WordPress’te Çok Dilde Web Sitesi Nasıl Yapılır

11 Adımda Çok Dilli WordPress Web Sitesi Oluşturma

wordpress'te çok dilli bir web sitesi nasıl yapılır


Merhaba! Yoksa bonjour, hallo, hola, hej veya ciao mu demeliyiz? Sonuçta, web sitenizi neden yalnızca bir dil ile sınırlandırmalısınız??

Çok dilli bir site oluşturmak, yeni kitleleri genişletmenin ve onlara ulaşmanın anahtarıdır – yalnızca ABD’de, beş kişiden en az biri evde İngilizce dışında bir dil konuşur. Bunu hesaba kattığınızda, asıl soru, neden’Çok dilli bir web sitesi oluşturmak istediğinizde?

Bununla birlikte, cevap oldukça açık – çok dilli bir web sitesi oluşturmak zor. Veya olabilir, özellikle de’WordPress kullanıyorsunuz.

Bu genellikle bütçenizi aşan bir geliştirici için bir iş olabilir. Neyse ki, çok dilli hayallerinizi gerçekleştirebilecek eklentiler var.

Bu kılavuz, WPML (WordPress Multilingual) eklentisini kullanarak kendi çok dilli WordPress web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu, manuel olarak yapmaktan çok daha kolaydır, ancak sadece bir kafa yukarı – yalnızca bu adımları izlemenizi öneririz.’kendinden emin bir WordPress kullanıcısı olmak.

WPML Eklentisini Neden Öneririz?

WPML eklentisini kendimiz kullanıyoruz sayfaları doğrudan Web Sitesi Oluşturucu Uzmanında çevirmek için kişisel deneyimden tavsiye edebiliriz. O’s ayrıca en gelişmiş ve çok yönlü çeviri eklentisi!

Buraya’Tam Yığın WordPress Geliştiricimiz Fernando Paredes’in WPML hakkında söyledikleri:

“WPML, WordPress çok dilli siteler için endüstri standardıdır – herhangi bir çok dilli eklenti entegrasyonu olan çoğu eklenti ve tema yalnızca WPML için tasarlanmıştır. WooCommerce dahil olmak üzere birçok büyük WordPress eklentisiyle entegrasyon sunar.

Bir eklenti kullanmanın avantajı, kurulumu kolaylaştırır ve her şeyi tek bir yerde merkezileştirerek yönetmeyi kolaylaştırır.”

Daha fazla bilgi

 • Yeni mi başlıyorsunuz? Üzerindeki kılavuzumuza göz atın WordPress Web Sitesi Nasıl Oluşturulur.
 • Ek ipuçlarına mı ihtiyacınız var? bizim Yeni Başlayanlar için 15 WordPress İpuçları okunmaya değer olabilir.
 • Woops! WordPress sizin için değil mi? Endişelenmeyin – bir göz atın Web Sitesi Oluşturucu Karşılaştırma Tablosu daha kolay bir başlangıç ​​için.

1

Alan Adı Alın

Eğer sen’WordPress sitenizi zaten oluşturduk ve mevcut web sitenizi çok dilli hale getirmeniz gerekiyor, doğrudan 4. adıma atlayın – Kontrol: Siteniz WPML Hazır mı??

Yapmanız gereken ilk şey, kendinize bir alan adı almaktır. Bu, siteniz gibi davranır’benzersiz adresidir ve kullanıcıların sizi bulmak için kullanacağı şeydir – örneğin, alanımız websitebuilderexpert.com.

Alan adınızı GoDaddy gibi bir kayıt kuruluşundan satın alabilir veya ücretsiz bir tane içeren bir barındırma sağlayıcısı seçebilirsiniz. Her ikisi de iyi, güvenilir seçenekler, bu yüzden’sadece ne olduğuna karar verme meselesi’Sizin için en iyisi. Barındırma planları genellikle size bir yıl boyunca ücretsiz bir alan adı verir.’yıllık ödemeniz gerekecek.

çok dilli site kurulumu godaddy etki alanlarıGoDaddy gibi bir kayıt kuruluşundan kolayca yeni bir alan adı satın alabilirsiniz.!

Bir alan adının yıllık maliyeti 0,99 ABD doları ile 60 ABD doları arasında değişebilir, ortak bir şeyle (.com gibi) veya daha pahalı bir seçenekle (.io gibi) bitmesini isteyip istemediğinize bağlı olarak.

Alan adınızın kısa, çabuk, eşsiz ve unutulmaz. Kullanıcılar web sitenizi bu şekilde tanımlayacak, böylece web sitenizi yansıtmasını istiyorsunuz’içeriği!

Çünkü sen’çok dilli web sitenizi oluşturmak için WPML eklentisini kullanacaksınız,’Ayrı siteler için tonlarca farklı alan adı oluşturmanız gerekmez. Bu güçlüğü geride bırakın ve bir sonraki adıma geçin – mükemmel barındırma sağlayıcısı arayışı.

Bir sonraki adıma geçmeden önce,’Tarih:

 • Mükemmel alan adınız için fikirler edinin
 • Barındırma sağlayıcınıza veya bir kayıt kuruluşuna kaydolma arasında karar verildi
 • Alan adınızın kullanılabilir olup olmadığı kontrol edildi
 • Alan adınızı resmi bir kayıt kuruluşuna kaydederek güvenliğini sağlayın

2

Bir Hosting Sağlayıcısına Kaydolun

Başarılı bir site çalıştırmak için barındırma önemlidir. Onsuz yapabilirsin’t Web sitenizi internette yayınlamayın. Bu önemli faktörün yanı sıra, yanlış sağlayıcı veya barındırma planı seçmek, sitenizin yaşlanmasına ve hatta çökmesine neden olabilir.

