Co je to doménové jméno? Podívejte se na našeho průvodce ABC k názvům domén pro začátečníky

co je doménové jménoCo je to doménové jméno? Zdá se, že je to taková základní věc, ale je to’Není to vždy snadné, zvláště pokud jste’začátečník.


Když jsme se před několika lety rozhodli postavit náš první web, neměli jsme ani ponětí, co je to doménové jméno a jaké problémy musíme zvážit, abychom mohli věci správně nastavit.

Obávali jsme se soukromí, jak se připojit / odpojit doménové jméno z webu, pokud je lepší .com nebo .net, náklady atd..

Jsou tyto obavy také sdílíte?

Jistě, to všechno zní velmi jednoduše lidem, kteří mají zkušenosti s vytvářením webových stránek. Ale pro začátečníky to všechno může být trochu nepříjemné.

Existuje spousta zdrojů, které vám z technického hlediska říkají, co je to doménové jméno.

Ale to’To je problém’Je to trochu více technické a nemusí být vždy v prosté angličtině, které běžní lidé snadno pochopí.

Vy’pravděpodobně se příliš nezajímám o technické informace o tom, jak vlastně doménové jméno funguje.

Vy’pravděpodobně se více zajímáte o to, jak prakticky spravovat doménové jméno, a jaké potenciální problémy byste si měli být vědomi.

Tento krátký průvodce je napsán, aby překonal základní informace o názvech domén – jednoduše anglicky.

Nechat’jde to!

10 hlavních otázek týkajících se doménových jmen

Klikněte na otázky k odpovědi:

1. Co je to doménové jméno?

2. Jsou doménová jména a webové stránky oddělené věci?

3. Zdarma vs placená doménová jména.

4. Kde si mohu koupit doménové jméno?

5. Kolik stojí registrace doménového jména?

6. Mohu si koupit doménové jméno přímo od výrobce webových stránek?

7. Mohu převést své doménové jméno, pokud změním stavitele webových stránek?

8. Mám koupit doménové jméno prostřednictvím registrátora nebo tvůrce webových stránek?

9. Jsou názvy domén s příponou .com vždy upřednostňovány?

10. Měl bych své osobní údaje chránit soukromou registrací?

11. Další užitečné zdroje

1. Co je to doménové jméno?

Název domény je zjednodušeně adresa, kterou zadáte do adresního řádku webového prohlížeče, abyste se dostali na web.

Například název domény pro Google je https://www.google.com

Název domény pro tento web je https://www.websitebuilderexpert.com

Název domény je pro váš web jedinečný (stejně jako otisk prstu) a nelze jej mezi různými weby sdílet.

2. Jsou doménová jména a webové stránky oddělené věci?

Doménové jméno považujte za své telefonní číslo a web v telefonu. I když jsou propojeny, jedná se o samostatné položky.

Telefon (web) můžete kdykoli změnit a přesto si ponechat stávající telefonní číslo (název domény) a jednoduše jej připojit k novému telefonu (nový web).

Nebo můžete své telefonní číslo (název domény) přesunout k jinému poskytovateli telefonních služeb (registrátor názvu domény) a stále jej udržovat ve spojení se svým stávajícím telefonem (webem).

Už jste zmatení? Nechat’to udělat jednoduchý obrázek:

 • Mohu si koupit nový název domény (let’sdělte www.brandnewdomain.com) a připojte jej na tento web, na kterém se právě nacházíte. Veškerý obsah na tomto webu se vůbec nezmění. Webové stránky však budou mít namísto www.websitebuilderexpert.com nový název domény www.brandnewdomainname.com.
 • Mohu postavit zbrusu nový web jinde a odpojit ho od tohoto webu www.websitebuilderexpert.com a znovu jej připojit k novému webu I’postavil jsem jinde. Když tedy zadáte webovou adresu, budete přesměrováni na nový web.

Klíčem je to, že název vaší domény není trvale nalepen na žádném konkrétním webu. Můžete jej odpojit a znovu připojit k jakémukoli jinému webu, který chcete. Mějte však na paměti, že doménové jméno lze najednou připojit pouze k jednomu webovému serveru.

