Tani dostawcy hostingu VPS: 10 usług oszczędzania pieniędzy

Zyskaj więcej za swoje pieniądze dzięki naszej liście dziesięciu najtańszych dostawców hostingu VPS.


Hosting Virtual Private Server (VPS) to miejsce, w którym witryna jest hostowana na serwerze udostępnionym, który działa jak serwer dedykowany. Brzmi jak ładunek żargonu? Don’martw się – na początku myśleliśmy tak samo!

Pomyśl o hostingu VPS jak o mieszkaniu w mieszkaniu. Masz swobodę własnej przestrzeni, ale ty’nadal dzielą budynek z innymi mieszkańcami.

Najlepszy tani hosting VPS

Hosting VPS to świetny wybór dla każdej nowej i ambitnej strony internetowej lub kogoś, kto’s przerosły wspólny plan hostingowy i chcą uaktualnić.

Problemem dla wielu osób jest wzrost ceny: Twoja strona jest gotowa na większe i lepsze rzeczy, ale to samo można powiedzieć o koncie bankowym?

Jasne, hosting VPS może być drogi – HostPapa’Najdroższy plan kosztuje 300 USD miesięcznie! – ale tak nie jest’musi być. Aby pomóc Ci znaleźć okazje w stogu siana, my’włożyliśmy wiele godzin badań i przetestowaliśmy usługi z igłową precyzją.

Dzięki połączeniu ciężkiej pracy i wiedzy eksperckiej, my’teraz jesteśmy gotowi podnieść wiec najlepszych dostawców hostingu VPS. Więc bez zbędnych ceregieli, oto pierwsza dziesiątka:

10 najlepszych tanich usług hostingowych VPS

 1. Hostinger: 3,95 USD / miesiąc
 2. DreamHost: 10,00 $ / miesiąc
 3. Namecheap: 11,88 USD / miesiąc
 4. Bluehost: 19,99 USD / miesiąc
 5. iPage: 19,99 USD / miesiąc
 6. HostPapa: 19,99 USD / miesiąc
 7. GoDaddy: 19,99 USD / miesiąc
 8. InMotion: 29,19 USD / miesiąc
 9. HostGator: 29,95 USD / miesiąc
 10. Hosting A2: 32,99 USD / miesiąc

Hostinger jest najtańszym dostawcą VPS, a ceny zaczynają się już od 3,95 USD miesięcznie. DreamHost zajmuje drugie miejsce w cenie 10,00 $ / miesiąc, a Namecheap zajmuje silną trzecią pozycję w cenie 11,88 $ / miesiąc. Bluehost, iPage, HostPapa i GoDaddy kosztują tylko nieco więcej za 19,99 USD.

To’Należy pamiętać, że najtańszy dostawca hostingu VPS niekoniecznie jest najlepszym dostawcą dla Ciebie. Plany hostingowe o dobrej długoterminowej wartości zapewnią najlepsze funkcje za najniższą cenę – a nie takie funkcje za najniższą cenę. Ta ostatnia opcja może być bardziej opłacalna, jeśli potrzebujesz tylko podstawowej witryny, ale jeśli potrzebujesz’grając w długą grę, płacenie nieco więcej miesięcznie pokaże jakość Twojej witryny.

Dobrze wiedzieć…

Bluehost jest naszym najlepszym wyborem pod względem stosunku jakości do ceny, mimo że jest nieco droższy niż niektórzy jego konkurenci. Na przykład z Bluehost you’d płacić 10,04 USD miesięcznie więcej niż z Hostinger. Ale dziesięć dolców (i zmiana) zapewnia lepszą obsługę klienta, czas pracy i funkcje, a także bezpłatną domenę. Ostatecznie ty’płacisz za to, aby Twoja strona wyglądała lepiej i działała płynniej.

Możesz zobaczyć, jak trzej najtańsi dostawcy hostingu radzili sobie w naszych badaniach, sprawdzając ich liczbę gwiazdek poniżej:

Czytaj dalej, gdy zagłębimy się w szczegóły, patrząc na ceny, funkcje i wiele innych.

Tanie plany hostingowe VPS dla nowych klientów

Co’Ważne jest, aby zrozumieć o hostingu, że większość dostawców oferuje ‘nowe oferty dla klientów.’ Są to promocyjne ceny hostingu, które trwają przez określony czas.

