Čo je to doménové meno? Prečítajte si nášho Sprievodcu ABC názvami domén pre začiatočníkov

čo je doménové menoČo je to doménové meno? Zdá sa, že je to taká základná vec, ale je to tak’Nie vždy je to ľahké, najmä ak ste’znovu začiatočník.


Keď sme sa rozhodli vytvoriť náš prvý web pred niekoľkými rokmi, netušili sme, čo je názov domény a aké problémy musíme zvážiť, aby sme mohli veci správne nastaviť..

Obávali sme sa o ochranu osobných údajov, ako sa pripojiť / odpojiť názov domény z webovej stránky, ak je lepší .com alebo .net, náklady atď..

Sú aj tieto obavy, ktoré zdieľate??

Iste, to všetko znie veľmi jednoducho pre ľudí, ktorí majú skúsenosti s tvorbou webových stránok. Ale pre začiatočníkov to všetko môže byť trochu nepríjemné.

Existuje veľa zdrojov, ktoré vám hovoria z technického hľadiska, čo je to doménové meno.

Ale to’s tým problém’Je to trochu technickejšie a nemusí byť vždy v obyčajnej angličtine, ktorú bežní ľudia ľahko pochopia.

vy’pravdepodobne sa príliš nezaujíma o technické podrobnosti a nedostatky toho, ako doménové meno skutočne funguje.

vy’pravdepodobne sa viac zaujímate o to, ako prakticky spravovať názov domény a aké potenciálne problémy by ste si mali byť vedomí.

Táto krátka príručka je napísaná, aby oboznámila so základmi toho, čo potrebujete vedieť o názvoch domén – jednoducho v angličtine.

nechať’ide to!

Top 10 otázok týkajúcich sa doménových mien

Kliknite na otázky k odpovedi:

1. Čo je to doménové meno?

2. Sú názvy domén a webové stránky samostatnými vecami?

3. Bezplatné vs platené doménové mená.

4. Kde si môžem kúpiť doménové meno?

5. Koľko stojí registrácia názvu domény?

6. Môžem si kúpiť doménové meno priamo od výrobcu webových stránok?

7. Môžem preniesť svoje doménové meno, ak zmením staviteľov webových stránok?

8. Mám si kúpiť doménové meno prostredníctvom registrátora alebo tvorcu webových stránok?

9. Uprednostňujú sa vždy názvy domén s príponou .com?

10. Mal by som svoje osobné údaje chrániť súkromnou registráciou?

11. Ďalšie užitočné zdroje

1. Čo je to názov domény?

Názov domény je zjednodušene adresa, ktorú zadáte do panela s adresou v prehľadávači webových stránok, aby ste sa dostali na webovú stránku.

Napríklad názov domény pre Google je https://www.google.com

Názov domény pre túto webovú stránku je https://www.websitebuilderexpert.com

Názov domény je pre váš web jedinečný (rovnako ako odtlačok prsta) a nemožno ho zdieľať medzi rôznymi webovými stránkami.

2. Sú názvy domén a webové stránky samostatnými vecami?

Doménové meno považujte za svoje telefónne číslo a webovú stránku v telefóne. Keď sú prepojené, sú to samostatné položky.

Telefón (web) môžete kedykoľvek zmeniť a napriek tomu si ponechať svoje existujúce telefónne číslo (názov domény) a jednoducho ho pripojiť k novému telefónu (nové webové stránky)..

Môžete tiež presunúť svoje telefónne číslo (názov domény) k inému poskytovateľovi telefónnych služieb (registrátor názvu domény) a stále ho udržiavať v spojení s existujúcim telefónom (webom)..

Už ste zmätení? nechať’urobím jednoduchú ilustráciu:

 • Môžem si kúpiť nový názov domény (let’s pozdravom www.brandnewdomain.com) a pripojte ho k tejto webovej stránke, na ktorej sa práve nachádzate. Celý obsah tejto stránky sa vôbec nezmení. Webová stránka však bude mať nový názov domény www.brandnewdomainname.com namiesto www.websitebuilderexpert.com.
 • Môžem vybudovať úplne novú webovú stránku inde a odpojiť ju od tejto webovej stránky www.websitebuilderexpert.com a znova ju pripojiť k novej webovej stránke I’postavil som niekde inde. Keď teda zadáte webovú adresu, dostanete sa na novú webovú stránku.

Kľúčom je to, že názov vašej domény nie je natrvalo nalepený na žiadnej konkrétnej webovej stránke. Môžete ho odpojiť a znova ho pripojiť k akémukoľvek inému webu, ktorý chcete. Majte však na pamäti, že názov domény sa môže súčasne pripojiť iba k jednej webovej stránke.

