Web için Yazma: 19 En İyi İpuçları

Web İçin Yazma İçin Mükemmel Kılavuz

Web için öne çıkan resim yazmaÇevrimiçi kitleye içerik yazmak, kendi zorlukları, kuralları ve gizli tuzaklarıyla gelir. Her yerdeki insanlar web içeriklerini yazarken büyük hatalar yapıyor.


Yapmıyoruz’onlara katılmanı istemiyorum.

Biz’sık karşılaşılan seyahat tehlikelerini aştığınızdan emin olmak ve sizi çarpıcı çevrimiçi içerik oluşturma yoluna koymak için burada olun. Ayrıntılı kılavuzumuzla rekabetinizi alt edin, okuyucularınızın gözünü kamaştırın ve web sitenize yeni bir hayat verin.

Biz’Web için en önemli yazma kurallarını kapsayacak ve size yaşamak için yıldız içeriği üretmeye güvenen gerçek uzmanlardan özel bilgiler getireceksiniz..

Web yazma uzmanları bile okuyucularını tökezleyebilir ve kaybedebilir’ faiz. Senin olsun’bir blog başlatıyor, işletme web siteniz için bir kopya yazıyor veya sosyal medya hesaplarını yönetiyorsanız, bu kılavuz size katılımı artırmak ve dönüşümleri artırmak için eyleme geçirilebilir tavsiyeler verecektir.

İlk resmi olmayan ipucumuz tanıtımları kısa tutmak – bu yüzden’iyi şeylere geçsek iyi olur!

web Infographic için web sitesi oluşturucu uzman yazma

Kullanışlı infografiklerimiz, web için yazmak için ihtiyacınız olan 19 adımı da gösterir. Bazı yararlı yazma ipuçlarına ihtiyacınız olduğunda kaydetmek, paylaşmak ve ona geri dönmek için çekinmeyin!

Eski moda bir listeyi tercih ediyorsanız, burada’s adımların her birini tekrar yapın:

Web için Yazma Kuralları

1 Okuyucunuzu araştırın
2 Düşmanı tanıyın
3 Başlıkları kullanma
4 Okuyucunuzu takın
5 Dili basit tutun
6 Okuyuculara nerede olduklarını söyleyin
7 Önden yük bilgileri
8 Doğrudan olun
9 Konuşma sesi kullanma
10 Aktif olun, pasif değil 11 Kısa tutun
12 Görseller konusunda cömert olun
13 Ekran okuyucular için yazma
14 Kaykaylar ve tarayıcılar için yazınızı katmanlara ayırın
15 Jargon’u dışarıda bırakın
16 Doğru şekilde kontrol edin
17 Don’t Mikrokopinizi ihmal edin
18 Meta verilerinize dikkat edin
19 Sosyal medyaya merhaba de

Şimdi siz’19 basit adımımızla tamamen silahlı olun, her birinin tam bir dökümü için okuyun, ayrıca uzmanlardan bazı özel bonus ipuçları!

Şimdi siz’19 basit adımımızla tamamen silahlı olun, her birinin tam bir dökümü için okuyun, ayrıca uzmanlardan bazı özel bonus ipuçları!

Daha fazla bilgi

 • Bizim göz atın Web Sitesi Oluşturucu Karşılaştırma Tablosu Bir web sitesi oluşturmak bir sonraki adımınızsa, etrafındaki en iyi üreticileri karşılaştırır!
 • Bir blog başlatmak için uzman web yazma ipuçlarımızı kullanacak mısınız? İncelememizi En İyi Bloglama Platformları faydalı.
 • Biraz daha spesifik bir şey mi arıyorsunuz? bizim Harekete Geçirici Mesaj Nasıl Yazılır kılavuzda ikna edici kopya oluşturma konusunda bazı uzman ipuçları var.

Başlamadan önce

Bu bölümde biz’ll kapak:

1. İpucu: Okuyucunuzu Araştırma

2. İpucu: Düşmanınızı Tanıyın

# 1. Okuyucunuzu Araştırma

Kalemi kağıda koymadan önce – ya da daha doğrusu parmakları klavyeye – okuyucularınızın zihnine girmeniz gerekir. O’kitlenizi tanımak çok önemlidir böylece onların ilgisini çekebilir ve ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Kendinize sorun: Neden insanlar siteme geliyor? Ne arıyorlar?

