Robotlar İşinizi Çalacak (Ama Sadece Bir Erkekseniz)

dünya çapında iş çalan robotlar


Bilim kurgu uzun zamandır bizi robotların yükselişi konusunda uyarıyor.

Orwell al’örneğin 1984, ‘televizyon ekranı’ Winston’ın aslında izlediğine inandığını’ekran’onu izliyor. Veya Kubrick’Siri ve Alexa benzeri yapay zekayı öngören Space Odyssey.

Ama bu kurgular gerçek olmanın eşiğinde mi? Yakında robotların yönettiği bir dünya görecek miyiz??

Pew Araştırma Merkezi’nin yakın tarihli bir araştırmasına göre, Amerikalıların% 70’inden fazlası bu fenomenden endişe duyuyor. Neredeyse dörtte üçü robotların sadece işlerini değil aynı zamanda hayatlarını.

Yapay zekanın yaygınlığı ve etkisi dünya genelinde katlanarak artıyor. O’günlük olarak gerçekleştirdiğimiz birçok eylemin ardındaki itici güç haline gelir ve tamamen.

Netflix’e göz atarken, akış hizmeti, önceki etkinliğimizi temel alarak kişiselleştirilmiş öneriler sunmak için yapay olarak akıllı bir algoritma kullanır. Benzer şekilde, yapay zeka sayesinde Google’da uyarlanmış arama önerileri görünür.

Ve bugün, e-ticaret giderek daha popüler bir alışveriş modu haline geldikçe, daha fazla çevrimiçi müşteri hizmeti işlevi otomatik, yapay olarak akıllı sohbet botları tarafından gerçekleştiriliyor.

Ama botlar korkacak veya kucaklanacak bir şey mi? 2017’de Facebook, araştırmacılar için anlaşılmaz olan kendi dillerini icat ettikten sonra bir çift botu kapatmaya zorlandı.

Facebook deneyi büyük bir başarı ve akıl yürütüp sohbet edebilecek sohbet botları yaratmada bir adım olarak selamladı.’Onların söylemlerini biraz endişelendirmek anlamamız imkansız mı? Bu potansiyel bir robot ayaklanması sinyalini veriyor mu??

AI’nin kötü bir ün kazandığını iddia eden Baidu Araştırma Merkezi Baş Bilimcisi ve Stanford Lecturer Andrew Ng’e göre değil.

Katil AI robotları hakkında endişelenmeyi Mars’ta aşırı nüfus konusunda endişelenmeye benziyor – bu yüzden şimdilik iyi olabiliriz.

Öte yandan, inandığı şeyin teatral olarak şeytani AI gerçek tehdit için bir cephe: işlerin robotlar tarafından yerinden edilmesi.

Ancak kimin işini bir robot tarafından çalma riski vardır? Dünyada hangi iş piyasasının robot hakimiyeti riski altında olduğunu öğrenmek istedik. Robot kuralının cinsiyete eşit olup olmayacağını bilmek istedik.

Beyaz Saray’daki Trump ile toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik adımlar durgunlaşıyor. Protestolara ve yoğun kamu incelemesine rağmen, ABD’deki cinsiyetler arası ücret farkı daralmaya daha yakın değil ve tüm dünyadaki kadınlara hala erkek meslektaşlarından daha az ödeme yapılıyor.

Birleşik Krallık’ta oy alan kadınların (bazı) yüzüncü yılında kendimize sormalıyız, seçmenler durumun daha iyi olacağını düşünüyorlardı?

Web Sitesi Oluşturucu Uzmanında sorduğumuz soru: robotların yükselişi ayrımcı mı olacak yoksa olmayacak mı? Kim daha fazla iş, erkek veya kadın kaybetme riski altında?

Bu soruları yanıtlamaya çalışmak için herkese açık verileri inceledik. Buraya’keşfettiklerimiz.

Önemli bulgular

Japonya

Genel olarak ve hem erkekler hem de kadınlar için Japonya, işini bir robota kaybetme riski en yüksek nüfus olarak masanın başında.

Burada otomasyon paradoksunu görüyoruz. Japonya yenilikçi teknolojilerin ve icatların ön saflarında olabilir, ancak bu onları robot devralmalarına en açık hale getirir.

Japonya’iş piyasası, iş dünyasında devrim yaratacak yapay zekalı botların geliştirilmesini kolaylaştıran teknisyenlere, bu alanda istihdam edilen iş gücünün 1 / 5’inden biraz fazlasına bağımlıdır..

Ne yazık ki onlar için, onların yaratılışı geri alma olabilir.

Kadınlar İçin Kazanma

Otomasyon bazıları için tehdit oluştururken, kadınlar nihayet işgücünde yılların yetersiz temsili ve düşük maaşları için bir teselli görecekler.

Araştırmadaki 33 OECD ülkesinin% 80’inde erkekler bir robota işlerini kaybetme riski kadınlardan daha fazla.

En büyük kazananlar İsrail’de robot devralmaya dünyadaki en az duyarlı çalışan nüfus olan kadınlardır. Bu, düşük otomasyon olasılığı olan bilimsel ve entelektüel rollerde çalışan İsrailli kadınların% 30,4’ünden kaynaklanmaktadır..