3. Zdarma vs placená doménová jména

Existují bezplatná doménová jména, která můžete získat od různých tvůrců webových stránek, jako je WordPress.com, Wix, Squarespace, Weebly atd..

Abychom byli konkrétnější, tito tvůrci webových stránek vám poskytnou “subdoména”. Pokud bychom tedy chtěli znovu použít název našeho webu, bude subdoména vypadat asi takto:

 • websitebuilderexpert.wordpress.com
 • websitebuilderexpert.wix.com
 • websitebuilderexpert.weebly.com

Název bezplatné subdomény není vždy dobrý – zejména pokud chcete vybudovat dlouhodobý obchod s vlastní jedinečnou značkou.

Chcete se vyhnout používání bezplatných subdomén z těchto dvou důležitých důvodů:

 1. Ty ne’nevlastníme subdoménu. I když je použití zdarma – nemusíte’nevlastním to. Tvůrce webových stránek vlastní název subdomény. Pokud se někdy rozhodnete přejít na jiného poskytovatele služeb, doména není přenosná.
 2. Subdoména je rozšíření pro poskytovatele služeb’vlastní doménu. Na konci názvu domény bude mít název poskytovatele služeb. Pokud jsme například použili web Weebly, bude naší webovou adresou namísto websitebuilderexpert.com naše webová adresa..

To je důvod, proč vždy doporučuji utratit pár babek za získání správné domény, kterou plně vlastníte. Pomůže to také vaší brandingu.

4. Kde si mohu koupit doménové jméno?

Existuje mnoho různých registrátorů doménových jmen. Mezi známé patří například GoDaddy, Domain.com a NameCheap.

Při nákupu / registraci doménového jména platíte ročně poplatek registrátorovi doménového jména, takže doménové jméno zůstává zaregistrováno pod vaším jménem.

Po uplynutí doby registrace a pokud ne’Při obnově ztratíte doménové jméno bude zpřístupněno ostatním lidem k registraci na otevřeném trhu.

Naštěstí vám registrátoři doménových jmen pošlou e-mail, aby vám připomněli, že vaše registrační období brzy vyprší, nebo vám poskytnou možnost automatického obnovení, takže nemusíte’nemusím si pamatovat.

PRO TIP: To’s vždy užitečné nastavit připomenutí kalendáře před datem vypršení platnosti, připomenout si, zda chcete znovu zkontrolovat, zda chcete obnovit název domény nebo zda je správně nastavena možnost automatického obnovení.

Ty bys’Nechci, aby někdo zaregistroval vaše doménové jméno, zejména jakmile budete mít svůj web v provozu roky! Představte si, že jeden z vašich obchodních konkurentů nakonec vezme vaše doménové jméno! Při každém obnovení doménového jména tedy nastavte připomenutí.

5. Kolik stojí registrace doménového jména?

Obecně řečeno, název domény vás bude stát kolem 10 – 15 $ za rok.

Pokud je však doménové jméno velmi žádané, může to stát stovky, až po tisíce dolarů, abyste mohli provést počáteční nákup. Roční poplatek za obnovení by měl být poté normální (10 až 15 USD za rok).

Důvod, proč je počáteční nákup drahý, je ten, že někdo již může vlastnit doménové jméno a drží jej za účelem dalšího prodeje. Nebo registrátor doménového jména ví, že doménové jméno je velmi žádané, takže zvyšuje jeho cenu.

Co’je populární doménové jméno? Myslete na něco jako www.fitness.com nebo www.insurance.com

Většinu času, pokud používáte jako název domény své jedinečné jméno společnosti, nebudete se muset příliš starat o zaplacení statné ceny.

6. Mohu si koupit doménové jméno přímo od tvůrce webových stránek?

Ano můžeš.

Někteří tvůrci webových stránek, například Wix, Squarespace nebo Weebly, vám po dobu jednoho roku poskytují zdarma vlastní doménové jméno – pokud se zaregistrujete do svých ročních plánů.

(Poznámka: Nejedná se o subdomény, jaké jsme popsali výše. Jedná se o vlastní značkové názvy domén, jako je www.websitebuilderexpert.com).