Neyse ki, boş zamanlarınızda keşfedebileceğiniz, karşılaştırma listelerinden karşılaştırma grafiklerine kadar, web siteniz için en iyi barındırma sağlayıcısını seçmenize yardımcı olacak tonlarca kaynağımız var.. Ama zamandan tasarruf etmek için, burada’bizim en iyi tavsiye: Bluehost.

bluehost çok dilli wordpress sitesi barındırmaBluehost, WordPress web siteleri için en iyi barındırma sağlayıcısıdır ve WordPress’in kendisi tarafından resmen tavsiye edilir.

Bluehost, WordPress web siteleri için en iyi barındırma sağlayıcısıdır ve WordPress’in kendisinden resmi bir öneri ile birlikte gelir. Araştırmamızda zafer kazandı, hem paylaşılan hem de yönetilen WordPress barındırma için rakiplerinden daha iyi performans gösterdi.

Paylaşılan WordPress barındırma işleminizi Bluehost ile ayda sadece 2,95 $ karşılığında başlatabilirsiniz (tanıtım süreniz sona erdikten sonra genellikle ayda 7,99 ABD doları.) Bu, otomatik bir WordPress yüklemesi ve otomatik güncellemeleri, ayrıca bir yıllık ücretsiz SSL sertifikası ve ücretsiz alan kaydı ile birlikte gelir.

Makul fiyatlar, uzman WordPress desteği ve otomatik güncellemeler ve tek tıklamayla kurulum da dahil olmak üzere tonlarca özel özellik, Bluehost’u herhangi bir WordPress kullanıcısı için akıllı seçim yapmak için bir araya geliyor.

Fiyatlandırma planınızı seçin, alan adınızı bağlayın (mevcut bir planınızı kullanabilir veya yeni bir tane ücretsiz olarak kaydedebilirsiniz) ve barındırma işleminizi başlatmak için kaydolun.

Bir sonraki adıma geçmeden önce,’Tarih:

 • Siteniz için en iyisini bulmak için farklı barındırma sağlayıcılarını araştırdı
 • Ne tür bir barındırma ihtiyacınız olduğuna karar verin
 • Bir barındırma planı seçildi
 • Barındırmak için kaydolun ve alan adınızı bağlayın

Daha fazla bilgi

 • Bizim okuyun Bluehost İncelemesi nedenini bulmak için’WordPress siteniz için en iyi seçim.
 • Bluehost’ta satılmadınız mı? İncelememizde mükemmel eşinizi bulun En İyi WordPress Sunucuları.
 • Bizim en iyi hosting sağlayıcıları karşılaştırın Web Hosting Hizmetleri Karşılaştırma Tablosu.

3

WordPress Web Sitenizi Kurun

Şimdi eğlence başlıyor! Senin olsun’şimdi bir blog, işletme sitesi, portföy, hatta üçünün bir kombinasyonunu yeniden oluşturmak’Fikirlerinizi gerçeğe dönüştürme zamanı. Biz’Başlamanıza yardımcı olmak için aşağıdaki temel adımları hızlı bir şekilde özetleyeceğiz.

WordPress’i yükleyin

Yapabilirsin’t WordPress olmadan bir WordPress sitesi oluşturma. Bluehost gibi kaliteli bir WordPress ana bilgisayarı seçtiyseniz, tek tıklamayla veya otomatik bir yükleme kullanabilmeniz gerekir. Bu, WordPress’i kurmanın en hızlı, en kolay ve genel olarak en iyi yoludur.

Tek tıklamayla kurulumla, sunucunuz sizin için tüm işleri yapar, bu yüzden yapmanız gereken tek şey tıklamak, arkanıza yaslanmak, rahatlamak ve daha sonra yeni WordPress sitenizi stressiz bir şekilde oluşturmanın keyfini çıkarmaktır. Kulağa hoş geliyor, değil mi?

Diğer seçenek WordPress’i manuel olarak kurmaktır. Bu daha az rahatlatıcı bir seçenektir ve çok daha fazla baş ağrısına, kafa vurmasına ve yardım için ağlamaya neden olabilir. Bu seçeneği yalnızca’teknik olarak kendinden emin, Her ne kadar süreç boyunca size yardımcı olacak çok sayıda başlangıç ​​dostu rehber çevrimiçi olmasına rağmen (biz’aşağıda özellikle yararlı olanla bağlantılı!)

İster uzun ister kısa yolu kullanın, sonunda WordPress’in tam olarak kurulu ve kullanıma hazır olması gerekir.

Daha fazla bilgi

 • İçin kullanışlı kılavuzumuza göz atın Bluehost ile WordPress Kurulumu.
 • WordPress’i manuel olarak mı yüklüyorsunuz? Buraya’resmi WordPress kılavuzu hakkında WordPress Nasıl Kurulur – iyi şanslar!

Bir Tema Seçin’s Tercüme Hazır

WordPress siteniz için bir tema seçmek, yapım sürecinin en eğlenceli kısımlarından biridir. Burası, sitenizin nasıl görünmesi gerektiğine karar vereceğiniz yerdir. Ama temanız değişmiyor’t sadece sitenizi belirleyin’estetiği – sitenizi de etkiler’s yetenekleri.

WordPress’te Çeviri için Hazır Temaları Bulma

WPML eklentisi çoğu tema ile uyumludur, ancak’hala bir tema bulmak için iyi bir fikir’s çeviri hazır. Bunu nasıl yapıyorsun? İlk olarak, WordPress Tema Dizini’ne ve Özellik Filtresi’ne gidin.