Bu soruların cevaplarını aldıktan sonra,’s yapılacak tek şey: okuyuculara istediklerini ver.

Okuyucular kararsız, sabırsız ve uçucu yaratıklardır – yanlış dili kullanın veya onlara yanlış bilgi verin ve’söylemeden önce sitenizden ayrılacaksınız “lütfen yapma’gitme.” Müşterileri memnun etmek için birkaç ipucu:

 • Kişi oluşturma – kitlenizin farklı bölümlerini temsil eden üç ila beş kişi oluşturmaya çalışın. Bunu gerçek hayattaki okuyucularla röportaj yaparak, site analitiklerinizdeki demografik verileri kullanarak ve okuyucularınıza bir göz atarak yapabilirsiniz’ Sosyal Profiller.
 • Yazılarınızı hedef kitlenize uyarlayın – okuyucularınızla aynı dili kullanın. Eğer sen’eski bir demografi için yazıyoruz, don’t genç argo kelimeler kullanmazsan’İngiliz veya Amerikalı bir kitleye yazarken,’doğru dili ve referansları kullanarak.
 • Don’t soru sormayı bırak – sen bir kere bile’düzenli içerik yayınlamak, don’t okuyucularınızın ne istediğini bildiğinizi varsayalım. Okuyucularınızın mutlu olduğundan emin olmak için kontrol etmeye ve araştırmaya devam edin.

Uzmanlardan Tavsiye

john pannell
John Pannell
, Access Self Storage şirketinde Senior Marketing Executive

“Web için yazmanın en önemli öğelerinden biri kitlenizi tanımaktır. Dört yıl önce, blogumuza ayda 100’den fazla organik ziyaret çekiyorduk. Taktiklerdeki bir değişimle, web sitemizi ziyaret edenlerin çıkarlarına yönelik düzenli, kaliteli ve optimize edilmiş içerik yazmaya başladık ve şimdi ayda 2.500’den fazla organik ziyaret üretiyoruz.”

# 2. Düşmanını tanımak

Okuyucularınızı onlar gibi tanıdıktan sonra’eski arkadaşlar, o’Rakiplerinizi araştırma zamanı. İki önemli şeyi bilmeniz gerekir: rakiplerinizin kim olduğu ve ne oldukları’tekrar yapıyorsun.

Rakiplerin araştırması, okuyucuların sitenizi başka kimseden seçmesini sağlamak için ne yapmanız gerektiğini anlamak için önemlidir’s.

İlk olarak, ana rakiplerinizi tanımlamanız gerekir. İlk on rakibinizi listelemeye çalışın – hiçbir fikriniz yoksa, ana hizmetinizi, ürününüzü veya konunuzu Google’a tıklayarak ve diğer hangi sitelerin en çok açıldığını görün.

Üst uç! Belirli anahtar kelimeler için hangi sitelerin sıralandığını ve kendi sitenizin nasıl karşılaştırıldığını keşfetmek için SEMrush gibi araçları kullanabilirsiniz..

Şimdi kim olduğunu biliyorsun’yenmek zorunda kaldım, sanal bir bahis için oturun. Ne tür içeriklere baktıklarına’yeniden üretiyor – videolar, blog yayınları, haber hikayeleri veya indirmeler mi? Ne’kalite seviyesi? Ne sıklıkta yeni içerik yayınlıyorlar??

Bir kere sen’Rakiplerinizin iyi bir profilini aldınız, en önemli soruyu sorabilirsiniz: daha iyi ne yapabilirim?

Uzmanlardan Tavsiye

luke budka


Luke Budka
, TopLine Comms şirketinde Director

“Potansiyel müşterilerinizin ne aradığını ve neden aradıklarını anlayın’onu arıyoruz; potansiyel müşterilerinizin ne aradığını ararken görünen içeriğe bir göz atın; o zaman daha iyi içerik yazın – bu sırayla!”

Okuyucunuzu Korkutmayın

Bu bölümde biz’ll kapak:

3. İpucu: Başlıkları Kullanın

4. İpucu: Okuyucunuzu Takın

5. İpucu: Dili Basit Tutun

6. İpucu: Okuyuculara Nerede Olduklarını Anlatın

Web kullanıcılarının vahşi hayvanlarla karşılaştırmasını duymuş olabilirsiniz ve’tam olarak ne biz’burada bahsediyoruz. Bugün’Online okuyucular bilgi avlıyor, ama yapmadılar’Dev bir manda ağına eşdeğer tonlarca enerjiyi boşa harcamak istemiyor. Tıpkı bir aslan avını seçerken olduğu gibi, kolayca sindirebilecekleri içeriği ararlar..