Po prvním roce budete muset obnovit název domény za uvedenou cenu.

U společnosti Wix je roční poplatek za obnovení přibližně 14,95 $ ročně (24,85 USD, pokud zahrnete registraci soukromí).

U služby Squarespace je poplatek za obnovení 20 $ (včetně registrace soukromí).

U těchto tvůrců webových stránek je tedy cena více vyrovnána registrátorům doménových jmen (jako je GoDaddy nebo Namecheap)..

U Weebly činí roční poplatek za obnovení 19,95 $ (nebo 29,95 $ za zahrnutí registrace soukromí) – jen o něco dražší než nabídka registrátorů domén Wix, Squarespace nebo jiných doménových jmen.

Výhody získání vlastního názvu domény přetažením & stavitel webových stránek drop:

 • Získáte jeden rok zdarma (za předpokladu, že se přihlásíte k odběru jejich ročních plánů)
 • Usnadňují vám připojení názvu domény k vašemu webovému serveru’zjednodušili proces připojení v rámci své platformy

7. Mohu převést své doménové jméno, pokud změním stavitele webových stránek?

Ano, můžete – takže vaše doménové jméno není zamčené na jednom konkrétním místě.

Můžete si ho vzít s sebou jako své vlastní doménové jméno (pokud budete platit roční poplatek).

Přijímající registrátor domény / tvůrce webových stránek (místo, kam chcete přenést název domény), vám poskytne pokyny, jak to provést.

Pokud například chcete přenést své doménové jméno z NameCheap do GoDaddy, pak GoDaddy bude mít návody, které vám ukážou, jak to udělat.

Pokud chcete přenést název domény z GoDaddy do Wix, pak Wix bude mít návody, jak toho dosáhnout.

Proč chcete převést své doménové jméno?

Jedním z populárních důvodů je to, že pokud se rozhodnete změnit stavitele webových stránek, měli byste převést své doménové jméno ze stavitele webových stránek, který opouštíte. Předpokládá se, že jste si doménové jméno zakoupili od tvůrce webových stránek, nikoli od registrátora doménových jmen.

Pokud je však vaše doménové jméno zakoupeno prostřednictvím registrátora doménových jmen, můžete přerušit připojení k předchozímu tvůrci webových stránek a znovu připojit své doménové jméno k novému tvůrci webových stránek. Název domény si můžete ponechat v aktuálním registrátorovi.

8. Měl bych si koupit doménové jméno prostřednictvím registrátora nebo tvůrce webových stránek?

Každý přístup má své výhody i nevýhody.

Nákup doménového jména prostřednictvím tvůrce webových stránek:

 • Výhoda – Pokud se přihlásíte k odběru ročního plánu s tvůrcem webových stránek (jako je Wix, Squarespace nebo Weebly), poskytnou vám zdarma doménové jméno na jeden rok. Ušetřete tedy 1 rok’hodnota poplatků za doménové jméno (kolem 10 až 15 USD)
 • Výhoda – To’Je pro vás snazší připojit název domény k vašemu webu (protože tvůrce webu zefektivnil proces připojení na několik kliknutí). U registrátorů doménových jmen musíte provést několik úprav konfigurace (to’je to trochu víc práce).
 • Nevýhoda – Po prvním volném roce budete muset obnovit své doménové jméno na přibližně 15 – 20 $ ročně pro Wix a Squarespace a 19,95 USD u Weebly. Nejedná se o registraci soukromí vašeho doménového jména. U registrátorů doménových jmen se roční poplatek za obnovení obvykle pohybuje kolem 10 – 15 $. Kompromis je tedy zdarma po dobu jednoho roku a v dalších letech o něco dražší.
 • Nevýhoda – Pokud byste měli přepínat tvůrce webových stránek, budete muset převést své doménové jméno ze starého tvůrce webových stránek. To je třeba provést, protože již nebudete používat starý tvůrce webových stránek. Jen trochu více administrativy, pokud jste někdy chtěli změnit stavitele.

