektronického obchodu: tržiště!

3. Tržiště (více prodejců)

Konečně existují tržiště jako Etsy a eBay. Tato tržiště ukládají určitá omezení na to, co lze prodat, a pokud tam budou, vstoupí’je to spor mezi prodejcem a zákazníkem, ale jinak se prodejci dostanou do velké míry zdarma.

Druhy elektronického obchodování: Roundup

Jak můžete vidět z tohoto příspěvku, existuje mnoho různých způsobů, jak kategorizovat podniky elektronického obchodu. Co’s více, docela často podniky elektronického obchodování přecházejí do dvou nebo více různých modelů.

Tady’s rychlé shrnutí typů elektronického obchodování tam podle každé jiné kategorie:

Zde jsou různé obchodní modely elektronického obchodování:

 1. Business-to-Business (B2B)
 2. Business-to-Consumer (B2C)
 3. Spotřebitel ke spotřebiteli (C2C)
 4. Spotřebitel-k-podnikání (C2B)

Zde jsou různé modely příjmů z elektronického obchodování:

 1. Dropshipping ­
 2. Předplatné
 3. Soukromé značení a výroba
 4. Bílé značení
 5. Velkoobchod
 6. Nájem a půjčka
 7. Freemium

Zde jsou různé typy webových stránek elektronického obchodu:

 1. Individuální web značky (jeden prodejce)
 2. Online prodejci (vyberte počet prodejců)
 3. Tržiště (více prodejců)

Svět elektronického obchodování je vzrušující a rychle se rozvíjející. My’Ujistěte se, že budete tuto stránku průběžně aktualizovat o všechny nové trendy, které objevíme, ale mezitím dejte nám vědět, pokud si myslíte, že tam’je to cokoli’jsem zmeškal – jen pop komentář níže!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map