Bir okuyucu değilse’Onların gördüklerinden memnun değilsiniz, bahse girebilirsiniz’saniyeler içinde kaybolacak. Sert, değil mi? Neyse ki, tüm doğru mesajları göndermenin yolları var,’okuyucunuzu korkutmayın.

3.. Başlıkları Kullan

Bir okuyucuyu anında rahatlatmanın en iyi yolu başlıkları kullanmaktır. Bu, sayfanızın net bir göstergesini verir’içeriği, okuyucu gerçekten herhangi bir şey okumak zorunda kalmadan.

Ne zaman’bir web sayfasını en başından sonuna kadar en son ne zaman okuyorsunuz, bölümleri taramadan mı veya bölümleri taramadan mı? Emin değildik’t son zamanlarda herhangi bir zamanda.

Başlıklar, okuyucuların içeriğinizin özetini hızlı bir şekilde almasını ve en çok okumak istedikleri bölüme gitmesini kolaylaştırır. Başlıkları işaret yazıları gibi düşünün, sizi okuyucuyu yakalayın’dikkatini çekmek ve onları doğru yönde sallamak.

Başlıklar ayrıca sayfanızın daha davetkar görünmesini sağlar. Orada’büyük bir metin bloğu ile karşılaşmaktan daha kötü bir şey yok.’internette geziniyor!

Üst uç! Başlıklar okuyucularınız için mükemmeldir, ancak’SEO için de önemlidir. İyi Arama Motoru Optimizasyonu, sitenizin arama motoru sonuçlarında iyi sıralanmasına yardımcı olur ve iyi, yapılandırılmış başlıklara sahip olmak sitenizi optimize etmenin önemli bir yoludur.

4.. Okuyucunuzu Bağlayın

Okuyucuyu nasıl yakalarsın’dikkat edin ve geri düğmesine basmak yerine makalenizi okumalarını sağlayın ? Bir kanca oluşturmanız gerekir.

Hepimiz biraz dramayı severiz. Tartışma, gizem, şaşırtıcı gerçekler – hepsi bizi tek bir anahtar etki ile çekiyor: daha fazla bilmek istiyoruz. İçeriğinize bir gerçek, bir soru, tartışmalı bir yorum veya hatta bir fıkra ile başlayabilirseniz, okuyucularınızı alma şansınız yüksek olur’ Dikkat.

web ucu için yazma okuyucu kanca

5.. Dili Basit Tutun

Okuldayken’Her fırsatta zihninizi genişletmeye ve eşanlamlılar sözlüğüne ulaşmaya teşvik edilmek, web için yazmak biraz farklı. Aslında,’tam tersi.

Malısın yazınızı basit tutun – Seviyenin etrafında’d 12 yaşındakilerin kolayca anlamasını bekler. o’haklısın, seni hayal etmelisin’yedinci sınıf öğrencileri için yeniden yazıyorum!

Basit dil kullanma’demek istemiyorum “aşağı çekmek” mükemmel içeriğiniz. Aslında, basit yazım sesini iyi yapmak daha yetenekli olabilir. (En azından,’ne düşünmeyi seviyoruz!)

Basit dil daha taranabilir, içeriğinizi daha geniş bir kitleye daha erişilebilir hale getirir ve kişilerin mesajınızı daha hızlı anlamalarına yardımcı olur.

Misal

&# 10060; 1: Çevrimiçi okuyucular tarafından en sık gösterilen okuma kalıpları ve alışkanlıkları nedeniyle, diğer yayınlanmış materyal türlerini okurken uygulanan taktiklerden büyük ölçüde farklı olan, çevrimiçi bir kitleye içerik oluştururken karmaşık olmayan, anlaşılır bir dilde yazmak zorunludur..

&# 10004;&# 65039; 2: Web için yazarken basit, kullanıcı dostu bir dilde yazmak çok önemlidir. Çünkü insanlar’Çevrimiçi içeriği kitap okur gibi okumaz.

Hangi örnekle etkileşime girme olasılığınız daha yüksek? Özellikle de’işyerinde toplantılar arasında beş dakika içinde bu makaleyi kontrol ediyor musunuz? Beğenip beğenmediğiniz, “basit” webin evrensel dilidir.