Po okresie promocyjnym Twoja miesięczna cena zostanie odnowiona według stałej stawki. Może to zabrzmieć jak standardowa pułapka reklamowa, ale niektóre okresy są bardzo hojne! Spójrz na naszą tabelę poniżej:

DostawcaPlanCena miesięczna dla nowych klientówHostingerDreamHostNamecheapBluehostiPageHostPapaIdź TatoW ruchuHostGatorHosting A2
1vCPU3,95 USD (przez pierwsze 48 miesięcy)
Podstawowy10,00 $ (przez pierwsze 36 miesięcy)
Pulsar11,88 USD (przez pierwsze 12 miesięcy)
Standard19,99 USD (przez pierwsze 36 miesięcy)
Podstawowy19,99 USD (przez pierwsze 24 miesiące)
Plus19,99 USD (za pierwszy miesiąc)
Uruchomić19,99 USD (przez pierwsze 24 miesiące)
VPS-1000HA-S29,19 USD (przez pierwsze 24 miesiące)
Snappy 200029,95 USD (przez pierwsze 36 miesięcy)
Moc+32,99 USD (przez pierwsze 36 miesięcy)

Jak widać, większość okresów promocji trwa od jednego do trzech lat. Na przykład, Dreamhost’s Podstawowy plan (zwykle 15 USD miesięcznie) kosztuje zaledwie 10 dolarów miesięcznie przez trzy lata.

Inni dostawcy są nieco bardziej zarezerwowani w swoich promocjach, ale dla funkcji, które Ty’ponownie, nadal stanowią wielką wartość. Bluehost’s Plan standardowy jest dostępny za 19,99 USD / miesiąc przez trzy lata. I to’s tylko 10 USD / miesiąc później.

Więc teraz, kiedy znasz ceny, pozwól’s przyjrzyj się bliżej każdemu dostawcy i naprawdę dowiedz się, co dostajesz za swoje pieniądze. Zanim zaczniemy, kwestia bezpieczeństwa (dosłownie) – wszyscy ci dostawcy oferują certyfikat bezpieczeństwa SSL, więc nie mamy’t zawracał sobie głowę wspomnieniem o tym w każdej mini recenzji.

Hostinger: 3,95 USD / miesiąc

strona VPS hostingera

Hostinger VPS Hosting ProHostinger VPS Hosting Cons
 • Dostępny jest hosting VPS dla systemu Linux i Windows
 • Szeroka gama funkcji
 • Brak wsparcia telefonicznego
 • Niski procent czasu sprawności

Hostinger’Każdy z sześciu planów VPS zapewnia różne poziomy pamięci, pamięci i przepustowości. Od najniższej do najwyższej, oferta waha się od:

 • Pamięć 1-8 GB
 • 20-160 GB przestrzeni dyskowej
 • Przepustowość 1 000–8 000 GB

Dzięki Hostinger możesz również wybrać, czy chcesz hostować Windows lub Linux VPS. Większość dostawców oferuje hosting Linux, ponieważ to’jest bardziej wszechstronny i szeroko stosowany. Jeśli jednak Twoja witryna korzysta już z innej technologii Windows, serwer Linux może być wykluczony. To’miło wiedzieć, że w takim przypadku Hostinger może nadal pomieścić twoją stronę internetową.

Mimo hostingera’Fantastyczne funkcje, brak obsługi klienta w jednym kluczowym szczególe: Hostinger obecnie nie zapewnia wsparcia przez telefon. Chociaż istniejące opcje pomocy technicznej, od czatu na żywo po usługi wielojęzyczne, są bardzo dobre, Hostinger wciąż pozostaje w tyle za konkurencją w tym podstawowym obszarze.

DreamHost: 10,00 $ / miesiąc

DreamHost VPS HostingTanie stawki DreamHost są świetne dla podstawowych stron, ale mogą być nieco ograniczające w dłuższej perspektywie.

DreamHost VPS Hosting ProDreamHost VPS Hosting Cons
 • Nieograniczone konta e-mail i domeny
 • Nieograniczona przepustowość
 • Brak obsługi czatu na żywo
 • Tylko 30 GB przestrzeni dyskowej w abonamencie podstawowym

Jeśli ty’martwiąc się o wzrost cen po zakończeniu promocji, warto przyjrzeć się DreamHost. Kwota, którą płacisz, prawie się nie zmienia – 10 USD / miesiąc do 15 USD / miesiąc.

