WordPress ve Drupal Karşılaştırması

İçerik yönetim sistemi (CMS), içerik, site tasarım öğeleri, özel sayfalar ve blog gönderileri ekleyerek web sitenizi kolayca güncellemenizi ve bakımını yapmanızı sağlayan bir gösterge panosudur..


Bir CMS için en köklü seçeneklerden biri, son derece popüler bir blog platformu olan WordPress’tir – aslında, dünya çapında on milyonlarca web sitesinin desteklediği çok popüler. Karşılaşacağınız bir diğer isim, WordPress kadar popüler olmayabilecek, ancak web siteleri oluşturmak için daha yüksek bir esneklik sağlayan uzun süredir açık kaynaklı bir proje olan Drupal. Birçok kişi – özellikle web geliştiricileri – Drupal’ı takdir ediyor’WordPress’e kıyasla daha fazla barebone yaklaşımı.

Hangi CMS’yi kullanmanız gerektiğine karar vermek,’her sistemin niteliklerine aşina değilseniz. Bu yazıda biz’Hem WordPress hem de Drupal’ın artı ve eksilerini derinlemesine inceleyeceğiz, böylece web sitenize güvenebilirsiniz’nin temeli.

WordPress ve Drupal’ın Artıları ve Eksileri

WordPress Artıları ve Eksileri

Artılar ve eksiler
Kullanımı ücretsiz Üstünde kalmanız gereken oldukça düzenli güncellemeler
En popüler CMS Kötü niyetli bilgisayar korsanları için hedef davet etme
Geniş tema ve eklenti yelpazesi

Drupal’ın Artıları ve Eksileri

Artılar ve eksiler
Kullanımı ücretsiz Teknik kullanıcılara yönelik
Kolay anlaşılır CMS Modül ve tema eklemek kolay değil
Çeşitli görsel temalar Drupal güncellemeleri bir acıdır
Yazı yüklemek için gerekli temel kodlama bilgisi

WordPress ve Drupal: Genel Bakış

Bir web geliştiricisine, gerçek güncellemeler olmadan orada oturan statik bir web sitesi oluşturmak için ödeme yapabilirsiniz.’Bu gün ve yaşta çok pratik değil. Çoğu işletme, blogları aracılığıyla içerik eklemek ve bir satışı veya başka bir etkinliği tanıtmak için ana sayfalarını bir an önce güncelleyebilmek ister.

o’WordPress veya Drupal gibi bir CMS’nin geldiği yerler. CMS, içerik oluşturmak ve bir web sitesinin genel görünümünü değiştirmek için temel araçlar sağlar.

Hem WordPress hem de Drupal, seçtiğiniz sunucunuza ücretsiz olarak indirip yükleyebileceğiniz açık kaynaklı projelerdir. Birçok web barındırıcısı, her iki sistem için de tek tıklamayla kurulumlara sahip olacak, bu da altta yatan tüm bileşenleri kendiniz kurmaktan ve yapılandırmaktan daha hızlı çalışmanıza yardımcı olacaktır..

İki sistemden,’WordPress’in en baskın olduğu soru yok – aslında, WordPress.com’a göre, çevrimiçi tüm web sitelerinin yüzde 32’sinden fazlası WordPress tarafından desteklenmektedir. O’kişisel bloglardan e-ticaret sitelerine, BBC America ve TechCrunch gibi haber sitelerine ve AMC gibi TV ağlarına kadar her şey için kullanılır.

Bu arada Drupal, WordPress’in yakınında değil’ popülerlik düzeyi. Şirkete göre, Eylül 2019 itibariyle 1 milyondan fazla web sitesi Drupal’ı işletiyordu. Ancak,’o kadar popüler değil,’güçlü web siteleri çalıştırabilecek kadar’örneğin Emmy Ödülleri için resmi web sitesinde ve NASA.gov ve Entertainment Weekly kullanılır.

Kullanım kolaylığı

Bir CMS seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri, belirli bir sistemin kullanımının kolay olup olmadığıdır. Ancak WordPress ve Drupal söz konusu olduğunda, kullanımı kolay (ve o kadar kolay olmayan) çubuk hangi geliştirme aşamasına bağlı olduğunuza bağlıdır.’endişe duymak.

WordPress

WordPress editörü

WordPress’i kullanmaya başlamak için önce bir web barındırıcısı bulmanız gerekir. WordPress.com’da sıklıkla ücretsiz olarak başlayabilirsiniz – ancak,’sitenizi düzenleme ve özelleştirme yeteneğinizin kısıtlı olduğunu göreceksiniz.