6.. Okuyuculara Nerede Olduklarını Anlatın

Bir sürü web yazarının unutduğu bir şey, okuyucularınızın sitenizin ne hakkında olduğu konusunda hiçbir fikrinin olmayabilir. Kitapların aksine, orada’başlangıç, orta veya bitiş yok ve içeriğinizin bunu yansıtması gerekiyor.

Okuyucunuzun ana sayfanızda olduğunu veya yaklaşık sayfanızı keşfetmediğini asla varsaymayın – o’muhtemelen onlar’sitenizde sadece tökezlediniz ve hemen cevap bekliyoruz.

Eğer sen’bir dizi bağlı blog yayını veya ilgili kılavuz yazarken, okuyucunuzun geri dönüp bir bağlam alabilmesi için öncekine bağlantı verdiğinizden emin olun. Eğer sen’bir şeyi yeniden gözden geçiriyorsanız, ilk önce ne olduğunu hızlıca özetlediğinizden emin olun.

Kaptın bu işi. Makalenin etine girmeden önce, her zaman bir web sitesi oluşturucusunun ne olduğunu, sürükleyip bırakmanın nasıl çalıştığını veya barındırma hizmetinin ne olduğunu ve neden ihtiyacınız olduğunu kısaca açıklayarak incelemelerimize ve karşılaştırmalarımıza başlıyoruz..

Bu şeyleri bilen insanlar zaten atlayabilir, ancak bu bilgileri eklediğinizde’t okuyucuları yabancılaştırma bu cevapları kim arıyor.

web ipucu için yazma okuyuculara nerede olduklarını söyler

Okuyucunuzu Saklayın

Bu bölümde biz’ll kapak:

İpucu # 7: Önden Yükleme Bilgileri

8. İpucu: Doğrudan Olun

9. İpucu: Konuşma Tonu Kullanma

10. İpucu: Pasif Değil, Aktif Olun

İpucu 11: Kısa Tutun

İpucu 12: Görsellerle Cömert Olun

Bir kere sen’okuyucunuzu yakalamayı başardım’dikkat, sayfanızda tutmanız gerekir. Bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Ortalama olarak, insanlar bir web sayfasındaki kelimelerin yalnızca% 20’sini okuyacaktır. (Yani, eğer’hala bu makaleyi okuyorum – tebrikler!)

İşte okuyucularınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bazı basit ipuçları ve püf noktaları’ sınırlı dikkat süreleri.

7.. Önden Yükleme Bilgileri

Ortalama insan dikkat süresinin şimdi bir akvaryum balıklarından daha kısa olduğunu duydunuz mu? Biz’hiç olmadığı kadar dikkati dağılmış, sekiz saniyenin üzerinde konsantrasyon kaybı.

dijital bilgi araştırma InfographicKredi bilgileri: Digital Information World

Bu yüzden’bilgilerinizi önden yüklemek için hayati önem taşır, sonuca kadar beklemek yerine anahtar çıkarımları parçanızın başına yerleştirmek.

Bu n’t Gerilim oluşturduğunuz ve insanlara en sonunda cevapları verdiğiniz bir Agatha Christie romanı. Bunun yerine, mümkün olan en kısa sürede en önemli bilgileri vermeniz gerekir.

Bu makalenin başlangıcında neleri kapsayacağımızı belirledik ve sonra hemen önemli çıkarımları listeledik. Bu, okuyucuya gerçek cevaplar alacağını garanti eder, sürüklenme hissini ortadan kaldırır ve hatta bir teaser gibi davranır.

Örneğin,’bir karşılaştırma parçası yazıyoruz, don’t Kazananı ortaya çıkarmak için sonuna kadar bekleyin. Ne düşündüğünü düşün’Eğer okuyucu olsaydınız – hemen cevap verin, daha sonra öğrenmek için okumaya devam etmelerini teşvik edin. “neden” argümanının arkasında.

İçeriğinizin özetlenmiş bir sürümünü vererek okuyucunuzu açabilirsiniz.’merak – sen’ne olduğunu bildiğini kanıtladın’hakkında konuşuyoruz ve şimdi daha fazlasını bilmek istiyorlar!

8.. Doğrudan Olun

Biri çevrimiçi bir kitleye yazarken bağlanmak zor olabilir. Çok fazla ses var, sözlerini kalabalığın arasından nasıl öne çıkarıyorlar??