3. Bezplatné vs platené doménové mená

Existujú bezplatné názvy domén, ktoré môžete získať od rôznych tvorcov webových stránok, ako napríklad WordPress.com, Wix, Squarespace, Weebly atď..

Presnejšie povedané, títo tvorcovia webových stránok vám poskytnú “sub-doména”. Ak by sme teda znova použili názov nášho webu ako príklad, podoblasť bude vyzerať takto:

 • websitebuilderexpert.wordpress.com
 • websitebuilderexpert.wix.com
 • websitebuilderexpert.weebly.com

Názov bezplatnej subdomény nie je vždy dobrý – najmä ak chcete vybudovať dlhodobý obchod s vlastnou jedinečnou značkou.

Chcete sa vyhnúť použitiu bezplatných subdomén z týchto dvoch dôležitých dôvodov:

 1. Ty nie’nevlastníme subdoménu. Aj keď je použitie zadarmo – nemusíte’nevlastním to. Tvorca webových stránok vlastní názov subdomény. Ak sa niekedy rozhodnete prejsť na iného poskytovateľa služieb, doména nie je prenosná.
 2. Subdoména je rozšírenie poskytovateľa služieb’s vlastnou doménou. Na konci názvu domény bude mať názov poskytovateľa služieb. Napríklad, ak sme použili web Weebly, naša webová adresa bude webbuilderexpert.weebly.com a nie webbuilderexpert.com..

Preto vždy odporúčam minúť pár babiek, aby ste dostali správnu doménu, ktorú plne vlastníte. Pomôže to aj vašej značke.

4. Kde si môžem kúpiť doménové meno?

Existuje veľa rôznych registrátorov doménových mien. Medzi pár známych patria GoDaddy, Domain.com a NameCheap.

Upozorňujeme, že keď si kúpite alebo zaregistrujete názov domény, platíte ročný poplatok registrátorovi doménového mena, takže názov domény zostane zaregistrovaný pod vaším menom..

Po uplynutí doby registrácie a ak nie’Ak ho neobnovíte, stratíte názov domény pretože sa sprístupní ostatným ľuďom na registráciu na voľnom trhu.

Našťastie vám registrátori doménových mien pošlú e-mail, aby vám pripomenuli, že vaše registračné obdobie sa čoskoro vyprší, alebo vám poskytujú možnosť automatického obnovenia, takže nemusíte’nemusím pamätať.

PRO TIP: To’je vždy užitočné nastaviť pripomienku kalendára pred dátumom vypršania platnosti, pripomenúť si, aby ste dvakrát skontrolovali, či chcete obnoviť názov domény alebo či je správne nastavená možnosť automatického obnovovania..

Ty by si’Nechcete, aby niekto iný skončil s registráciou vášho doménového mena, najmä akonáhle budete mať svoj web v prevádzke roky! Predstavte si, že jeden z vašich podnikových konkurentov nakoniec vezme vaše doménové meno! Pri každej zmene názvu domény si teda ihneď nastavte pripomienku.

5. Koľko stojí registrácia názvu domény?

Všeobecne povedané, názov domény vás bude stáť približne 10 – 15 USD ročne.

Ak je však doménové meno veľmi žiadané, môže to stáť stovky, až po tisíce dolárov, aby ste mohli vykonať počiatočný nákup. Ročný udržiavací poplatok by mal byť potom normálny (10 až 15 dolárov ročne).

Dôvodom, prečo je nákladné uskutočniť počiatočný nákup, je to, že niekto už môže vlastniť názov domény a drží ho na ďalší predaj. Alebo registrátor doménových mien vie, že doménové meno je veľmi požadované, takže zvyšuje jeho cenu.

Čo’je populárne doménové meno? Pomyslite na niečo ako www.fitness.com alebo www.insurance.com

Väčšinu času, ak používate ako názov domény svoje jedinečné meno spoločnosti, nebudete sa musieť príliš starať o zaplatenie statnej ceny..

6. Môžem si kúpiť doménové meno priamo od tvorcu webových stránok?

Áno môžeš.

Niektorí tvorcovia webových stránok, ako napríklad Wix, Squarespace alebo Weebly, vám na jeden rok bezplatne poskytujú vlastné doménové meno – ak sa prihlásite k svojim ročným plánom.

(Poznámka: Nejedná sa o subdomény, ako sú tie, o ktorých sme hovorili vyššie. Ide o vlastné značkové názvy domén, napríklad www.websitebuilderexpert.com).