Altında ‘Özellikleri’ başlığı altında listenin en altına kaydırın ve yanındaki kutuyu işaretleyin. ‘Çeviri Hazır’. Ayrıca aramak istediğiniz diğer filtreleri de seçebilir ve ardından ‘Filtreleri Uygula’.

wordpress çevirisi hazır tema filtresiO’Özellik Filtresi ayarını kullanarak WordPress’te çeviriye hazır temaları bulmak kolaydır.

Bu, çeviriye hazır olarak listelenen tüm temaları otomatik olarak çeker, böylece sevdiğiniz temayı bulmak için göz atabilirsiniz!

Çeviri için hem ücretsiz hem de premium temalar bulabilirsiniz, böylece’kişisel projeniz için hangisinin daha iyi olduğuna bağlı.

Üst uç! Ticari bir tema seçerken dikkatli olun – temanıza ne kadar çok özellik eklemek isterseniz, şansınız o kadar artar’yavaş yükleniyor bir site ile sonuçlanacak.

Temanızın Çeviriye Hazır Olup Olmadığını Kontrol Etme

Şimdi, bazı temalar’çeviri gerçekte hazır olduklarında’yeniden değil. Biliyoruz, arsız değil mi? Söylediğimiz gibi, WPML çoğu tema ile çalışacaktır, ancak temanızın çeviriye hazır olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, burada’göstermek:

 1. Kontrol etmek istediğiniz temayı tıklayın. Aşağı kaydırın ve şu bağlantıyı arayın: ‘Subversion Deposu’. (Don’bunun ne anlama geldiğine dair hiçbir fikriniz yoksa endişelenmeyin’Seni test etmiyorum!)’şimdi bir bağlantı listesi göreceksiniz – alt tarafa tıklayın, çünkü bu temanın en son sürümü olacak.
 2. Sonra, sen’başka bir bağlantı listesi göreceksiniz – yazan birine tıklayın “style.css” ve o sayfadaki diğer her şeyi göz ardı etmekten çekinmeyin. Bu bağlantı temayı açacak’s kodu (indirmeniz gerekebilir.)’Daha önce hiç bir kod sayfası görmediniz, kendinizi iyi hissedebilirsiniz’Matrix’e yeni girdim!
 3. Ama endişelenme – şimdi yapmanız gereken tek şey “metin alanı” temanızın gerçekten çeviriye hazır olup olmadığını görmek için. O’normalde üste yakın ve bulmak kolay, ama eğer’Sayfada arama yapmak için sadece Ctrl ve F tuşlarına basın. “metin alanı” temada’s kodu sonra sen’gitmek için iyi – o’ın çevirisi hazır! Sitenizi bir araya getirmeye başlayabilmeniz için devam edin ve temanızı yükleyin.

Bunu bildiğim iyi oldu… Eğer sen’acele et, ya da sadece don’t Henüz kodlama fantezi, o zaman bir web sitesi oluşturucu kullanmak çok daha iyi bir seçenektir. O’Wix gibi bir kurucu ile çok dilli bir web sitesi oluşturmak çok daha kolay. Eğer bu sokaktan ses çıkarırsa,’doğru yerde yeniden! Sitemizdeki en iyi web sitesi üreticileri hakkında bilgi edinebilir veya beğendiğiniz bir markayı bulmak için en iyi markaları karşılaştırabilirsiniz..

İçeriğinizi Ekleyin

Bu gerçekten eğlenceli kısım. O’web sitenize içerik ekleme ve doldurmaya başlama zamanı. Şimdilik, bunu birincil veya varsayılan dilinizde yapın. Sen’kendi projenizdeki uzman olduğumuzdan,’seni ona bırakacağım!

Şimdi ihtiyacınız olabilecek eklentileri eklemek için iyi bir zamandır – her zaman Yoast SEO eklentisini en kısa zamanda yüklemenizi öneririz, ancak web siteniz için iletişim formlarına veya müşteri incelemelerine de ihtiyacınız olabilir. Bunlar için sen’WordPress Eklenti Dizini’nde bulabileceğiniz eklentilere ihtiyacınız olacak.

Bir sonraki adıma geçmeden önce,’Tarih:

 • Yüklü WordPress
 • Bir tema seçtiniz – tercihen’s çevirisi hazır
 • İçeriğinizi ekledi
 • Siteniz için ihtiyacınız olan tüm eklentileri yükledi

4

Kontrol: Siteniz WPML Hazır mı??

WPML eklentisini yüklemeye çalışmadan önce, önce bazı ödevler yapmanız gerekir – WPML’nin çalışması için sitenizin belirli gereksinimleri karşılaması gerekir. Aşağıdakilerin yerinde olduğundan emin olun, yoksa WPML kazandı’t yüklediğinizde çalışmak:

 • WordPress 3.9 veya üstü
 • PHP 5.6 ve üstü
 • Bellek sınırı en az 12MB (256MB önerilir)
 • MySQL 5.6 veya üstü
 • Eval () PHP işlevi etkinleştirilmelidir
 • Veritabanınızda tablolar oluşturabilmeniz gerekir

Bunlar WPML eklentisini kullanmanız gereken temel işlevlerdir. Belirli eklentileri seçerseniz, birkaç başka gereksinim daha vardır;’aşağıda vurgulanmıştır.

WPML String Translation’ı kullanmak istiyorsanız (ki kesinlikle tavsiye ediyoruz),’Multibyte String uzantısına ihtiyacınız olacak. Benzer şekilde, WPML Çeviri Yönetimi’nde XLIFF dosyalarını kullanmak için’SimpleXML uzantısına ihtiyacınız olacak.

Bu işlemi neden sadece teknoloji meraklısı kullanıcılar için önerdiğimizi görebilirsiniz!