Şu an biraz karışık hissediyor olabilirsiniz, çünkü doğrudan adresi kullanmayı bıraktık. Doğrudan adres, okuyucuya gerçekte “sen.” Don’Belirsiz olana karışmak “onlar” ya da modası geçmiş “bir” – bunu Downton Manastırı’ndaki karakterler için sakla.

kullanım “sen” okuyucunuza hitap etmek için “Biz” bir şirket açısından konuşmak ve kullanmak “ben” bireysel bir ses için.

Bu daha doğrudan ve hemen sizinle okuyucunuz arasında bir ilişki kurar.

Haber raporları gibi istisnalar vardır, ancak genel olarak bu, uyulması gereken önemli bir kuraldır. Bankacılık ve yasal web siteleri bile kitlelerine hitap etmek için doğrudan dil kullanıyor ve siz’hepsini web’de göreceksiniz – bunlar “Hakkımızda” sayfaların tümü doğrudan adres kullanıyor!

web ipucu için doğrudan yazma

9.. Konuşma Tonu Kullanma

Soru zamanı: Arkadaşlarınızla sohbet etmeyi mi yoksa resmi, ders dili kullanan biri tarafından mı konuşmayı tercih edersiniz? Biz’tahmin ediyoruz cevabı biliyoruz ve bu’bu yüzden oldukça hoş bir ses tonuyla yazıyoruz.

Bu değil’Tüm web siteleri için çalışmaz, ancak sohbet dilini kullanabiliyorsanız öneririz. Tanıdık kelimeler kullanmak, soru sormak, tanınmış sözler söylemek ve biraz kişilik eklemek okuyucunuzla etkileşime geçmek için çok yol kat edebilir.

En sevdiğiniz markaları, web sitelerini ve blogları düşünün – ne tür ton kullanıyorlar? Günlük dili kullanıyorlar ve cümlelerini eğlenceli mi yapıyorlar? Eğer öyleyse,’s çünkü onlar’hedef kitlelerini hedeflemek ve kişisel bir okuma deneyimi yaratmak.

Ve şu’tam olarak ne yapmanız gerekiyor. Bazen, lisede öğrendiğiniz kurallardan birkaçını bükmek anlamına gelir. Bu ilk başta garip gelebilir, ancak bir kez bu özgürlüğün tadına baktığınızda,’geri dönmek için mücadele edeceğim!

İşte yazınızı daha az hale getirmenin bazı örnekleri ‘üniversite belgesi’ ve dahası ‘yakalama sohbeti’:

 • Cümlelerinizi parçalayın: Cümlelerinizi biraz parçalayabilirsiniz. Vurgu için. Bizim gibi’şimdi yapıyorsun!
 • Cümleleri başlat “yanlış” yol: Dilbilgisi sevenler her yerde, uzaklara bakın, çünkü web için yazarken cümleler kurabilirsiniz “ve,” “fakat,”, “yani,” ve “Çünkü.” Devam etmek istediğini biliyoruz.
 • Kendi cümlelerine özel cümleler koyun: Eğer sen’bir noktaya değinerek, belirli bir cümleyi vurgulayarak veya okuyucunun bir şeyi hatırlamasını, kendi satırına koymasını istersiniz. Bu aynı zamanda tempo ve mizahı kontrol etmede de etkili olabilir.
 • Biraz rahat olun: Phew, üstü çizili (bunun gibi) gibi sesler kullanabilir ve hatta okuyucularınızla bağlantı kurmak için kendi fıkralarınızı paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte, bunlarla denize düşmeye dikkat edin – dikkatlice rasyonlayın!
 • Sesinizin parlamasına izin verin: Yazınız şirketinizi veya markanızı yansıtmalıdır, ancak bu’t kendi benzersiz tarzı olabilir’t değer katar. Bize güvenin, okuyucularınız kişisel dokunuşu takdir edecek!

Bu teknikler daha fazla insan yazmana yardım et, bu da insanların sizin’söylüyorum. Don’meçhul olmayın – okuyucularınızın sizi tanıdıkları gibi hissetmelerine izin verin.

Uzmandan Tavsiye

andy golpys

Andy Golpys, MadeByShape şirketinde Co-Founder and Creative Director

“İlk ve en temel ipucum kendiniz olmak ve markanızın kişiliğini temsil etmektir. Eğer sen’doğrudan ve özlü olan gayri resmi bir ajans olmak. Öte yandan, eğer’Her gün takım elbise giyen çok ciddi, resmi bir şirketiz, o zaman sitedeki dil bunu temsil etmelidir.”