W DreamHost’s Plan podstawowy, ty’Otrzymam tylko 30 GB miejsca i 1 GB pamięci RAM. Miejsce do przechowywania będzie wystarczające dla większości witryn, ale większe mogą mieć problem z pojedynczym gigabajtem pamięci RAM. Prawdziwymi zaletami sprzedaży są jej nieograniczona oferta: domeny, konta e-mail i przepustowość, wszystkie w standardzie.

Tam, gdzie DreamHost upada w naszych szacunkach, jest to, że tak nie jest’t daje ci dostęp do roota. Oznacza to, że wygrałeś’mieć pełną kontrolę nad środowiskiem serwera. DreamHost pozostaje również w tyle pod względem obsługi klienta, bez usługi czatu na żywo – więc możesz oszczędzać pieniądze, ale na pewno nie czas.

Namecheap: 11,88 USD / miesiąc

namecheap vps

Namecheap VPS Hosting ProNamecheap VPS Hosting Cons
 • Darmowa domena
 • Darmowe kopie zapasowe
 • Mniejsza przepustowość i pamięć RAM niż najlepsi konkurenci
 • Brak wsparcia telefonicznego

Namecheap oferuje dwa gwiezdne plany hostingowe VPS: Pulsar (11,88 USD / miesiąc) i Quasar (19,88 USD / miesiąc). Oba te plany mają bezpłatną domenę, ochronę prywatności, pełny dostęp do konta root i 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. Namecheap oferuje również bezpłatne kopie zapasowe, dzięki czemu możesz czuć się bezpiecznie w swojej witrynie.

Plan Pulsar ma wystarczającą przepustowość (1000 GB) i pamięć RAM (2 GB), aby zacząć, ale to prawda’nie tak bardzo jak ty’d otrzymywanych od najlepszych konkurentów. To powiedziawszy, Namecheap oferuje 2 rdzenie CPU w planie Pulsar i 4 w planie Quasar, co zdecydowanie jest zgodne ze standardem.

Namecheap zapewnia również doskonałe wsparcie poprzez centrum wiedzy i dostępność czatu na żywo przez całą dobę. Ale jeśli wsparcie telefoniczne jest dla Ciebie ważne, możesz poszukać gdzie indziej, ponieważ Namecheap nie’obecnie to oferuje.

Bluehost: 19,99 USD / miesiąc

Bluehost VPS HostingBluehost jest jednym z najlepszych dostawców hostingu na rynku.

Bluehost VPS Hosting ProBluehost VPS Hosting Cons
 • Czas pracy 99,98%
 • Darmowa domena
 • Tylko 1 TB przepustowości
 • 1 dedykowany adres IP

Bluehost jest znany ze swoich pakietów hostingowych WordPress, ale ma też mnóstwo do zaoferowania swoim klientom VPS. Z imponującym czasem pracy i szeregiem innych funkcji, to’łatwo zrozumieć, dlaczego.

Bluehost zapewnia użytkownikom planu standardowego nieograniczoną liczbę kont e-mail i domen, 2 GB pamięci RAM i 1 TB przepustowości. Jego wyróżniającą się cechą jest darmowa domena, która rzadko jest oferowana wśród tanich planów VPS.

Bluehost uzyskał również 5/5 w naszych badaniach za pomoc i wsparcie, co jest nieocenioną częścią hostingu – i zdecydowanie warte kilku dodatkowych dolarów.

iPage: 19,99 USD / miesiąc

iPage VPS HostingTam’Nie można zaprzeczyć, że iPage oferuje tanie oferty, ale poświęcasz dla nich szybkość.

iPage VPS Hosting ProiPage VPS Hosting Cons
 • 1 rok bezpłatnej domeny
 • Wiele zasobów pomocy i wsparcia
 • Słaba dostępność 99,94%
 • Tylko 1 TB przepustowości

iPage jest bardzo skoncentrowana na cenie. Nawet najdroższy plan hostingowy VPS kosztuje mniej niż 100 USD miesięcznie – opłata rywalizuje tylko z A2 Hosting. Główną wadą jest jednak czas pracy. Przy zaledwie 99,94%, to’jest jednym z najniższych my’przetestowałem.