Bunun olmadığını biliyoruz’t Renk düzeninizi tasarlamak kadar eğlenceli, ama çok önemlidir. Kazandın’t Siteniz gelmezse bir sonraki adıma geçemez’t bu gerekliliklere uyun.

Sitenizin ihtiyaç duyduğu işlevler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz WPML’s Minimum Gereksinimler sayfa.

Bir sonraki adıma geçmeden önce,’Tarih:

 • Sitenizin WPML ile buluşup toplanmadığını kontrol edin’s gereksinimleri
 • Sitenizde herhangi bir güncelleme yaptı,’WPML’yi çalıştırmaya hazır

Daha fazla bilgi

 • WordPress’in çeviri zorluklarını pek hissetmiyor musunuz? o’sorun değil! Bir web sitesi oluşturucu ile güveninizi artırabilirsiniz – Web Sitesi Oluşturucu Karşılaştırma Tablosu.

5

WPML Eklentisini Satın Alın ve İndirin

Şimdi sen’ve WordPress sitenizi kurduysanız,’çok dilli olma zamanı!

Önce WPML.org’a gidin, ardından ‘Satın alın ve indirin’ buton.

wordpress için wpml çok dilli eklentiWPML, WordPress Çok Dilde anlamına gelir ve sitenizi çevirmek için araçlar sağlar.

Bu sizi fiyatlandırma sayfasına götürecektir.’planını seçmen gerekecek. WPML’nin üç fiyat planı vardır: Çok Dilli Blog, Çok Dilli CMS ve Çok Dilli Ajans.

İzin Vermek’siteniz için en iyisini seçmenize yardımcı olmak amacıyla her bir plana hızlıca göz atın.

 • Çok Dilli Blog – Ön ödeme: 29 $. Yıllık yenileme maliyeti: 21 $. Menüleri, yayınları, sayfaları ve kategorileri çevirme gibi temel özellikler. Blogcular ve çok basit siteler için en iyisi.
 • Çok Dilli CMS – Ön ödeme: 79 $. Yıllık yenileme maliyeti: 59 dolar. Çok dilli e-ticaret desteği ve çok kullanıcılı çeviri yönetimi dahil olmak üzere tüm özellikler. Çoğu WordPress sitesi için önerilir.
 • Çok Dilli Kurum – Ön ücret: 159 $. Yıllık yenileme maliyeti: 119 dolar. Tam kapsamlı gelişmiş özellikler, sınırsız sayıda web sitesi kaydedebileceğiniz anlamına gelir. Çok dilli siteler kurması gereken ajanslar için en iyisi.

wpml eklentisi fiyatlandırma planlarıWPML’nin her biri kendi özelliklerine sahip üç fiyatlandırma planı vardır. WPML’yi ziyaret etmek için resme tıklayın’fiyatlandırma sayfasını ziyaret edin ve sunulan tüm özellikleri görün.

Çok Dilli CMS planını seçmenizi öneririz, çünkü her şeye sahipsin’WordPress sitenizi çevirmeniz gerekecek. En ucuz plan yok’t Örneğin, satırın aşağısında hayal kırıklığına neden olabilecek widget’ları çevirmenize izin verin.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, yapmazsın’her yıl yenilemek zorunda değilsiniz. Eğer yapmazsan’t Yenileme bedelini ödeyin, WPML eklentiniz kazandı’t kırılma, kaybolma veya çalışmayı durdurma. Yeni kazandın’t Destek alabilme veya herhangi bir indirmeye erişememe.

WPML yapmıyor’t Ücretsiz bir sürümünüz var – web sitenizi çevirmeye başlamak için ücretli bir plan seçmeniz gerekiyor. Ancak, her plan 30 günlük para iade garantisi ile gelir.

Bir kere sen’WPML eklentiniz için ödeme yaptıktan sonra İndir’i tıklayın. Bu, eklentiyi bir dosya olarak kaydeder ve daha sonra WordPress hesabınıza yükleyebilirsiniz.

Bir sonraki adıma geçmeden önce,’Tarih:

 • WPML.org web sitesini ziyaret etti
 • Fiyat planlarını inceledi ve sizin için en iyisini seçti
 • WPML eklentisi için kaydoldu ve ödeme yaptı
 • WPML eklentisini indirdi

6

WordPress Web Sitenizi Yedekleyin

Başka bir şey yapmadan önce WordPress sitenizi yedeklediğinizden emin olun. Bu önemli bir adım – bir şeyler ters giderse, sen’sitenizin son bir sürümünü kaydettiğiniz için minnettar olacağım!

Eğer sen’sitenizi nasıl yedekleyeceğinizden emin değilsiniz, don’endişelenme – o’UpdraftPlus gibi bir eklenti ile çok kolay. Sitenizin tam bir yedeğini oluşturabilir ve bilgisayarınıza indirebilir, hatta Dropbox’ta veya Google Drive’ınızda saklayabilirsiniz.

Bir kere sen’yedeklemenizi kaydettiniz,’devam etmek ve yeni indirdiğiniz WPML eklentisini yüklemek için yeşil ışığı aldım.

Bir sonraki adıma geçmeden önce,’Tarih:

 • Web sitenizi yedekleyin

7

WPML Eklentisini Yükleme

Sen’WPML eklentisini yüklemeye hazırsınız. Bunu yapmak için WordPress kontrol panelinizdeki Eklentiler bölümüne gidin ve Yeni Ekle’yi tıklayın. WordPress dizininde bir eklenti listesi görünecek, ancak bunları yok sayın – bunun yerine, sayfanın üst kısmındaki Eklentiyi Yükle’yi tıklayın.

yeni eklenti wordpress yükleyinO’WPML eklentisini yüklemek basit – sadece emin olun’dosyayı zaten indirdiniz, böylece WordPress’e kolayca yükleyebilirsiniz.