10.. Aktif Olun, Pasif Değil

Bu, kulağa teknik gelebilecek ama neyi arayacağınızı bildiğinizde gerçekten kolay olan şık bir hile.

O’seni tanıttığımız zaman aktif ve pasif yazmaya karşı. Bu konuda teknik olmak için, aktif sesle yazdığınızda, cümlenin konusu eylemi gerçekleştirirken, pasif sesle yazdığınızda, konu eylemi alır.

Kulağa olduğundan çok daha karmaşık geliyor.’s yerine bir örnek kullanın. İzin Vermek’ünlü cümleyi al, “kedi matın üstüne oturdu.” Bu aktif sesle yazılmıştır. Yeniden yazarsak,’pasif, giderdi: “hasır kedi tarafından oturdu.” Çok akılda kalıcı değil, değil mi?

Her zaman aktif sesle yazmaya çalışmalısınız. Çünkü’okuyucuların işlenmesi çok daha kolay – beynimizin anlaması daha az çaba gerektirir, yani biz’daha fazla okuma olasılığı daha yüksek.

Üst uç! Pasif ses hala güçlü bir araç olabilir. Daha resmi veya yetkili olmak istiyorsanız pasif sesi kullanın. Ayrıca, özellikle’hassas durumlarla uğraşıyoruz.

Pasif ses, aktif sesten çok daha az doğrudan ve kişiseldir, bu da daha dokunsal hale gelir – bu, bir meslektaşınıza e-posta gönderirken veya bir şikayet hazırlarken yararlı olur.

Örneğin, “sen yapmadın’t Projeyi zamanında bitirmek” rahatsız edici ofis dramalarına yol açabilir. “proje zamanında bitmedi” çok daha az suçlayıcı.

Aktif sesle yazmak, şeyleri net, özlü ve etkili tutmaya da yardımcı olur. Pasif yazı belirsiz ve garip olabilir ve mesajınızı net bir şekilde iletmekten ziyade okuyucuyu şaşırtma riski taşır.

web ucu için yazma pasif değil aktif olmak

# 11. Kısa tut

O’çevrimiçi bir kitle için temel yazma kurallarından biridir: noktanızı mümkün olduğunca az kelime ile karşılamanız gerekir. Ernest Hemingway ve James Joyce’un elinde uzun cümleler işe yaramış olabilir, ama ne yazık ki’Web için yazarken büyük bir hayır.

Ve o’s sadece cümleler değil. Basit kelimeler, kısa cümleler ve çabuk paragraflar, başarılı web yazmanın üçlüsüdür.

Kısa cümleler ve paragraflar kısa ve öz kalmanıza yardımcı olur ve okuyucunuzun noktanızın yarısında kaymasını engeller. O’s okuyucunuzu tutmakla ilgili’dikkat ve her kelimeden en iyi şekilde yararlanma.

Üst uç! Mümkünse cümlelerinizi mümkünse 25 kelimeden fazla tutmayın ve paragraflarınız üç satırdan fazla olmamalıdır.

Web yazımınızın çok garip olup olmadığını test etmenin harika bir yolu, okunabilirlik aracı kullanmaktır. Bunlar çalışmanızı tarar ve çok uzun kelimeler ve cümleler seçer.

okunabilirlik aracı okunabilirOkunabilir, size yazılarınızın okunabilirliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatan bir araçtır.

Biz’d Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Okunabilir’i önerin. O’hangi kelimelerin ve cümlelerin çok uzun olduğunu söyleyeceğim’pasif sesi ve tonunuzun daha resmi ya da konuşmalı olmasına rağmen kullandınız. Ayrıca genel bir not alırsınız – B veya üstü için hedef.

# 12. Görsellerle Cömert Olun

Resimli makaleler, olmayanlara göre% 94 daha fazla görüntüleme alır. Evet,’sadece senin yazman değil’sen ne zaman önemli’çevrimiçi içerik oluştururken – sende görsele ihtiyacın var.

Onun olup olmadığı’fotoğraflar, videolar, infographics veya diyagramlar, görseller insanların bilgileri işlemesine ve dikkatlerini çekmesine yardımcı olur.