Po prvom roku budete musieť obnoviť názov domény za uvedenú cenu.

S Wix je ročný udržiavací poplatok približne 14,95 dolárov ročne (24,85 dolárov, ak zahrniete registráciu súkromia).

V službe Squarespace je poplatok za obnovenie $ 20 (vrátane registrácie súkromia).

U týchto tvorcov webových stránok je preto cena porovnateľnejšia s registrátormi doménových mien (napríklad GoDaddy alebo Namecheap)..

S Weebly je ročný poplatok za obnovenie 19,95 dolárov (alebo 29,95 dolárov vrátane registrácie na ochranu osobných údajov) – len o niečo drahšie, ako ponúkajú registrátori domén Wix, Squarespace alebo iných doménových mien..

Výhody získania vlastného názvu domény pretiahnutím & Nástroj na tvorbu webových stránok drop:

 • Získate jeden rok zadarmo (za predpokladu, že si predplatíte ročné plány)
 • Uľahčujú vám pripojenie názvu domény k vašej webovej stránke’zjednodušili proces pripojenia v rámci svojej platformy

7. Môžem preniesť svoje doménové meno, ak zmením staviteľov webových stránok?

Áno, môžete – takže názov vašej domény nie je zamknutý na jednom konkrétnom mieste.

Môžete si ho vziať so sebou ako svoje vlastné doménové meno (pokiaľ budete platiť ročný poplatok).

Prijímajúci registrátor domény / tvorca webových stránok (miesto, kam chcete preniesť názov domény), vám poskytne pokyny, ako to urobiť..

Napríklad, ak chcete preniesť svoje doménové meno z NameCheap do GoDaddy, potom GoDaddy bude mať návody, ktoré vám ukážu, ako to urobiť.

Ak chcete preniesť názov domény z GoDaddy do Wix, potom bude mať Wix návody, ako to dosiahnuť.

Prečo chcete preniesť svoje doménové meno?

Jedným z populárnych dôvodov je to, že ak sa rozhodnete zmeniť staviteľov webových stránok, mali by ste preniesť svoje doménové meno z pôvodného nástroja na tvorbu webových stránok. To predpokladá, že ste si svoje doménové meno zakúpili od tvorcu webových stránok, a nie u registrátora doménových mien.

Ak je však vaše doménové meno zakúpené prostredníctvom registrátora doménových mien, stačí prerušiť pripojenie k predchádzajúcemu tvorcovi webových stránok a znova pripojiť doménové meno k novému tvorcovi webových stránok. Svoje doménové meno môžete ponechať v aktuálnom registrátorovi.

8. Mal by som si kúpiť doménové meno prostredníctvom registrátora alebo tvorcu webových stránok?

Každý prístup má svoje výhody a nevýhody.

Nákup názvu domény prostredníctvom nástroja na tvorbu webových stránok:

 • výhoda – Ak sa prihlásite na odber ročného plánu pomocou nástroja na tvorbu webových stránok (napríklad Wix, Squarespace alebo Weebly), poskytnú vám bezplatný názov domény na jeden rok. Ušetrite teda 1 rok’hodnota poplatkov za doménové meno (približne 10 – 15 USD)
 • výhoda – To’je jednoduchšie pre vás pripojiť doménové meno k vášmu webu (pretože tvorca webových stránok zjednodušil proces pripojenia iba niekoľkými kliknutiami). S registrátormi doménových mien musíte urobiť niekoľko úprav konfigurácie (to’je to trochu viac práce).
 • nedostatok – Po prvom voľnom roku budete musieť obnoviť svoje doménové meno vo výške približne 15 – 20 dolárov ročne pre Wix a Squarespace a 19,95 dolárov pre Weebly. Nezahŕňajú registráciu súkromia pre názov vašej domény. U registrátorov doménových mien sa ročný obnovovací poplatok zvyčajne pohybuje okolo 10 – 15 USD. Kompromis je teda zadarmo jeden rok a v nasledujúcich rokoch je o niečo drahší.
 • nedostatok – Ak by ste chceli zmeniť tvorcov webových stránok, budete musieť preniesť svoje doménové meno zo svojho pôvodného tvorcu webových stránok. Musíte to urobiť, pretože už nebudete používať pôvodný nástroj na tvorbu webových stránok. Len trochu viac administratívy, ak ste niekedy chceli zmeniť staviteľov.

