Jaka jest nazwa domeny? Zobacz nasz ABC Przewodnik po nazwach domen dla początkujących

Jaka jest nazwa domenyJaka jest nazwa domeny? To wydaje się być tak podstawową rzeczą, ale tak jest’nie zawsze tak łatwo, szczególnie jeśli’jesteś początkującym.


Kiedy kilka lat temu postanowiliśmy zbudować naszą pierwszą stronę internetową, nie mieliśmy pojęcia, czym jest nazwa domeny i jakie problemy należy wziąć pod uwagę, abyśmy mogli poprawnie skonfigurować.

Obawialiśmy się o prywatność, sposób łączenia / odłączania nazwy domeny od strony internetowej, jeśli lepszy jest .com lub .net, koszty itp..

Czy są to również obawy, które podzielasz??

Jasne, to wszystko wydaje się bardzo proste dla osób, które mają doświadczenie w tworzeniu stron internetowych. Ale dla początkującego wszystko może być trochę niespokojne.

Istnieje wiele zasobów, które pod względem technicznym podają nazwę domeny.

Ale to’to jest problem’jest nieco bardziej techniczny i nie zawsze może być w prostym języku angielskim, który normalni ludzie mogą łatwo zrozumieć.

ty’prawdopodobnie nie interesują mnie techniczne szczegóły funkcjonowania domeny.

ty’prawdopodobnie bardziej interesuje Cię, jak praktycznie zarządzać nazwą domeny i jakie potencjalne problemy powinieneś wiedzieć.

Ten krótki przewodnik został napisany, aby zapoznać się z podstawami tego, co musisz wiedzieć o nazwach domen – zwykłym angielskim.

Pozwolić’idziemy!

10 najważniejszych pytań o nazwy domen

Kliknij na pytania do odpowiedzi:

1. Jaka jest nazwa domeny?

2). Czy nazwy domen i strony internetowe są odrębnymi rzeczami??

3). Darmowe i płatne nazwy domen.

4. Gdzie mogę kupić nazwę domeny??

5. Ile kosztuje rejestracja nazwy domeny?

6. Czy mogę kupić nazwę domeny bezpośrednio w kreatorze witryn?

7. Czy mogę przenieść moją nazwę domeny, jeśli zmienię twórców stron internetowych?

8. Czy powinienem kupić nazwę domeny za pośrednictwem rejestratora lub narzędzia do tworzenia witryn internetowych??

9. Czy nazwy domen z .com zawsze są preferowane?

10. Czy powinienem chronić moje dane osobowe za pomocą prywatnej rejestracji?

11. Inne przydatne zasoby

1. Co to jest nazwa domeny?

Upraszczając, nazwa domeny to adres, który wpisujesz w pasku adresu przeglądarki internetowej, aby dostać się do strony internetowej.

Na przykład nazwa domeny dla Google to https://www.google.com

Nazwa domeny dla tej strony to https://www.websitebuilderexpert.com

Nazwa domeny jest unikalna dla Twojej witryny (podobnie jak odcisk palca) i nie może być współużytkowana przez różne witryny.

2. Czy nazwy domen i strony internetowe są odrębnymi rzeczami??

Pomyśl o nazwie domeny jako o numerze telefonu i stronie internetowej w telefonie. Gdy są połączone, są osobnymi elementami.

Możesz zmienić swój telefon (stronę internetową) w dowolnym momencie, a jednocześnie zachować dotychczasowy numer telefonu (nazwę domeny) i po prostu podłączyć go do nowego telefonu (nowej strony internetowej).

Możesz też przenieść swój numer telefonu (nazwę domeny) do innego dostawcy usług telefonicznych (rejestrator nazw domen) i nadal utrzymywać połączenie z istniejącym telefonem (witryną).

Zdezorientowany? Pozwolić’robię prostą ilustrację:

 • Mogę kupić nową nazwę domeny (let’powiedzmy www.brandnewdomain.com) i połącz go z witryną, na której jesteś teraz. Cała zawartość tej witryny w ogóle się nie zmieni. Ale witryna będzie miała nową nazwę domeny www.brandnewdomainname.com, zamiast www.websitebuilderexpert.com
 • Mogę zbudować zupełnie nową stronę internetową w innym miejscu i odłączyć www.websitebuilderexpert.com od tej witryny i ponownie połączyć ją z nową witryną I’zbudowałem gdzie indziej. Po wpisaniu adresu zostaniesz przeniesiony do nowej witryny.

Kluczem jest to, że nazwa Twojej domeny nie utknęła na stałe w żadnej konkretnej witrynie. Możesz go odłączyć i połączyć z dowolną inną witryną. Pamiętaj jednak, że nazwa domeny może być połączona tylko z jedną witryną na raz.