Robot Ayrımı

Erkekler iken’Genel olarak en güvensiz olan işleri, çoğu ülkede erkekler ve kadınlar arasındaki fark marjinal.

Ancak Letonya, iş için geldiklerinde robotların en fazla ayrımcılık yapacağı ülke. Letonya’daki erkeklerin işlerini bir robot tarafından çalınması kadın meslektaşlarına göre% 8.4 daha fazla.

tersine, Robotlar tünele hükmettiğinde Finlandiya cinsiyete eşit bir cennet olarak selamlanacak, ABD’yi saygın bir üçüncü sırada.

Robot devralma konusunda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda İsveç ve Norveç, Finlandiya’nın İskandinav çirkin üvey kız kardeşleri.’s Külkedisi, ayrımcı bir ele geçirme için 3. ve 4. sırada.

İngiltere-ABD Rekabeti

Batı Dünyasının bu iki kralı birbirleriyle sık sık rekabet halindedir, ancak robotlar yükseldiğinde kim zirveye çıkacak??

Birleşik Krallık’iş gücü, bir robot için işini ABD’den daha fazla kaybetme riski bakımından istatistiksel olarak daha fazladır. Ve ABD’de, otomasyon olasılığı cinsiyetler arasında İngiltere’den daha dengeli.

Amerikalı kadınlar erkek meslektaşlarından daha güvenlidir, oysa Birleşik Krallık’taki kadınlar aslında erkeklerden daha fazla robotlaşma riski altındadır..

Genel olarak,’Bu konuda ABD için sağlam bir galibiyet.

Avrupa

Avrupa’’nin en güvenli ve tehlike altındaki ülkeleri Davut ve Goliath savaşıdır. Doğu devi Türkiye otomasyon riski en fazla olan Avrupa ülkesi, batı cüce Lüksemburg ise robot devralmaya en az duyarlı olanlar için en üst sırada yer alıyor.

Doğu ve Batı arasındaki savaş, toplumsal cinsiyete eşit robot dünyası açısından devam ediyor. Erkekler arasında çok daha fazla eşitsizlik var’s ve kadınlar’nin Doğu Avrupa’da otomasyon riski Batıdakinden daha fazla.

OECD Otomasyon Riski En Yüksek 10

tüm

RankCountry Otomasyon Olasılığı# 1Japan# 2Mexico# 3Chile# 4Turkey# 5Kore Cumhuriyeti# 6Slovakia# 7Hungary# 8Italy# 9Çek Cumhuriyeti# 10Spain
64,26
57.32
56.85
56.68
54.95
54,67
53.25
52.28
52.05
51,24

En fazla risk altındaki bu ilk 10 ülkenin% 70’i hizmet sektörüne en fazla ağırlık veren bir ekonomiye sahip.

Bu nispeten yüksek bir otomasyon olasılığına sahiptir – robot garsonları ve kabin ekibini düşünün veya yapay akıllı cihazlar aracılığıyla kişiselleştirilmiş mağaza içi alışveriş önerileri alın – yani bu sektörde çalışanlar muhtemelen işsiz olacak.

Erkekler

RankCountry Otomasyon Olasılığı# 1Japan# 2Mexico# 3Chile# 4Turkey# 5Kore Cumhuriyeti# 6Slovakia# 7Hungary# 8Latvia# 9Poland# 10Italy
65.26
58.61
57.60
57.00
56.69
56.40
54,40
53.17
52,53
52.50

O’robotlar yönetmeye geldiğinde Doğu Avrupalı ​​erkekler için harika görünmüyor.

Bu ekonomiler genellikle el işçilerine ve inşaatçılar, elektrikçiler ve vasıflı el emeği gerektiren ticaretler gibi işçilere dayanır. Ne yazık ki onlar için robotlar bu işleri kaçak avcılık için izliyor.

KADIN

RankCountry Otomasyon Olasılığı# 1Japan# 2Chile# 3Turkey# 4Mexico# 5Slovakia# 6Kore Cumhuriyeti# 7Çek Cumhuriyeti# 8Hungary# 9Italy# 10Germany
63.06
55.73
55.58
55.28
52.70
52.69
51.85
51,762
51,757
51.22

İlginçtir, Almanya’daki kadınlar ilk 10’a girdi. Almanya’daki kadınlar için önde gelen endüstri teknisyenler ve yardımcı profesyonellerdir. Bu, bilimsel ve tıbbi teknisyenler ve asistanlar veya hukuk ve iş ortakları gibi meslekleri içerir..

Almanya’daki kadınlar profesyonel merdivenin ortasına yükseldiler, eğer bu cam tavanı kırabilir ve yönetim pozisyonlarına ulaşabilirlerse, otomasyon riskleri önemli ölçüde azalacak.