Nákup názvu domény prostredníctvom registrátora názvu domény:

 • výhoda – Ak prepínate tvorcov webových stránok, môžete si ponechať názov domény u registrátora názvu domény a pripojiť ho k novému tvorcovi webových stránok. Zvyčajne sa to dá urobiť do jedného dňa. Nie je teda potrebné prejsť procesom vývozu / dovozu, ktorý môže byť technický a zvyčajne trvá niekoľko dní.
 • výhoda – Ročné poplatky sú zvyčajne lacnejšie o niekoľko dolárov ročne.
 • nedostatok – Keďže registrátor doménových mien je mimo webový tvorca, pripojenie názvu domény je trochu technickejšie a administratívnejšie.

PRO TIP: Ak máte niekoľko rôznych webových stránok, mali by ste zvážiť registráciu všetkých doménových domén u registrátora doménových domén, ako je napríklad GoDaddy alebo NameCheap. to’Spravujte ich jednoduchšie pod jednou strechou, najmä ak používate rôznych tvorcov webových stránok.

Budete mať tiež možnosť rýchlo sa odpojiť a znova pripojiť názov domény bez toho, aby ste ich museli prenášať z jedného nástroja na tvorbu webových stránok do druhého. to’Viac administratívnych problémov a spracovanie môže trvať niekoľko dní.

9. Sú názvy domén s príponou .com vždy preferované?

Vo všeobecnosti máme pocit, že ľudia majú tendenciu uprednostňovať obľúbenejšie domény najvyššej úrovne (“TLD”), napríklad .com, .org, .net. Alebo dokonca TLD, ktoré sú špecifické pre jednotlivé krajiny (napríklad .ca pre Kanadu alebo .com.au pre Austráliu), čo je dobré pre firmy, ktoré zacieľujú na miestnych zákazníkov..

my’Počul som, že niektorí ľudia majú tendenciu nedôverovať niektorým TLD takýmto .biz, keď vyzerajú trochu scammier. Ale na konci dňa’to samotná webová stránka’je nepoctivá a nie štruktúra názvu domény. Takže určite existuje nejaký subjektívny zaujatosť uprednostňujúca typické TLD (napríklad .com).

Jednou prípadovou štúdiou je, že spoločnosť Google založila novú materskú spoločnosť a pre materskú spoločnosť použila názov domény ABC.xyz. Nie’t nekončí .com, čo naznačuje, že Google nerobí’Skutočne nemáme žiadne skreslenie proti doménam, ktoré nie sú .com.

Takže nie’• Premyslite tento výberový proces. Pokúste sa zladiť názov domény s obchodným názvom, pretože to pomáha pri budovaní značky.

PRO TIP: Ak je vaša firma etablovanejšia, zvážte registráciu názvu vašej domény vo všetkých TLD (alebo toľko, koľko nájdete).

Ak je napríklad vaše obchodné meno ABCDE.com, skúste sa zaregistrovať pre ďalšie TLD (napríklad ABCDE.net, ABCDE.org atď.). Myšlienka je, že nemáte’nechcete, aby niekto iný zaregistroval tieto doménové mená s cieľom chrániť online svoju značku.

Čo keď si konkurent zaregistroval ABCDE.org? To s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k nejakému zmätku značky. Tak to’nie je to zlý nápad prijať preventívne opatrenia v predstihu.

Áno to’s trochou finančných záväzkov na ročnom základe, ale je to’Investícia sa oplatí, najmä keď sa vaše podnikanie stane trochu viac etablovaným.

10. Mal by som chrániť moje osobné údaje súkromnou registráciou?

Vedeli ste, že ktokoľvek môže vyhľadať vlastníctvo a kontaktné informácie vlastníka názvu domény pomocou WHOIS?

Takže ak máte silný pocit, že nemáte’nechcete, aby boli vaše kontaktné informácie zverejňované, väčšina registrátorov doménových mien vám ponúka možnosť súkromne zaregistrovať vaše doménové meno, takže vaše kontaktné informácie budú chránené pred očami verejnosti.

Registračný poplatok za ochranu osobných údajov sa pohybuje v rozmedzí. Ale vo všeobecnosti to tak je’s približne 10 až 15 dolárov za rok.

Ďalšie užitočné zdroje

Ak potrebujete niekoľko užitočných zdrojov, aby ste sa s názvami domén a ich fungovaním trochu viac cítili, tu je niekoľko odporúčaných serverov:

 • Časopis vyhľadávača
 • Moz

Niektoré z našich ďalších užitočných diskusií týkajúcich sa vytvárania webových stránok:

Máte otázky alebo pripomienky?

Táto príručka je užitočná?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map