3. Darmowe i płatne nazwy domen

Istnieją bezpłatne nazwy domen, które można uzyskać od różnych twórców stron internetowych, z których korzystasz, takich jak WordPress.com, Wix, Squarespace, Weebly itp..

Mówiąc ściślej, ci twórcy stron internetowych dają ci “subdomena”. Jeśli więc ponownie użyjemy nazwy naszej witryny, poddomena będzie wyglądać mniej więcej tak:

 • websitebuilderexpert.wordpress.com
 • websitebuilderexpert.wix.com
 • websitebuilderexpert.weebly.com

Darmowa nazwa subdomeny nie zawsze jest dobra – szczególnie jeśli chcesz budować długoterminowy biznes z własnym unikalnym brandingiem.

Chcesz uniknąć korzystania z bezpłatnych subdomen z tych dwóch ważnych powodów:

 1. Jesteś skończony’t jest właścicielem subdomeny. Chociaż korzystanie z niego jest bezpłatne – nie’mam to. Kreator stron internetowych jest właścicielem nazwy subdomeny. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się na innego usługodawcę, domena nie będzie przenośna.
 2. Poddomena jest rozszerzeniem usługodawcy’własna domena. Na końcu nazwy domeny będzie ona miała nazwę usługodawcy. Na przykład, jeśli użyliśmy Weebly, nasz adres internetowy będzie miał postać sitebuilderexpert.weebly.com, a nie sitebuilderexpert.com.

Dlatego zawsze polecam wydać kilka dolców, aby uzyskać odpowiednią domenę, którą w pełni posiadasz. Pomoże również w budowaniu marki.

4. Gdzie mogę kupić nazwę domeny?

Istnieje wiele różnych rejestratorów nazw domen. Kilka dobrze znanych to GoDaddy, Domain.com i NameCheap.

Pamiętaj, że kupując / rejestrując nazwę domeny, faktycznie płacisz roczną opłatę rejestratorowi nazw domen, aby nazwa domeny pozostała zarejestrowana pod Twoim nazwiskiem.

Po upływie okresu rejestracji i jeśli nie’Po odnowieniu utracisz nazwę domeny ponieważ zostanie udostępniony innym osobom w celu rejestracji na otwartym rynku.

Na szczęście rejestratorzy nazw domen wyślą Ci wiadomość e-mail z przypomnieniem, że Twój okres rejestracji wkrótce wygaśnie, lub oferują opcję automatycznego odnawiania, dzięki czemu nie’muszę pamiętać.

PORADA PRO: To’zawsze pomocne jest skonfigurowanie przypomnienia kalendarza przed datą wygaśnięcia, przypomnienie sobie o dwukrotnym sprawdzeniu, czy chcesz odnowić nazwę domeny, czy też opcja automatycznego odnawiania jest skonfigurowana poprawnie.

Nie chciałbyś’chcę, aby ktoś inny zarejestrował Twoją nazwę domeny, zwłaszcza gdy witryna będzie działać od lat! Wyobraź sobie, że jeden z konkurentów biznesowych ostatecznie przejmie Twoją nazwę domeny! Dlatego od razu skonfiguruj przypomnienie za każdym razem, gdy odnawiasz nazwę swojej domeny.

5. Ile kosztuje rejestracja nazwy domeny?

Ogólnie rzecz biorąc, nazwa domeny kosztuje około 10-15 USD rocznie.

Ale jeśli nazwa domeny jest bardzo wymagana, może kosztować setki, a nawet tysiące dolarów, abyś mógł dokonać pierwszego zakupu. Roczna opłata za przedłużenie powinna być później normalna (10 USD – 15 USD rocznie).

Powodem, dla którego dokonanie pierwszego zakupu jest drogie, jest to, że ktoś może już posiadać nazwę domeny i trzyma ją do odsprzedaży. Lub rejestrator nazw domen wie, że nazwa domeny jest bardzo pożądana, więc zwiększają jej cenę.

Co’popularna nazwa domeny? Pomyśl o czymś takim jak www.fitness.com lub www.insurance.com

Przez większość czasu, jeśli używasz swojej unikalnej nazwy firmy jako nazwy domeny, nie będziesz musiał się zbytnio martwić o zapłacenie wysokiej ceny.

6. Czy mogę kupić nazwę domeny bezpośrednio od konstruktora witryny?

Tak, możesz.

Niektórzy twórcy witryn, np. Wix, Squarespace lub Weebly, oferują bezpłatną niestandardową nazwę domeny na jeden rok – jeśli zarejestrujesz się w ich rocznych planach.