Więc co’dobrze o A2? Cóż, w planie podstawowym otrzymujesz 1 GB pamięci RAM, 40 GB przestrzeni dyskowej, opcjonalny dostęp do katalogu głównego i nazwę domeny bezpłatnie przez pierwszy rok. Istnieje również wiele sposobów na uzyskanie pomocy, poprzez czat na żywo, telefon, system biletowy i centrum pomocy.

HostPapa: 19,99 USD / miesiąc

Hostpapa VPS HostingHostPapa wygląda świetnie na powierzchni, ale uważaj na kosztowne koszty odnowienia.

HostPapa VPS Hosting ProHostPapa VPS Hosting Cons
 • 4 rdzenie procesora
 • Nieograniczone domeny i konta e-mail
 • Ogromny wzrost kosztów odnowienia
 • Brak bezpłatnych kopii zapasowych

Szczerze mówiąc, w oparciu o cenę, HostPapa nie jest’świetny wybór. Jego promocyjna cena 19,99 USD miesięcznie wygląda świetnie na powierzchni, ale podrap się nieco głębiej’Zobaczę to’jest ważny tylko przez miesiąc. Następnie wzrasta do 49,99 USD / miesiąc.

HostPapa’Funkcje s nie są’okropne – masz nieograniczoną liczbę domen i kont e-mail, a dostępność na poziomie 99,97% jest całkiem przyzwoita. Ale fakt, że kopie zapasowe będą Cię kosztować co najmniej 35,88 USD jako dodatek, wystarczy, aby mocno trzymać pieniądze w kieszeniach.

GoDaddy: 19,99 USD / miesiąc

GoDaddy VPS HostingGoDaddy oferuje wiele fantastycznych usług, ale hosting VPS nie jest’jest najsilniejszy.

GoDaddy VPS Hosting ProGoDaddy VPS Hosting Cons
 • Nieograniczona przepustowość
 • Zarówno serwery Linux, jak i Windows
 • Brak wsparcia czatu na żywo i biletów przez całą dobę
 • Brak gwarancji zwrotu pieniędzy

GoDaddy to świat’największy rejestrator domen. Ma intuicyjny kreator stron internetowych AI (Artificial Intelligence), a także oferuje hosting. Jego usługi są powyżej średniej, ale to’nie jest niesprawiedliwe nazywanie go Jackiem wszystkich transakcji.

Jak na ironię, nie’uzyskaj darmową domenę z GoDaddy’s Hosting VPS, a także nie masz dostępu do czatu na żywo przez 24 godziny na dobę ani do obsługi biletów. Większość jego funkcji się jednak podnosi: jego czas pracy wynosi 99,97%, a Ty masz nieograniczoną przepustowość, co jest świetnym bonusem.

InMotion: 29,19 USD / miesiąc

Hosting InMotion VPSInMotion jest najwyżej ocenianym dostawcą hostingu zarówno Shared, jak i VPS.

InMotion VPS Hosting ProWady hostingu InMotion VPS
 • Nieograniczone rdzenie procesora, domeny i konta e-mail
 • Darmowa domena z planami 6-12 miesięcy
 • Dość drogie plany hostingowe VPS na najwyższym poziomie
 • Średni czas sprawności 99,97%

Jeśli chodzi o hosting VPS, InMotion jest bardzo dobry. ty’Będę musiał wydać trochę więcej niż w przypadku niektórych innych dostawców, ale za to’ponownie otrzymujemy funkcje i usługi wysokiej jakości.

4 GB pamięci RAM, 75 GB pamięci i 4 TB przepustowości – i to’tylko w InMotion’najbardziej podstawowy plan VPS. ty’przywitam się również z opcjonalnym dostępem do katalogu głównego, bezpłatnymi kopiami zapasowymi i nieograniczoną liczbą rdzeni procesora, kont e-mail i domen.

Jeśli możesz sobie pozwolić na opłatę w wysokości 29,19 USD / miesiąc, tam’to naprawdę bardzo mały powód, aby nie wybierać planu hostingowego InMotion VPS.

HostGator: 29,95 USD / miesiąc

HostGator VPS HostingHostGator oferuje najlepszą wszechstronną usługę hostingową, a warto rozważyć hosting VPS.