Ardından, Dosya Seç’i tıklayın ve daha önce indirdiğiniz WPML dosyasını seçin. Şimdi Yükle’yi tıklayın ve WordPress’in eklentinizi sizin için yüklerken sihrini çalıştırmasına izin verin.

Don’Etkinleştir’i tıklamayı unutma – sol menünüzde yeni bir WPML seçeneği görmeniz gerekir.

Devam etmeden önce, kontrol panelinizin Eklentiler alanında kalın ve önünüzdeki WPML listesinden üç eklenti daha seçin. En iyisi zaten söylemeli ‘Kurulmuş’, ancak aşağıdaki eklentiler için kutuları işaretlemeniz gerekir:

 • String Translation
 • Çeviri Yönetimi
 • Medya Çevirisi

wpml eklentisi kurulumuÜç ek eklentiyi seçin: Dize Çevirisi, Çeviri Yönetimi ve Medya Çevirileri.

Aşağı kaydırın ve ‘İndirdikten sonra etkinleştir’ seçeneğini tıklamadan önce ‘İndir’ hemen yanındaki düğme.

Bir kere sen’bunu yaptın, sen’yeni eklentinizle oynamaya hazırsınız! Sayfada kalın’şu anda açık ve biz’bir sonraki bölümde her şeyi nasıl ayarlayacağınızı göstereceğim.

Bir sonraki adıma geçmeden önce,’Tarih:

 • WPML eklentisini WordPress kontrol panelinize yükledi
 • Eklentiyi etkinleştirdi
 • Yüklü Dize Çevirisi, Çeviri Yönetimi ve Medya Çevirisi

8

WPML Eklentinizi Ayarlayın

Sayısız dilde yayın oluşturmaya başlamadan önce, önce birkaç kat temizlik işlemi yapılır. Eklentiyi yapılandırmanız gerekiyor’ayarları, istediğiniz şekilde çalışmasını sağlar.

İlk olarak, ekranın üst kısmındaki mavi düğmeyi tıklayın. ‘WPML’yi yapılandırma’. Bu sizi kurulum sihirbazına götürecektir.’şimdi sana yürüyeceğim.

Varsayılan Dilinizi Ayarlayın

Yapmanız gereken ilk şey varsayılan dilinizi ayarlamaktır. Bu, mevcut içeriğinizin zaten mevcut olduğu dil olmalıdır.

wpml kurulum birinci aşama birincil dilÖnce birincil veya varsayılan dilinizi seçin.

Bir kere sen’mevcut içerik dilinizi seçtikten sonra İleri’yi tıklayın.

Dillerinizi Seçin

Artık web sitenize eklemek istediğiniz dilleri seçebilirsiniz!

Aralarından seçim yapabileceğiniz tonlar var, bu yüzden emin olmak için bunlara dikkatlice bakın.’İstediğiniz tüm seçenekleri bulduk.

wpml kurulum aşama iki dil seçinAralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca dil var – sadece istediğiniz dilleri işaretleyin ve tıklayın ‘Sonraki.’

Sitenize eklemek istediğiniz dilin yanındaki kutuyu işaretlemeniz yeterlidir. Eğer yapmazsan’t İtalyanca’yı işaretleyin, örneğin,’herhangi bir içeriği bu dile çevirmek için mücadele edeceğim!

Üst uç! Don’t Küçük başlamak istiyorsanız panik – daha sonra istediğiniz zaman geri dönüp bu seçenekleri değiştirebilirsiniz.

Dil Değiştirici Ekleme

Yeni dillerinizi seçtikten sonra bir dil değiştirici eklemeniz gerekir. Ne’bir dil değiştirici mi? Ziyaretçileriniz bu şekilde farklı diller arasında hareket edecek’sitenize girdiniz – siz’d dilinizi seçebileceğiniz bir bayrak satırı veya açılır liste olarak tanıma.

WPML eklentisi sizden bir dil değiştirici eklemenizi isteyecektir.

wpml kurulum üç aşamalı dil değiştiriciBu senin ekranın’sitenize dil değiştiricileri eklemeyi göreceksiniz.

Bundan sonra, sen’bir açılır menü veya bir dil listesi isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir. Bu ayarları Dil Değiştirici Stili bölümünde yönetebilirsiniz.

Bu aynı zamanda menülerinizin görünümünü seçebileceğiniz aşamadır – örneğin, bayrakların görünmesini ister misiniz??

Dil adını, sayfayı görüntülemek için kullanılan dilde görüntüleyebilirsiniz. Dolayısıyla, sayfa Almanca olarak görüntüleniyorsa ve kullanıcı İngilizce’ye geçmek isterse, dil adı şu şekilde görünecektir: “İngilizce.”

Bu ayarlar tamamen size bağlıdır – kendi tercihlerinizi belirleyin, ardından bir sonraki adıma geçin.

wpml kurulum dili değiştirici seçenekleri kaydedildiDil değiştirici ayarlarınız,’ayarlarınızı kaydettik. Önizleme, hangi ayarlara bağlı olduğunuza bağlı olacaktır.’seçtim.

Kayıt ol

Son olarak, WPML eklentinizin kurulumunu bitirmek için,’Kaydetmeniz gerekecek. Sen’WPML hesabınızdan site anahtarına ihtiyacınız olacak – basitçe kopyalayıp WordPress panonuzda bekleyen kutuya yapıştırın.

Bunu daha önce yapmak için bir seçenek olacak,’kodunuzu zaten girdiniz, don’Endişelenmeyin – tıklayabilirsiniz ‘Bitiş.’

wpml kurulum son aşama kaydı

Kayıt olmak demek’WordPress web sitenizde WPML için otomatik güncellemeler alacaksınız.

o’s! Sen’sitenizi çevirmeye başlamaya hazırsınız’içeriği.