(Uwaga: nie są to subdomeny takie jak omówione powyżej. Są to niestandardowe nazwy domenowe takie jak www.websitebuilderexpert.com)

Po pierwszym roku będziesz musiał odnowić nazwę domeny po podanej cenie.

W przypadku Wix roczna opłata za przedłużenie wynosi około 14,95 USD rocznie (24,85 USD, jeśli uwzględnisz rejestrację prywatności).

W przypadku Squarespace opłata za przedłużenie wynosi 20 USD (obejmuje rejestrację prywatności).

W przypadku tych twórców stron internetowych ceny są bardziej dostosowane do rejestratorów nazw domen (takich jak GoDaddy lub Namecheap).

W Weebly roczna opłata za przedłużenie wynosi 19,95 USD (lub 29,95 USD, w tym rejestracja prywatności) – tylko nieco droższa niż oferta Wix, Squarespace lub innych rejestratorów nazw domen.

Korzyści z uzyskania niestandardowej nazwy domeny przez przeciągnięcie & Kreator upuszczania stron internetowych obejmuje:

 • Dostajesz jeden rok za darmo (zakładając, że subskrybujesz ich roczne plany)
 • Ułatwiają one połączenie nazwy domeny ze swoją witryną’usprawniliśmy proces łączenia się na ich platformie

7. Czy mogę przenieść moją nazwę domeny, jeśli zmienię twórców stron internetowych?

Tak, możesz – aby Twoja nazwa domeny nie była zablokowana w jednej określonej lokalizacji.

Możesz zabrać go ze sobą jako własną nazwę domeny (o ile nadal płacisz roczną opłatę).

Otrzymujący rejestrator domeny / kreator stron internetowych (lokalizacja, do której chcesz przenieść nazwę domeny) dostarczy ci instrukcji, jak to zrobić.

Na przykład, jeśli chcesz przenieść nazwę swojej domeny z NameCheap do GoDaddy, GoDaddy będzie miał tutoriale pokazujące, jak to zrobić.

Jeśli chcesz przenieść nazwę domeny z GoDaddy do Wix, Wix będzie miał tutoriale, jak to osiągnąć.

Dlaczego chcesz przenieść nazwę swojej domeny??

Jednym z popularnych powodów jest to, że jeśli zdecydujesz się zmienić kreatora stron internetowych, powinieneś przenieść swoją nazwę domeny z kreatora stron internetowych, który opuszczasz. Zakłada się, że nazwa domeny została zakupiona od konstruktora witryny, a nie od rejestratora nazw domen.

Ale jeśli nazwa domeny została zakupiona za pośrednictwem rejestratora nazw domen, możesz po prostu zerwać połączenie z poprzednim narzędziem do tworzenia witryn i ponownie połączyć nazwę swojej domeny z nowym narzędziem do tworzenia witryn. Możesz zachować swoją nazwę domeny w swoim bieżącym rejestratorze.

8. Czy powinienem kupić nazwę domeny za pośrednictwem rejestratora lub narzędzia do tworzenia witryn internetowych??

Każde podejście ma wady i zalety.

Kup nazwę domeny za pomocą narzędzia do tworzenia witryn:

 • Zasiłek – Jeśli subskrybujesz abonament roczny za pomocą narzędzia do tworzenia witryn internetowych (takiego jak Wix, Squarespace lub Weebly), otrzymasz bezpłatną nazwę domeny na jeden rok. Więc oszczędzasz 1 rok’opłaty za nazwę domeny (około 10-15 USD)
 • Zasiłek – To’łatwiej jest połączyć nazwę domeny z witryną (ponieważ twórca witryny usprawnił proces połączenia za pomocą zaledwie kilku kliknięć). W przypadku rejestratorów nazw domen musisz dokonać kilku zmian konfiguracji (to’trochę więcej pracy).
 • Wada – Po pierwszym bezpłatnym roku musisz odnowić nazwę domeny za około 15-20 USD rocznie dla Wix i Squarespace oraz 19,95 USD w Weebly. Nie obejmują one rejestracji prywatności dla nazwy domeny. W przypadku rejestratorów nazw domen roczna opłata za przedłużenie wynosi zwykle około 10–15 USD. Więc wymiana tutaj jest bezpłatna przez jeden rok, a nieco droższa w kolejnych latach.
 • Wada – Jeśli chcesz zmienić narzędzia do tworzenia witryn, musisz przenieść nazwę domeny ze starego narzędzia do tworzenia witryn. Należy to zrobić, ponieważ nie będziesz już używać starego narzędzia do tworzenia witryn. Tylko trochę bardziej administracyjnie, jeśli kiedykolwiek miałbyś zmienić budowniczych.