HostGator VPS Hosting ProHostGator VPS Hosting Cons
 • 120 GB przestrzeni dyskowej
 • Czas pracy 99,99%
 • Super drogi koszt odnowienia
 • Brak darmowej domeny

HostGator osiągnął najlepsze wyniki w naszych ogólnych ocenach hostingu, ale tak było’Nie jest najlepszy specjalnie dla hostingu VPS. Ma jednak kilka świetnych funkcji.

Rozkoszuj się ogromną ilością 120 GB przestrzeni dyskowej, idealną dla dużych stron internetowych z dużą ilością wysokiej jakości zdjęć. Przepustowość 1,5 TB isn’Jest to również okropne, a bezpłatne kopie zapasowe to miły mały bonus.

Problemy pojawiają się, gdy spojrzymy na cenę odnowienia (89,95 USD). To powiedziawszy, umowa promocyjna trwa trzy lata, więc tak’nie jest tak źle, jak się wydaje. Ale nadal – nikt, kto zakłada małą lub średnią stronę internetową, nie powinien’Muszę tyle wydobywać.

Hosting A2: 32,99 USD / miesiąc

Hosting A2 Hosting VPSA2 Hosting jest znany z obsługi klienta, więc tak’należy o tym pamiętać’jesteś całkowicie początkującym gospodarzem.

A2 VPS Hosting ProA2 VPS Hosting Cons
 • Najlepsza obsługa klienta dowolnego dostawcy hostingu
 • Gwarancja zwrotu pieniędzy w dowolnym momencie
 • Brak darmowej domeny
 • Tylko 99,95% czasu sprawności

Podobnie jak Hostinger, A2 Hosting szczyci się tym, że oferuje hosting serwerów Windows i Linux. Linux jest znacznie bardziej powszechny, ale niewielu dostawców oferuje oba. Zapewnia również 4 GB pamięci RAM, 75 GB pamięci i 2 TB przepustowości, a wszystko to w najtańszym abonamencie VPS.

Największym powodem, dla którego ludzie wybierają A2 jako dostawcę hostingu VPS, jest oferowana pomoc. Całodobowe wsparcie telefoniczne i czat na żywo, system biletów i intuicyjne centrum wiedzy doskonale nadają się dla mniej sprawnych technicznie.

Tanie plany odnowienia hostingu VPS

Ceny promocyjne są świetne, ale niech będą’bądźmy szczerzy – to’s to długoterminowy koszt, który’najważniejsze. Jesteś skończony’chcę z radością płacić 19,99 USD w jednym miesiącu, ale dopiero potem otrzymamy 49,99 USD miesięcznie (my’patrzy na ciebie, HostPapa).

Mając to na uwadze, oto najtańsze oferowane hostingi VPS w oparciu o cenę promocyjną:

DostawcaPlanMiesięczna cena odnowieniaHostingerNamecheapDreamHostiPageBluehostIdź TatoW ruchuHostPapaHosting A2HostGator
1vCPU9,95 USD
Pulsar14,88 USD
Podstawowy15,00 USD
Podstawowy24,99 USD
Standard29,99 USD
Gospodarka29,99 USD
VPS-1000HA-S39,99 USD
Plus49,99 USD
Moc+49,99 USD
Snappy 200089,95 USD

Jeśli ty’jesteś prawdziwym łowcą okazji i donem’W związku z przewrotem możesz nawet zmienić jednego dostawcę po upływie okresu promocyjnego. To’więcej wysiłku po twojej stronie, ale ty’Nigdy nie będę musiał płacić pełnej ceny za hosting witryny!

Tani hosting VPS: Podsumowanie

Powinieneś teraz mieć jasny obraz tego, kto jest najtańszym dostawcą VPS. Mało tego, my’Przeanalizowaliśmy również trochę o każdym dostawcy, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję w oparciu o twoje potrzeby.