Çoğu web barındırıcısı, birkaç dakika içinde çalışmaya başlamanız için tüm zor şeylerle ilgilenen tek tıklamayla WordPress yüklemeleri sunar. Bu ana makineler ayrıca bir alan ekleme işlemi boyunca size yol gösterecektir (genellikle ücretsizdir). Kurulum tamamlandığında,’varsayılan WordPress temasının yüklü olduğu bir web sitesi olacak.

Temayı değiştirmek, yerleşik tema galerisi aracılığıyla istediğiniz tasarımı işaret etmek ve tıklamak kadar kolaydır. Ayrıca, üçüncü taraf web sitelerinden de göreceli olarak kolaylıkla tema ekleyebilirsiniz.

Dezavantajı, bu temaları özelleştirmeden sitenizin her yeni başlayan blog gibi görünmesi. Temanızı özelleştirmek için en azından biraz CSS bilgisi gerekir, ancak web sitenize gerçekten profesyonel ve orijinal bir görünüm elde etmek için’WordPress temalarını bilen bir tasarımcıya ihtiyacınız olacak.

Site oluşturulduktan ve tema yüklendikten sonra, siteyi çalıştırmak son derece kolaydır. Her şey açıkça etiketlenmiş olan CMS kontrol panelinden başlar ve soldaki gezinme sütununda gezinmeyi kolaylaştırır. Bu arada, resmi eklentiler eklemek basit bir tıkla ve tıkla ilişkisi.

Drupal

Drupal editörü

Çoğu web barındırıcısı üzerinden Drupal kurmak mümkün olsa da, Drupal ile çalışmaya başlamak çok kolay değildir. Bir Drupal sitesi ilk kurduğunuzda, bir WordPress tek tıklamayla kurulumda kaçınmanız gereken sorunlar vardır. Örneğin, bir MySQL veya MariaDB veritabanını yapılandırmanız ve oturum açmanız gerekebilir. Bunların hepsi size bir grup mumbo jumbo gibi geliyorsa, o zaman biz’d kesinlikle WordPress seçeneğini kullanmanızı öneririm!

Sunucunuzu, eklentileri (anahtar adı verilen) eklemenin önemli bir yöntemi olan dosya aktarım protokolü (FTP) aracılığıyla yüklemeleri yapacak şekilde yapılandırmanız gerekebilir. ‘modüller’ Drupal-speak) ve sitenize yeni temalar ekleyin. Kaçınılmaz veritabanı ve FTP yapılandırma sorunları ile başa çıkmak için komut satırında dolaşmaktan hoşlanmıyorsanız, Drupal’ı kurmak bir geliştiriciye bırakılmalıdır.

Site çalışır hale geldikten sonra Drupal’WordPress kadar açık olmasa da, CMS’nin kullanımı nispeten kolaydır. Örneğin, yeni bir blog yayını eklemek için’d tıkla içerik > İçerik Ekle > makale. o’çok zor değil, ancak WordPress yaklaşımından biraz daha az açık.

Drupal hala metin yazmak için üstte basit bir menü ile daha geleneksel bir düzenleme kutusu kullanıyor. Bu, yeni WordPress bloklarından çok daha basit bir yaklaşımdır, ancak işleri değiştirmeyi zorlaştırır. Drupal’ın en büyük dezavantajı,’Başlık / alt başlık (H1s, H2s, H3s vb.) eklemek gibi herhangi bir temel biçimlendirme yapmak ve görüntülere, tablolara veya listelere eklemek için temel HTML kodunu bilmeniz gerekir. Bu, süreci oldukça zaman alıcı hale getirir.

Drupal düzenleme kutusunun altındaki yönetim seçenekleri çok basit ve kullanımı kolaydır. Kutu, metin düzenleme alanının hemen altında etiketler, menü bağlama seçenekleri, yorum ayarları ve tanıtım seçenekleri sunar. Drupal’S’nin düzeltmelerini bulmak ve kullanmak, WordPress’in geçerli sürümündeki aynı seçeneğe göre daha kolaydır.

Drupal için son bir artı, giriş yaparken doğrudan web sitesinde öğeleri düzenlemeye başlayabilmenizdir.’Altbilgi mesajının nasıl göründüğü gibi, örneğin üzerine gelin, kurşun kalem simgesini tıklayın, menü seçeneğini belirleyin ve Drupal sizi doğrudan CMS içinde gitmeniz gereken yere götürecektir..