Kup nazwę domeny za pośrednictwem rejestratora nazw domen:

 • Zasiłek – Po zmianie kreatorów stron internetowych możesz zachować nazwę domeny przy użyciu rejestratora nazw domen i połączyć ją z nowym kreatorem stron internetowych. Zazwyczaj można to zrobić w ciągu jednego dnia. Nie ma więc potrzeby przechodzenia przez proces eksportu / importu, który może być techniczny i zwykle zajmuje kilka dni.
 • Zasiłek – Roczne opłaty są zwykle tańsze o kilka dolarów rocznie.
 • Wada – Ponieważ rejestrator nazw domen znajduje się poza narzędziem do tworzenia stron internetowych, połączenie nazwy domeny jest nieco bardziej techniczne i administracyjne.

PORADA: Jeśli masz kilka różnych stron internetowych, możesz rozważyć zarejestrowanie wszystkich nazw domen u rejestratora nazw domen, takiego jak GoDaddy lub NameCheap. To’po prostu łatwiej zarządzać nimi wszystkimi pod jednym dachem, szczególnie jeśli korzystasz z różnych programów do tworzenia witryn.

Ponadto będziesz mieć możliwość szybkiego odłączenia i ponownego przyłączenia nazwy domeny bez konieczności przenoszenia jej z jednego narzędzia do tworzenia witryn do innego. To’to więcej kłopotów administracyjnych i przetworzenie może potrwać kilka dni.

9. Czy nazwy domen z .com zawsze są preferowane??

Ogólnie rzecz biorąc, uważamy, że ludzie wolą bardziej popularne domeny najwyższego poziomu (“TLD”), takich jak .com, .org, .net. Lub nawet TLD, które są specyficzne dla kraju (takie jak .ca dla Kanady lub .com.au dla Australii), co jest dobre dla firm, które są skierowane do lokalnych klientów.

My’słyszałem, że niektórzy ludzie nie ufają niektórym TLD, takim jak .biz, ponieważ wyglądają na nieco oszustów. Ale pod koniec dnia to’sama strona internetowa to’nieuczciwy, a nie struktura nazw domen. Zdecydowanie istnieje subiektywne uprzedzenie sprzyjające typowym TLD (np. .Com).

Jednym studium przypadku do rozważenia jest to, że Google założył nową spółkę macierzystą i używał nazwy domeny ABC.xyz dla firmy macierzystej. Nie robi’kończą się na .com, co sugeruje, że Google nie’naprawdę mają jakiekolwiek uprzedzenia w stosunku do nazw domen innych niż .com.

Więc nie’nadmiernie przemyśleć ten proces selekcji. Spróbuj dopasować nazwę domeny do nazwy firmy, ponieważ pomaga to w budowaniu marki.

PORADA: Jeśli Twoja firma jest bardziej rozwinięta, rozważ rejestrację nazwy domeny na wszystkich TLD (lub na tyle, ile możesz znaleźć).

Na przykład, jeśli nazwa firmy to ABCDE.com, spróbuj zarejestrować się w innych TLD (takich jak ABCDE.net, ABCDE.org itp.). Chodzi o to, że nie’chcę, aby ktoś inny zarejestrował te nazwy domen, aby chronić Twoją markę online.

Co się stanie, jeśli konkurent zarejestruje ABCDE.org? Najprawdopodobniej doprowadzi to do pewnego zamieszania w marce. Więc to’nie jest złym pomysłem, aby z wyprzedzeniem podjąć środki ostrożności.

Tak to’To trochę finansowe zobowiązanie w skali roku, ale to’jest warta inwestycji, szczególnie gdy Twoja firma staje się bardziej ugruntowana.

10. Czy powinienem chronić moje dane osobowe za pomocą prywatnej rejestracji?

Czy wiesz, że każdy może sprawdzić prawo własności i dane kontaktowe właściciela nazwy domeny za pomocą WHOIS?

Więc jeśli czujesz, że tak’Jeśli chcesz, aby Twoje dane kontaktowe zostały ujawnione publicznie, większość rejestratorów nazw domen oferuje możliwość prywatnej rejestracji nazwy domeny, dzięki czemu Twoje dane kontaktowe będą chronione przed oczami publicznymi.

Zakres opłat za rejestrację prywatności. Ale ogólnie rzecz biorąc, to’s około 10 USD – 15 USD rocznie.

Inne przydatne zasoby

Jeśli chcesz uzyskać kilka pomocnych zasobów, aby poczuć się bardziej komfortowo z nazwami domen i ich działaniem, oto kilka polecanych witryn:

 • Dziennik wyszukiwarki
 • Moz

Niektóre z naszych innych przydatnych dyskusji związanych z budowaniem stron internetowych:

Mam pytania lub komentarze?

Pomocny jest ten przewodnik?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map