Bir sonraki adıma geçmeden önce,’Tarih:

 • WPML eklentisini tamamen yapılandırdı’s ayarları
 • Birincil veya mevcut dilinizi seçin
 • Sitenize eklemek istediğiniz dilleri seçti
 • Bir dil değiştirici eklendi
 • Dil değiştirici için istediğiniz stilleri ayarlama
 • WordPress sitenizi WPML hesabınızla kaydettirdiniz

9

İçeriğinizi Çevirin

Yaygın bir hata, WPML eklentisinin web sitenizi otomatik olarak çevireceğini düşünmektir’sizin için içeriği. Bu eklentiyi seviyoruz, ancak’o kadar zeki değil – sen’içeriğinizi kendiniz çevirmeniz gerekecek.

O’s sitenize yeni diller eklemek kolaydır. Yayınlar sayfanıza gidin, her sayfanız için bayraklar görmelisiniz. ‘ekstra’ Diller. İzin Vermek’sitenizi söyleyin’orijinal dili İngilizce’dir ve siz’Frech ve Almanca ekledim.

wordpress çok dilli yayınlarSen’her yazınızın üzerinde dil seçeneklerini göreceksiniz – çevirmeye başlamak için mavi artı düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Sen’postalarınızın üst kısmındaki başlıkta bir Fransız ve Alman bayrağı göreceksiniz. Bunların altında, her bir yazının yanında mavi olacak ‘artı’ simgeler. Çeviri eklemek için artı düğmesini tıklayın. Bu, İngilizce içeriğinizin bir tarafı aşağıya, bölümlere ayrılmış bir sayfa açacaktır. Çevrilmiş içeriğinizi girmeniz için sağ tarafta karşılık gelen kutular olacaktır.

wpml klasik çeviri editörüÇeviri sayfanız WPML ile böyle görünecek’s klasik çeviri editörü.

Her bölüm için, bir kez Çeviri Tamamlandı kutusunu işaretlemeniz gerekir.’çeviriyi doldurduk. Bu kazandığın anlamına gelir’t Orijinal içeriğinizin herhangi birini yanlışlıkla kaçırmayın.

Bekle – bu, tüm içeriğimi manuel olarak yeni dillerde yazmam gerektiği anlamına mı geliyor? Pek iyi değil. Don’endişelenmiyorsan’Beş farklı dilde akıcı konuşmuyorsanız – sitenize çok dilli içerik eklemenin birçok yolu vardır.

Kendin Yap

Iki dilli misin? Üç dilli bile mi? Don’t içecek siparişi vermek için akıllı telefon uygulamaları kullanmanız gerekmez’yeniden tatilde mi? Muhtemelen devam edebilir ve sadece beyninizin gücünü kullanarak tercüme etmeye başlayabilirsiniz – etkileyici!

Google Çeviri

Yapabilirsen’tonlarca cümleyi kafanızın üst kısmından çevirirseniz, bunun yerine Google Çeviri’yi kullanabilir ve çeviriyi sayfanıza kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Ancak, biz’lise Fransızca öğretmeninizin size birçok kez söylediğinden emin olun, Google Translate isn’t Daima kusursuz. Yayınlamadan önce her zaman çevrilmiş içeriğinizi iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

Otomatik çeviri

Sensiz’Temel Çok Dilli Blog planı için ödeme yaptıysanız, WPML’yi kullanabilirsiniz’s otomatik makine çevirisi.

Bu, WordPress’den ayrılmak zorunda kalmadan içeriğinizi sizin için çevirmesi dışında Google Çeviri’ye benzer.

wpml gelişmiş çeviri editörüWPML’Gelişmiş Çeviri Düzenleyicisi içeriğinizi sizin için çevirir, ancak yine de her bölümü onaylamanız gerekir.

O’sitenizi manuel olarak çevirmekten daha hızlı bir şekilde çevirmek, özellikle de’dil bölümünde çok yetenekli değilsiniz. Çeviri için bir sayfayı açtığınızda, WPML varsayılan dilinizi sol tarafta ve bu içeriğin bir çevirisini sağ tarafta gösterir.

Sen’Yine de her bölümü çevrilmiş olarak işaretlemek için sayfadan geçmeniz ve yeşil onay kutularını işaretlemeniz gerekir. Bir kere sen’tüm içeriğin doğru şekilde tercüme edildiğinden emin olun, sadece Son’u tıklayın.

Bu özelliği kullanmak için’önce WPML ayarlarınızda etkinleştirmeniz gerekecek.

Dış Kaynaklı Tercümeler

Google Çeviri gibi çeviri araçları yararlı olsa da,’büyük metin gövdelerinin çevirisi söz konusu olduğunda süper güvenilir değildir. Hatalar ve yanlış çeviriler akacak – ama yapabileceğinizi nasıl anlayacaksınız?’dili kendin konuş?

Kurşun geçirmez çeviriler için, en güvenilir yöntem içeriğinizi çevirmene göndermektir!

O’Fiverr ve Saat Başı Kişi gibi sitelerde serbest çevirmen aramak kolaydır. Bu şekilde, derecelendirmeleri ve fiyatları görebilir ve bir çeviri bulana kadar farklı çeviri hizmetlerini karşılaştırabilirsiniz.’kullanmaktan mutluluk duyuyorum.

serbest hizmet fiverrFiverr gibi siteler, içeriğinizi sizin için çevirecek serbest çalışanlar bulmak için mükemmeldir.