WordPress ve Drupal – Kullanım Kolaylığı: Karar

Drupal genel olarak güzel olsa da, kullanım kolaylığı için avantaj WordPress’e gidiyor – ve’yakın bile değil. WordPress’i kurmak daha kolaydır ve çoğu web barındırıcısı sizi sorunsuz bir şekilde başlatmak için ne yapacağını bilir. Drupal’ın CMS’sinde bazı güzel unsurlar var, ancak genel olarak, WordPress kullanımı en kolay araçtır.

Tema Tasarımı ve Özelleştirme

Sitenizin görünümü, herhangi bir yeni çevrimiçi çabanın önemli bir bileşenidir. Hem WordPress hem de Drupal, sitenizi tasarlamak için temaları kullanır, ancak her biri oldukça farklı bir yaklaşım gerektirir.

WordPress

Orada’WordPress’in Drupal’dan çok daha fazla teması olduğu ve yaklaşık 30.000 temanın olduğu hiç bir soru değil. Tıklama Görünüm > Temalar > Yeni ekle ücretli ve ücretsiz seçeneklerle binlerce tema içeren tam bir galeriye getiriyor. Beğendiğiniz bir tema bulduğunuzda, eklemek tıklamak kadar basittir Yüklemek, ve sonra etkinleştirme yaşamak için. o’hemen hemen.

Ancak, genel bir WordPress teması kullanmak genellikle değildir’t En iyi yaklaşım. Örneğin, bir örnek sayfaya bağlantılar veya “buraya isim ekle.”

Tüm bunları değiştirmek, Görünüm > Özelleştirmek. Bu bölüm, başlıkta resim eklemek, siteyi değiştirmek gibi önceden belirlenmiş özellikleri düzenlemenize olanak tanır’s renk temaları ve menüler ekleme.

Ancak bu seçenekler çok basit. Sitenin daha derinlerine inmek için’temalar, sen’WordPress sitelerini destekleyen bir programlama dili olan CSS, HTML ve bazı PHP’yi anlamanız gerekir.

WordPress tema düzenleyici

Web geliştirme yeteneğiniz varsa, belki de bu dosyaları WordPress CMS içinden kendiniz düzenleyebilirsiniz – ancak gerçekten, işletmeler bir temayı düzenlemek için bir geliştirici tutmalı veya hatta sıfırdan özelleştirilmiş bir tane oluşturmalıdır.

Drupal

Drupal’da temaları değiştirmek WordPress kadar kolay olmalı, ancak’değil. İlk olarak, sunucunuzun’s FTP ayarları doğru şekilde düzenlendi, çünkü doğrudan sunucunuza yeni bir tema yüklemeniz gerekiyor.

Drupal temaları

Test sunucumuza yeni bir tema yüklemekte zorlandık, Drupal’ı bir bulut barındırma sağlayıcısına tek tıklamayla yükleme yoluyla çalıştırdık. Bizim için en basit çözüm, bir cazibe gibi çalışan üçüncü taraf FileZilla programını kullanmaktı; ancak, FileZilla ile yükleme, sunucuda nasıl gezinileceği hakkında teknik bilgi gerektirir’s dosya yapısı ve komut satırından bir dosyanın sıkıştırmasını açma. Bu bir yöntem değil’d acemiler için tavsiye edin, ancak yerleşik Drupal yükleme yöntemi başarısız olursa başka seçeneğiniz kalmayabilir.

Temayı yükledikten sonra, Drupal’da temaları değiştirmek WordPress kadar kolaydır ve birkaç tıklama gerektirir. Yine sen’Drupal kullanarak temanın stok sürümünü düzenlemeniz gerekecek’genel sayfalardan ve başlıklardan kurtulmak için yerleşik araçlardır, ancak bu yalnızca Görünüm ve Ayarlar mevcut temanızın altındaki seçenek.

Şu anda yaklaşık 2.800 Drupal teması var – daha küçük kullanıcı ve geliştirici tabanı nedeniyle WordPress’ten çok daha az. Yine de kazandın’t seçeneklerde eksik olmak. WordPress gibi, hem ücretsiz hem de ücretli Drupal temaları var.