Nákup doménového jména prostřednictvím registrátora doménových jmen:

 • Výhoda – Pokud změníte tvůrce webových stránek, můžete si ponechat název domény u registrátora názvu domény a připojit jej k novému tvůrci webových stránek. To lze obvykle provést během jednoho dne. Není tedy třeba procházet procesem export / import, což může být technické a obvykle trvá několik dní.
 • Výhoda – Roční poplatky jsou obvykle levnější o několik dolarů ročně.
 • Nevýhoda – Vzhledem k tomu, že registrátor doménových jmen je mimo webový tvůrce, je připojení názvu domény o něco více technické a administrativní.

PRO TIP: Pokud máte několik různých webů, měli byste zvážit registraci všech doménových jmen u registrátora doménových jmen, jako je GoDaddy nebo NameCheap. To’je jednodušší je spravovat pod jednou střechou, zejména pokud používáte různé tvůrce webových stránek.

Budete mít také možnost rychle odpojit a znovu připojit doménové jméno, aniž byste se museli potýkat s jeho převodem z jednoho tvůrce webových stránek do jiného. To’Je to více administrativních potíží a zpracování může trvat několik dní.

9. Jsou názvy domén s příponou .com vždy preferovány?

Obecně se domníváme, že lidé mají tendenci preferovat populárnější domény nejvyšší úrovně (“TLD”), například .com, .org, .net. Nebo dokonce TLD, které jsou specifické pro jednotlivé země (například .ca pro Kanadu nebo .com.au pro Austrálii), což je dobré pro firmy, které cílí na místní zákazníky.

My’Slyšel jsem, že někteří lidé mají tendenci nedůvěřovat některým TLD jako .biz, protože vypadají trochu scammier. Ale na konci dne’to samotný web’je nepoctivá a ne struktura doménového jména. Určitě tedy existuje nějaký subjektivní předpojatost upřednostňující typické TLD (například .com).

Jedna případová studie, kterou je třeba zvážit, je, že Google založil novou mateřskou společnost a pro mateřskou společnost použil název domény ABC.xyz. To ne’konec s .com, což naznačuje, že Google nemá’Opravdu nemáme žádné zkreslení proti doménovým jménům .com.

Takže ne’• přemýšlet nad tímto výběrovým procesem. Pokuste se přiřadit doménové jméno k vašemu obchodnímu jménu, protože to pomáhá při budování značky.

PRO TIP: Pokud je vaše firma usazena, zvažte registraci doménového jména ve všech TLD (nebo tolik, kolik můžete najít).

Pokud je například vaše obchodní firma ABCDE.com, zkuste se zaregistrovat pro další TLD (například ABCDE.net, ABCDE.org atd.). Myšlenka je, že nemáte’Nechcete, aby někdo jiný registroval tato doménová jména, aby pomohl chránit vaši značku online.

Co když soutěžící zaregistroval ABCDE.org? To s největší pravděpodobností povede k určitému druhu záměny značky. Tak, že’Není to špatný nápad přijmout preventivní opatření předem.

Ano, to’je to trochu finanční závazek na ročním základě, ale je to’Je to dobře stojí za investici, zejména když se vaše podnikání stane trochu více zavedeným.

10. Měl bych své osobní údaje chránit soukromou registrací?

Věděli jste, že kdokoli může vyhledat vlastnictví a kontaktní informace vlastníka doménového jména pomocí WHOIS?

Takže pokud se cítíte silně, že nemáte’nechcete, aby vaše kontaktní informace byly zveřejněny, většina registrátorů doménových jmen vám nabízí možnost soukromě zaregistrovat vaše doménové jméno, takže vaše kontaktní informace budou chráněny před očima veřejnosti.

Poplatek za registraci soukromí se pohybuje v rozmezí. Ale obecně řečeno’s přibližně 10 až 15 USD ročně.

Další užitečné zdroje

Pokud si přejete několik užitečnějších zdrojů, abyste se trochu lépe seznámili s názvy domén a jejich fungováním, uvádíme zde několik doporučených webů:

 • Deník vyhledávače
 • Moz

Některé z našich dalších užitečných diskusí týkajících se vytváření webových stránek:

Máte dotazy nebo komentáře?

Tato příručka je užitečná?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map