WPML ayrıca bir çevirmen ekibiyle çalışmanıza izin veren bir eklenti olan Çeviri Yönetimi hizmetine de sahiptir. Çevrilmesini istediğiniz sayfaları seçin, hangi dilde olmasını istediğinizi seçin, bir son tarih belirleyin, ardından çevrilmeleri için gönderin!

Bu hizmetin’t Eklentinizin maliyetine dahildir. O’bir eklentidir, yani bu çeviriler için fazladan ödeme yapmanız gerekecektir. Çoğu çeviri maliyeti kelime başına hesaplanır, bu nedenle kelime sayınız çeviri için ödediğiniz fiyatı doğrudan etkiler.

Neyse ki, WPML’de size yardımcı olacak bir araç var!

Çeviri Yönetimi sayfanıza gittiğinizde, WPML kelime sayınızı otomatik olarak günceller. Bu, çevirinizin ne kadar tutacağına dair doğru bir fikir edinebileceğiniz anlamına gelir.

Çevirmenleri Getirin

Eğer yapmazsan’İçeriğinizi çeviri için göndermek istemiyorsanız, bir seçenek daha var. WPML ile’Çeviri yönetiminde, düzenli WordPress kullanıcılarını ‘çevirmenler’. Bu kullanıcılar yalnızca kendilerine verilen çeviri işlerine ‘Çeviri Yöneticileri’.

Sen’kendi çevirmenlerinizin kaynağını almanız gerekir, ancak bu sitenizi yönetmenin kolay bir yoludur. O’Eğer özellikle’siteyi oluşturduk, ancak siteyi bir kez çalıştırmak ve yönetmek için iş ortakları, müşteriler veya serbest çalışanlarla birlikte çalışıyoruz’yaşıyor.

Bir sonraki adıma geçmeden önce,’Tarih:

 • Sitenizin ana içeriğini tercüme etti
 • Tercümelerinizin kalitesini tekrar kontrol edin
 • Sayfalarınızın biçimlendirmesini kontrol ettiniz

10

Kategorileri ve Etiketleri Çevir

Ana içeriğiniz çevrildi, güzel görünüyor ve sadece okunmayı bekliyor. Ama tanıdık bir şey dikkatinizi çeker. Ne’bu mu? Almanca bildiniz mi? Hayır, bekleyin – sitenizdeki etiketler İngilizce olarak kaldı!

Kategoriler ve etiketler gibi sınıflandırmalarınızı yine de çevirmeniz gerekir. Örneğin,’Fotoğraf, Film, Sanat ve Haberler gibi kategorilere ayrıldığından, bu etiketler siz çevirmedikçe İngilizce olarak kalır.

Bunu yapmak için WordPress kontrol panelinizdeki WPML sekmesine gidin ve ‘Taxonomy ‘nun Çevirisi’ tıklayın. Hangi kategorileri çevirmek istediğinizi seçin – kategoriler, örneğin.

sınıflandırma çeviri sayfasıBu senin sayfası’Kategorilerinizi çevirmeyi göreceğiz. Çevirilerinizi eklemek için mavi artı düğmelerini tıklamanız yeterlidir.

Bu, sitenizdeki tüm kategorileri getirir. Tek yapmanız gereken, her birini çevirmek için ilgili dilin altındaki mavi artı düğmesini tıklamaktır.

wpml kategori çeviri örneğiBir kategoriyi çevirmek için sağ taraftaki çeviriyi yazmanız ve ‘Kayıt etmek’ Bir sonraki adıma geçmeden önce,’Tarih:

 • Tüm kategorilerinizi, etiketlerinizi ve diğer tüm sınıflandırmaları çevirin

11

Menüleri, Temaları ve Eklentileri Çevir

Don’t Sitenizde ayrıca çevrilmesi gereken tüm ekstra içerikleri de unutmayın. Menünüz farklı bir dildeyse, kullanıcılarınız sitenizde yollarını nasıl bulacak??

WordPress kontrol panelinizin Görünüm ve Menüler bölümüne gidin. Menünüzün sağ tarafında, ekstra dillerinize bağlantıların göründüğünü görmelisiniz.

menüler ayarları sayfası wordpressBu, Menüler ayarları sayfasıdır. Çeviri yapmak için ekranın sağ tarafındaki küçük dil bağlantılarına tıklayın.

Menünüzü çevirmek istediğiniz dili tıklayın, bu sadece o dil için yeni bir menü oluşturur.

Üst uç! Yeni dilde, birincil dilde görünenlerle aynı menü seçeneklerini girdiğinizden emin olun. Örneğin, Ana Sayfa, Bize Ulaşın ve Blog’un hepsinin Fransızca karşılığı olması gerekir.

Yayınlarınızı ve sayfalarınızı daha önce çevirdiğiniz sürece, bunları ekranın sol tarafından yeni gezinme menünüze ekleyebilirsiniz.

Temaları, Eklentileri ve Widget’ları Çevirme

Bazı metin parçaları – kategoriler ve menüler gibi – kendinizi düzenlemeniz kolay olsa da, diğer içerik aslında sitenize yerleştirilmiştir. Neyse ki, sitenizi tamamen çevirmenin bir yolu var. Daha önce yüklediğiniz String Çeviri’yi hatırlıyor musunuz? Peki, şimdi biz’iyi kullanmak için gidiyoruz!

WordPress kontrol panelinizin WPML bölümüne gidin, ardından ‘Temalar ve Eklentiler Yerelleştirmesi’ sayfa.

Sen’varsayılan olarak bir seçeneğin zaten seçili olduğunu göreceksiniz. Bu genellikle “Don’t Temayı ve eklentileri çevirmek için Dize Çevirisi’ni kullanma” ayarı. Temanızın% 100 çevrilebilir olduğundan emin olmak sorununa gittiyseniz, aşağıdaki kutuyu işaretleyebilirsiniz: “Temayı otomatik olarak yükle’kullanarak s .mo dosyası ‘load_theme_textdomain.”