WordPress vs Drupal – Temalar: Karar

WordPress tekrar kazanıyor. Orada’WordPress’e aşina olan temaların, özelleştirme seviyesinin ve geliştirici sayısının Drupal’dan çok daha fazla olduğunu inkar etmek yok. O’sizin için bir Drupal teması tasarlayacak bir geliştirici bulmak için yeterince kolaydır, ancak kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda – ve tam olarak istediğiniz temayı alma şansı – WordPress en iyi seçimdir.

eklentiler

Drupal ve WordPress’in en önemli özelliklerinden biri eklenti ekleme yeteneği veya Drupal’ın ‘modüller’. Eklentiler, daha fazla SEO kontrolü, yorum denetleme, ziyaretçi istatistikleri ve diğer sahne arkası özellikleri gibi özellikler ekler. Hangi platformu kullanırsanız kullanın, kaçınılmaz olarak web sitenizi çalıştırmak için bazı eklentiler eklemeniz gerekir.

WordPress

WordPress eklenti ekosistemi büyüktür ve çoğu WordPress CMS’den sadece birkaç tıklama ile kullanılabilir. Temalarda olduğu gibi 50.000’den fazla eklenti ile ücretli ve ücretsiz seçenekler var. Ücretli seçenekler, bir kerelik ödemeler veya yıllık aboneliklerle yalnızca birkaç dolardan 100 dolara veya daha fazla olabilir.

Örneğin, Smart Slider 3, web sitenize slayt gösterileri eklemeyi kolaylaştıran bir eklentidir. Geliştiricilerin tek seferlik ücreti 35 $. Bu arada, WordPress.com’u çalıştıran Automattic, yedekleme ve güvenlik eklentisi için yıllık 39 dolar alıyor.

Drupal

WordPress’i kullanmaya başlamak için önce bir web barındırıcısı bulmanız gerekir. WordPress.com’da sıklıkla ücretsiz olarak başlayabilirsiniz – ancak,’sitenizi düzenleme ve özelleştirme yeteneğinizin kısıtlı olduğunu göreceksiniz.

Çoğu web barındırıcısı, birkaç dakika içinde çalışmaya başlamanız için tüm zor şeylerle ilgilenen tek tıklamayla WordPress yüklemeleri sunar. Bu ana makineler ayrıca bir alan ekleme işlemi boyunca size yol gösterecektir (genellikle ücretsizdir). Kurulum tamamlandığında,’varsayılan WordPress temasının yüklü olduğu bir web sitesi olacak.

Temayı değiştirmek, yerleşik tema galerisi aracılığıyla istediğiniz tasarımı işaret etmek ve tıklamak kadar kolaydır. Ayrıca, üçüncü taraf web sitelerinden de göreceli olarak kolaylıkla tema ekleyebilirsiniz.

Dezavantajı, bu temaları özelleştirmeden sitenizin her yeni başlayan blog gibi görünmesi. Temanızı özelleştirmek için en azından biraz CSS bilgisi gerekir, ancak web sitenize gerçekten profesyonel ve orijinal bir görünüm elde etmek için’WordPress temalarını bilen bir tasarımcıya ihtiyacınız olacak.

Site oluşturulduktan ve tema yüklendikten sonra, siteyi çalıştırmak son derece kolaydır. Her şey açıkça etiketlenmiş olan CMS kontrol panelinden başlar ve soldaki gezinme sütununda gezinmeyi kolaylaştırır. Bu arada, resmi eklentiler eklemek basit bir tıkla ve tıkla ilişkisi.

WordPress ve Drupal – Eklentiler: Karar

WordPress tekrar kazanıyor. Kullanabileceğiniz çok daha fazla seçenek var ve bunların kullanımı ve kurulumu daha kolay.

Fiyatlandırma

Hem Drupal hem de WordPress teknik olarak ücretsizdir, ancak kaçınılmaz ilişkili maliyetler yoktur’t sadece yazılımla birlikte gelir – geliştirme ve barındırma ile ilgili maliyetler de göz önünde bulundurulur.

WordPress

WordPress hosting ayda birkaç dolara kadar düşük maliyetli olabilir veya yüzlerce dolara mal olabilen premium hosting planları şeklinde olabilir. Gerçekten ne tür hosting ihtiyacınız bağlıdır. Daha fazla bilgi için en iyi WordPress ana bilgisayarları makalemize göz atın..

WordPress site geliştirme maliyetleri de büyük ölçüde değişebilir. Ücretli bir tema kullanmak istiyorsanız,’zaten tasarlanmış, sonra kendi personel özelleştirme geçmek, sen ödenen bir tema için ortalama 50 ila 100 $ ödeyebilirsiniz. Orijinal bir web sitesi teması oluşturmak için bir tasarımcı kiralamak, bulduğunuz geliştiriciye bağlı olarak fiyat açısından büyük ölçüde değişebilir.