OECD Otomasyon Riskinde En Az 10

tüm

RankCountry Otomasyon Olasılığı# 1Luxembourg# 2Israel# 3USA# 4Norway# 5Iceland# 6Sweden# 7Switzerland# 8UK# 9Netherlands# 10Australia
39.49
39.75
41.24
42.37
42,73
43.45
43.45
43.63
44.66
45.73

En az otomasyon riski taşıyan ilk 10 ülkedeki tüm ekonomiler en yoğun bilimsel ve entelektüel profesyonellere dayalı ekonomilere sahiptir..

Bu iş kategorisi, en az otomasyon riski taşıyan ISCO (Uluslararası Standart Meslek Sınıflaması) kategorisidir ve olasılıkları yalnızca% 0,1’dir..

Erkekler

RankCountry Otomasyon Olasılığı# 1Luxembourg# 2Israel# 3USA# 4Switzerland# 5UK# 6Netherlands# 7Norway# 8Iceland# 9Sweden# 10Finland
38.97
40,65
41.54
42.19
43.63
44.16
44.96
45,13
45.96
46.83

ABD’deki erkekler, önde gelen endüstrilerinin zanaatkar olmalarına ve nispeten yüksek bir otomasyon olasılığına sahip işçi ticareti yapmalarına rağmen, en az otomasyon riski için etkileyici bir üçüncü sırada yer alıyor..

Onların tasarruf zarafeti, yapay zeka tarafından gasp edilme olasılığı daha yüksek olan büro destek çalışanlarına çok az güveniyor – robot resepsiyonistlerini veya zaten var olan müşteri hizmetleri chatbotunu düşünün.

KADIN

RankCountry Otomasyon Olasılığı# 1Israel# 2Norway# 3Iceland# 4Luxembourg# 5Sweden# 6USA# 7Estonia# 8UK# 9Australia# 10Denmark
38,78
39.51
40.03
40,08
40.70
40.90
44,13
44.22
44,38
44.56

Bu ülkelerin% 80’inde kadınlar için en yaygın endüstri bilimsel ve entelektüel profesyoneller. İlginç bir şekilde, bunun farklı olduğu iki ülke, kadınların hizmet sektöründe büyük oranda çalıştığı ABD ve İngiltere’dir..

Profesyonel rollerde kadınlar her iki ülke için de yakın bir saniye olsa da,’Kadınları bilgi ekonomisine daha fazla katılmaya teşvik etmek ve bu nedenle otomasyon risklerini daha da azaltmak için bu Batı devlerinde daha fazlasının yapıp yapamayacağını merak etmeyin.

metodoloji

Carl Frey’i birleştirdik & Michael Osborne’s Oxford araştırma makalesi: ‘İstihdamın Geleceği: İşler Bilgisayarlaşmaya Ne Kadar Duyarlı?’ 33 OECD ülkesinde her cinsiyet ve çalışma sektörü için otomasyon olasılığını bulmak amacıyla Uluslararası Çalışma Örgütü’nden (ILO) kamuya açık verilerle.

Yeni bir metodoloji kullanan makale, onu gerçekleştirmek için gereken dokuz temel beceri dikkate alınarak 700’den fazla iş için otomasyon olasılığını detaylandırıyor: müzakere, sosyal algı, özgünlük, ikna, parmak becerisi, el becerisi, güzel sanatlar, yardım ve başkalarını önemsemek ve sıkışık bir çalışma alanında çalışma ihtiyacı.

ILO, her ülkede Uluslararası Standart Meslek Sınıflaması’na (ISCO) dayalı olarak belirli iş kategorilerinde çalışan insanların yüzdesinin (toplam, erkek ve kadın) bir veritabanına sahiptir..

Frey’deki 700 işi kategorize ettik & Osborne’ISCO sınıflandırmalarının her biri üzerinde yaptığı çalışma ve bundan her kategori için ortalama otomasyon olasılığını hesaplayabilmiştir:

İş Otomasyon OlasılığıyöneticilerUzmanlarıTeknisyenler ve yardımcı profesyonel meslek mensuplarıBüro destek çalışanlarıServis ve satış çalışanlarıNitelikli tarım, ormancılık ve balıkçılıkZanaat ve ilgili işlerde çalışanlarTesis ve makine operatörleri ve değerlendiricileriTemel meslekler
0.16
0.1
0.52
0.74
0,56
0.68
0,54
0,83
0,71

Daha sonra bu ortalamayı, her ülkedeki her bir kategoride çalışan kişilerin yüzdesi ile çarptık ve her ülkeyi bulmak için bu toplamı topladık’s toplam otomasyon riski. Bu hesaplamayı hem erkek hem de kadınlar için cinsiyete özgü bilgisayarlaşma riskini bulmak için tekrarladık.

Robot egemen bir iş gücüne ekonomik geçişi gerçekleştirmek için finansal kaynaklara sahip ülkeler olduğu için, yalnızca OECD ülkelerini çalışmaya dahil etmeye karar verdik..

Kaynaklar

Frey ve Osborne, İstihdamın Geleceği: İşler Bilgisayarlaşmaya Ne Kadar Duyarlı?

Uluslararası Standart Meslek Sınıflaması (ISCO)

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)

Tam Veri Kümesi

Sonuç

Bu Araştırmayı Yararlı Bulun?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map