Ancak bunun yerine en üstteki seçeneği işaretlemenizi öneririz: “WPML kullanarak temayı ve eklentileri çevirin’s String ‘nun Çevirisi.” Bu, temanızı, eklentilerinizi, yönetici metninizi ve hatta widget içeriğinizi çevirmenizi sağlar!

wpml dize çeviri ayarlarıDize Çevirisini etkinleştiren kutuyu işaretleyin – it’yedekleme dosyalarını istiyorsanız ya da istemiyorsanız size kalmış.

Kutuyu işaretleyin, Kaydet’i tıklayın ve’şimdi çok dilli web sitenizi çevirmeyi bitirebileceksiniz.

Bir sonraki adıma geçmeden önce,’Tarih:

 • Menülerinizi çevirin
 • Ayarlarınızda Dize Çevirisi etkinleştirildi
 • Widget’lar, eklentiler ve temanız gibi çevrilmiş içerik’s metni

WordPress’te Çok Dilde Web Sitesi Nasıl Yapılır: Özet

Sen’gitmeye hazırsın!

Biz’WPML eklentisini kullanarak çok dilli kendi WordPress web sitenizi sıfırdan nasıl oluşturacağınızı gösterdim. Bir alan adı seçmekten içeriğinizi çevirebileceğiniz farklı yollara kadar,’İhtiyacınız olabilecek her şeyi kapsadım.

İzin Vermek’senin adımların bir özeti var’buraya gittim:

 1. Alan Adı Alın
 2. Bir Hosting Sağlayıcısına Kaydolun
 3. WordPress Web Sitenizi Kurun
 4. Kontrol: Siteniz WPML Hazır mı??
 5. WPML Eklentisini Satın Alın ve İndirin
 6. WordPress Web Sitenizi Yedekleyin
 7. WPML Eklentisini Yükleme
 8. WPML Eklentinizi Ayarlayın
 9. İçeriğinizi Çevirin
 10. Kategorileri ve Etiketleri Çevir
 11. Menüleri, Temaları ve Eklentileri Çevir

Bazı adımlar diğerlerinden daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Yapmıyoruz’Bütün bunları bir oturuşta yapmanı beklemiyorum! Bugün başlayın, ama don’t rush – bu rehber, çok dilli web sitenizi oluştururken geri dönmeniz için burada olacak.

WPML, WordPress sitenizi çevirmeyi mümkün olduğunca kolaylaştırsa da, bu hala oldukça kapsamlı ve bazen teknik bir süreçtir. Hiç şüphe yok ki kullanışlı kılavuzumuzla yapabilirsiniz, ancak eğer’Bunun senin için pek de uygun olmayabileceğini düşünüyorsun’endişelenme.

Çok dilli web sitenizi oluşturmak için WordPress ve WPML kullanmanın alternatifleri vardır.

Web sitesi oluşturucuları, içeriğinizi sorunsuz bir şekilde çevirmenize izin veren çok daha başlangıç ​​dostu bir seçenektir. Biz’onlar demiyorlar’herkes için, ancak bir web sitesi oluşturucu sizin için olabilir gibi geliyorsa, sizi doğru yönde gösterebiliriz. Bağlantılarımızla başlayın’aşağıya ekledim!

Rehberimizdeki adımlara başlamak için hazır ve razı olanlarınız için size bir yardım eli de verebiliriz. Siteniz için iyi bir barındırma gereklidir’başarısı, bu yüzden Bluehost’a kaydolmanızı önemle tavsiye ederiz.’s en iyi WordPress hosting sağlayıcısı.

Bilgeliğin ayrılık sözleriyle, biz’Çok dilli kendi sitenizi oluşturmaya başlamanıza izin verin – geri dönün ve yorumlarda nasıl ilerlediğinizi bize bildirin!

Daha fazla bilgi

 • Sizin için mükemmel web sitesi oluşturucuyu bulun. Web Sitesi Oluşturucu Karşılaştırma Tablosu.
 • Biz’şimdiye kadar 50’den fazla web üreticisi test ettik. İncelememizi okuyun En İyi 10 Web Sitesi Kurucu mükemmel eşleşmenizi bulmak için.

SSS

WPML sitemi benim için otomatik olarak çeviriyor mu??

Ne yazık ki, WPML’t sitenizi sizin için çevirmek. Bunun yerine, size kendi içeriğinizi çevirmek için araçlar sunar. WPML’yi etkinleştirebilirsiniz’sayfaları sizin için çeviren otomatik makine çevirisi özelliği – ancak yine de sayfanın her bölümünü kendiniz onaylamanız gerekiyor!

Neden farklı bir eklenti yerine WPML kullanmalıyım??

WordPress Çok Dilli Eklenti (WPML) en derinlemesine ve gelişmiş çok dilli eklentidir, bu yüzden onu çok öneririz. Küçük ve büyük web siteleri için geçerli olan etkileyici bir dizi özellik sunar ve aralarından seçim yapabileceğiniz 40’ın üzerinde dile sahiptir. Biz’kendimiz kullandık ve faydalarını ilk elden hissettim!

WordPress sitemi çevirmek için nasıl kod yazacağımı bilmem gerekecek mi??

Bir şey değil! Sen yapma’Çok dilli bir WordPress web sitesi oluşturmak için herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymaz – WPML sadece teknisyenler tarafından değil, herkes tarafından kullanılabilir. Ancak, birçok adım var ve bazı aşamaların biraz daha teknik güvene ihtiyacı var – bu yüzden’bu projeye yaklaşmadan önce çok zaman geçirdim!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map