Drupal

Drupal, WordPress gibi, ayda sadece birkaç dolara mal olabilir veya premium Drupal barındırma için ücret alabilir. Ancak o zaman bile, yine de oldukça iyi fırsatlar elde edebilirsiniz. Örneğin, SiteGround, ayda 3.95 $ ‘a premium Drupal barındırma planı sunarken, Bluehost gibi birçok ana web barındırıcısı, aylık 2.95 $ veya daha düşük bir fiyata tek tıklamayla Drupal yüklemeleri sunar. Burada belirtilen tüm fiyatlar tanıtım, hangi web hosting için ortaktır.

WordPress gibi, bir tasarım veya geliştirme ekibinin Drupal ile web sitenizi oluşturma maliyetleri büyük ölçüde değişebilir. Ayrıca 50 $ ‘dan 100 $’ a veya daha da fazlaya mal olabilen premium Drupal temaları da var.

WordPress ve Drupal Karşılaştırması – Fiyatlandırma: Karar

Bu hemen hemen bir kravat. Web barındırma, platformunuzdan bağımsız olarak genellikle aynı maliyete sahip olabilir. Giderler, site trafiğinizin miktarına bağlıdır’yeniden elde, ve bunu idare etmek için gereken hosting planı tür. Ne tür bir siteye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak web geliştirme ve site tasarımı için ne kadar ödeme yapmaya karar verdiğiniz de aynı olabilir.

SEO Kontrolü

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) herhangi bir web sitesi için hayati önem taşıyan bir husustur. Solid SEO, arama motorları dizinine yardımcı olur (temel olarak ‘okumak’, içeriğinizi daha kolay bir şekilde kategorilere ayırabilir) ve bu nedenle arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. O’s en göz alıcı konu değil, ama trafik web arama yoluyla gelmesini istiyorsanız, SEO anahtar.

WordPress

WordPress’te SEO, web siteniz için en fazla görünürlük elde etmenize yardımcı olan Yoast ve SEMrush gibi firmalar ile çok iyi geliştirilmiş ve standartlaştırılmıştır. Örneğin Yoast ile yayınlarınızı düzenleyebilirsiniz’ meta etiketler, anahtar kelimelere odaklanma ve hatta belirli bir blog yayınını nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda otomatik analizler elde etme’s SEO.

Drupal

Drupal’ın kendi SEO araçları mağazası da var. Eskiden Drupal için bir Yoast modülü vardı, ama şu anda mevcut değil. Bununla birlikte, arama motorlarının sitenizin tamamını dizine eklemesini kolaylaştıran XML site haritaları oluşturma modülleri gibi başka seçenekler de vardır. Drupal SEO Kontrol Listesi de popüler bir seçenektir, ancak SEO hakkında bazı temel bilgiler ve sitenizi yönetme yeteneği gerektirir’s SEO kendinizi.

WordPress ve Drupal – SEO Kontrolü: Karar

Yine, WordPress genel olarak daha iyi bir seçenektir. O’s kullanımı daha kolay ve daha yaygın olarak desteklenmektedir. Bununla birlikte, SEO yolunuzu zaten biliyorsanız, Drupal’da işi yapmak için yeterli araç var.

Devam eden bakım

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) herhangi bir web sitesi için hayati önem taşıyan bir husustur. Solid SEO, arama motorları dizinine yardımcı olur (temel olarak ‘okumak’, içeriğinizi daha kolay bir şekilde kategorilere ayırın) ve bu nedenle arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleşmenize yardımcı olur. O’s en göz alıcı konu değil, ama trafik web arama yoluyla gelmesini istiyorsanız, SEO anahtar.

WordPress

WordPress’te SEO, web siteniz için en fazla görünürlük elde etmenize yardımcı olan Yoast ve SEMrush gibi firmalar ile çok iyi geliştirilmiş ve standartlaştırılmıştır. Örneğin Yoast ile yayınlarınızı düzenleyebilirsiniz’ meta etiketler, anahtar kelimelere odaklanma ve hatta belirli bir blog yayınını nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda otomatik analizler elde etme’s SEO.