Hosting VPS jest tańszy dla nowych klientów ze względu na promocje. To są ‘nowy klient’ miesięczne opłaty, które zwykle trwają przez pierwszy rok do trzech lat (lub, w Hostinger’sprawa, cztery lata). Więc jeśli ty’ponownie szukam taniego hostingu VPS tutaj’podsumowanie dziesięciu najtańszych dostępnych na rynku:

10 najlepszych tanich usług hostingowych VPS

 1. Hostinger: 3,95 USD / miesiąc
 2. DreamHost: 10,00 $ / miesiąc
 3. Namecheap: 11,88 USD / miesiąc
 4. Bluehost: 19,99 USD / miesiąc
 5. iPage: 19,99 USD / miesiąc
 6. Hostpapa: 19,99 USD / miesiąc
 7. GoDaddy: 19,99 USD / miesiąc
 8. InMotion: 29,19 USD / miesiąc
 9. HostGator: 29,95 USD / miesiąc
 10. Hosting A2: 32,99 USD / miesiąc

Jak wybrać taniego dostawcę hostingu VPS

Jak wiemy, tanie nie’zawsze oznacza najlepszą wartość. Jeśli ty’szukając idealnego pośrednika między opłacalnością a doskonałą jakością, oto kilka rzeczy do rozważenia:

 • Uptime – Uważaj na usługi ze słabym czasem pracy. Może być tani, ale jeśli Twoja strona się nie powiedzie, ty’płacisz za nic.
 • Przepustowość – jeśli spodziewasz się uzyskać kilka tysięcy odwiedzających każdego tygodnia, przepustowość jest ważna. Wolne prędkości ładowania mogą być różnicą między przeglądaniem witryny lub odskakiwaniem od razu.
 • Miejsce do przechowywania – w przypadku każdej witryny, która ma mnóstwo stron internetowych lub wysokiej jakości media (zdjęcia, filmy itp.), Pamiętaj, aby wybrać plan z dużą ilością miejsca do przechowywania.
 • Cel strony – może to zabrzmieć oczywisto, ale jeśli ty’jeśli prowadzisz witrynę biznesową, takie rzeczy jak darmowe konta e-mail są miłym akcentem dla pracowników, aby zaoszczędzić ci kłopotów.

Na przykład zalecamy Bluehost zamiast Hostinger, ponieważ chociaż Bluehost jest droższy, ty’ponownie inwestujemy w lepszą jakość i lepszą obsługę klienta. Ponieważ to’Nie jest małym zadaniem, aby stworzyć własną stronę internetową, uważamy, że dodatkowe pieniądze są tego warte.

Wszyscy dostawcy wspomniani w tym artykule – oprócz GoDaddy – mają gwarancje zwrotu pieniędzy co najmniej 30 dni. Dlaczego więc nie dać im wiru – w końcu wygrał’musi cię to kosztować.

Tani hosting VPS: często zadawane pytania

Ile kosztuje hosting VPS?

Koszt hostingu VPS może się znacznie różnić. Możesz zapłacić zaledwie 2 USD miesięcznie lub nawet 300 USD miesięcznie. Większość standardowych planów hostingowych VPS kosztuje od 20 do 30 USD miesięcznie. Istnieją tanie oferty promocyjne, ale zwykle trwają tylko przez pierwszy do trzech lat.

Co’Różnica między hostingiem współdzielonym a VPS?

Hosting współdzielony to miejsce, w którym Twoje zasoby są podzielone między wiele witryn, które wszystkie są hostowane na tym samym serwerze. Wydajność innych witryn na serwerze będzie miała bezpośredni wpływ na twoją. Dzięki hostingowi VPS masz więcej sprzętu i większą kontrolę nad swoją witryną’jakość i wydajność.

Jakie są zalety hostingu VPS?

Hosting VPS zapewnia więcej zasobów i elastyczność niż hosting dzielony, przy znacznie niższej cenie niż hosting dedykowany. To’to piękny środek między nimi, gdzie możesz pobrać własne oprogramowanie i mieć więcej do powiedzenia na temat swojej witryny’bezpieczeństwo, wydajność i dostosowanie.

Co’Różnica między zarządzanym i niezarządzanym hostingiem VPS?

Zarządzany hosting VPS to miejsce, w którym odbywa się proces konfiguracji. Nie ponosisz również odpowiedzialności za rozwiązywanie problemów związanych z bezpieczeństwem lub naprawami błędów. Z niezarządzanym, to’wszystko zależy od ciebie. Rzeczywiście, niezarządzane jest zazwyczaj tańsze, ale zwykle jest używane tylko przez programistów i ekspertów technicznych.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map