Drupal

Drupal’ın kendi SEO araçları mağazası da var. Eskiden Drupal için bir Yoast modülü vardı, ama şu anda mevcut değil. Bununla birlikte, arama motorlarının sitenizin tamamını dizine eklemesini kolaylaştıran XML site haritaları oluşturma modülleri gibi başka seçenekler de vardır. Drupal SEO Kontrol Listesi de popüler bir seçenektir, ancak SEO hakkında bazı temel bilgiler ve sitenizi yönetme yeteneği gerektirir’s SEO kendinizi.

WordPress ve Drupal – Sürekli Bakım: Karar

Bu’Yarışma yok. WordPress çok daha hızlı ve kullanımı daha kolaydır, genellikle tek bir tıklama gerektirir. Drupal, karşılaştırıldığında, acemi kullanıcılar için önerilmez, manuel güncelleme gerektirir.

Yardım ve Destek

İşler güneye gittiğinde, ne yapacağını ve nasıl yapacağını bilmen gerekir. Eldeki iyi bir destek ağına sahip olmak çok önemlidir, bu yüzden’hangi CMS’nin daha destekleyici olduğunu öğrenir.

WordPress

WordPress, WordPress.org’da büyük bir destek forumuna sahiptir. Daha sık olmamakla birlikte, sorunlarınız orada bulduğunuz tavsiyeye dayanarak ele alınabilir. Biz’d, sizi WordPress forumlarına yönlendirmekten daha sık olmayan sorunlarınızla ilgili yardım bulmak için Google’ı kullanmanızı öneririz. Bununla birlikte, yardım sunabilecek birçok üçüncü taraf forumu ve blogu da var..

Drupal

WordPress gibi, Drupal’ın Drupal.org’da çeşitli sorunlarınız için yardım bulabileceğiniz başarılı bir yardım forumu vardır. WordPress’te olduğu gibi üçüncü taraf forumlarında ve bloglarında da yardım bulabilirsiniz..

WordPress ve Drupal – Sürekli Bakım: Karar

Biz’Buna tekrar kravat derim. WordPress daha geniş bir topluluğa sahipken, Drupal desteği değil’t Çevrimiçi olmak zor. Ayrıca, don’t web barındırıcınızı unutun – planınıza bağlı olarak, web sitenizle ilgili yaşadığınız sorunları düzeltmek için telefon veya sohbet desteği alma hakkınız olabilir..

Bunu bildiğim iyi oldu: Hem WordPress hem de Drupal ile’sorgularınızı yanıtlayabilmek ve uzman tavsiyesi sunabilmek için bu platformları kullanan topluluklara güvenebilirsiniz. Özel bir destek ekibi ve kolay kurulum için, bir web sitesi oluşturucusunun seçeneğini keşfetmenizi öneririz – birçoğunun ücretsiz bir planı bile vardır, böylece’bu yardım için fazladan ödeme yapmıyorsunuz.

WordPress ve Drupal: Hangisini Öneririz?

Bu makalenin içeriğine dayanarak, genel olarak WordPress’i tavsiye etmemiz sürpriz olmamalıdır. O’s kullanımı daha kolaydır ve popülerliği, temalar, eklentiler, SEO ve geliştirme için daha fazla seçenek olduğu anlamına gelir. Drupal kesinlikle yetenekli bir sistemdir, ancak sunucu ve komut satırı ile sizden daha fazla etkileşim gerektirir’WordPress ile bulacağım.

Bununla birlikte, Drupal’ın güçlü yanları vardır – WordPress’in mevcut sürümünden daha basit bir metin düzenleme arayüzüne sahiptir ve öğeleri doğrudan web sitesinde düzenlemenize izin verir.

Aşağıdaki durumlarda WordPress kullanmalısınız…

  • Kullanım kolaylığına öncelik veriyorsunuz
  • Premium bir SEO hizmetine ihtiyacınız var
  • Temel sunucunuzla mümkün olduğunca az etkileşim kurmak istiyorsunuz
  • Çok çeşitli temalar istiyorsunuz
  • WordPress’i hedefleyen özel bir barındırma hizmeti istiyorsunuz

Aşağıdaki durumlarda Drupal kullanmalısınız…

  • Sunucularla etkileşimde bulunmak ve güncellemek konusunda rahatsınız
  • Sen yapma’t sorun giderme sorunları
  • Sen yapma’Çoğu WordPress sitesinin genel görünümünü beğenmeme
  • Drupal CMS arayüzünü tercih edersiniz

Drupal iyidir, ancak çoğu kullanıcının WordPress ile daha rahat olacağına inanıyoruz. WordPress’i kullanmaya başlamak istiyorsanız, en iyi WordPress web barındırıcıları için önerilerimize göz atın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me