Neden görüntülere bu kadar ilgi duyuyoruz? Beyinlerimiz görsel işleme için oldukça kablolanmış, yani insanlar görüntüleri metinden daha yüksek hızda işlemeyi daha kolay buluyor. Yani resimler aren’t Sadece güzel olmak için – onlar’okuyucunuzu meşgul etmek için çok önemlidir.

Hem konunuzla hem de hedef kitlenizle alakalı görselleri kullanmaya çalışın. Örneğin, sizi tanıyorsanız’üniversite öğrencileri için yeniden yazıyorum’Emeklilerden zevk alan emeklilerin imajlarını kullanmamak.

Sen yapma’Profesyonel görüntülere çok fazla (veya hiçbir şey) harcamak zorunda değilsiniz. Unsplash gibi sitelerden ücretsiz, yüksek kaliteli görüntüler indirebilir veya Adobe Stock’tan krediler için ödeme yapabilirsiniz.

Görsellerinizin etkisini artırmanın iyi bir yolu, insanların resimlerini kullanmaktır. O’insanların yüzleri olan resimlere olmayanlara göre daha fazla dikkat ettikleri bulundu – örneğin, Instagram’daki insanların fotoğraflarının meçhul resimlerden% 38 daha fazla beğenilme olasılığı daha yüksek!

Yüzler okuyucunuzda empati duygusu yaratmaya yardımcı olur ve hatta okuyucunuzun dikkatini nereye yönlendirdiğini etkileyebilir.

Göz izleme çalışmaları, görüntülerdeki insanların bakışlarını takip ettiğimizi bulmuştur. Yani eğer sen’okuyucularınızın abone olma düğmesine dikkat etmelerini sağlamaya çalışıyorsanız, örneğin, bu denemek için iyi bir taktik olabilir!

görüntüler superdry örneğiSuperdry bu görüntüyü ana sayfasında kullandı – görüntüdeki insanların bakışlarının Tatil Dükkanı harekete geçirici mesajına nasıl yönlendirildiğine dikkat edin.

Kimseyi Dışarıda Bırakma

Bu bölümde biz’ll kapak:

İpucu 13: Ekran Okuyucular için Yazma

İpucu 14: Skimmers ve Tarayıcılar için Yazılarınızı Katmanlayın

İpucu 15: Jargon’u Dışarıda Bırakın

İnternet, teknik yetenekleri veya deneyimleri ne olursa olsun herkes ve herkes için var. Sen ne zaman’Web için yeniden yazıyorsanız, harika kelimelerinizin herkesin eğlenmesi için uygun olduğundan emin olmanız gerekir!

# 13. Ekran Okuyucular için Yaz

Ekran okuyucu, ekrandaki içeriği (metin, resimler ve bağlantılar gibi) alan ve görsel engelli kişilerin konuşma veya Braille gibi kolayca alabileceği bir biçime yerleştiren bir programdır..

O’kazandığını hatırlamak önemli’t sadece okuyucularınız tarafından bakılabilir – içeriğinizi her tür okuyucu için daha erişilebilir hale getirmek için yapabileceğiniz bazı kolay şeyler aşağıdadır:

 • Başlıklarınızı yapılandırın – ekran okuyucular genellikle sayfalarda gezinmek için başlıklar kullanır, bu nedenle’sayfanızla net ve yapılandırılmış olmanız’s düzeni. Yapılandırılmış bir sistem H1, sonra H2, sonra H3, sonra gerekirse H2’ye geri dönecektir. Don’t Örneğin, ekran okuyucu için kafa karıştırıcı olacağından H1 ve H6 arasında atlamak.
 • Alternatif metninizde açıklayıcı olun – ne zaman yapabilirsin’bir görüntü görmüyorsun’açıklayıcı alternatif metne (resim’Üzerine gelindiğinde görünecek olan açıklama), resmin ne gösterdiğini söylemek için. Alternatif metin SEO için de önemlidir, bu yüzden bunu yine de yapmalısınız, ancak emin olun’kullanıcılara tam resmi veriyor.
 • Bağlantılarınızı netleştirin – bağlantılarınızın kendi başlarına anlamlı olup olmadığını düşünün. “Buraya Tıkla” doesn’t Kullanıcının nereye gidebileceği hakkında hiçbir fikir vermez!
 • Videoları otomatik oynatmaya dikkat edin – bir ekran okuyucu metni konuşmaya dönüştürüyorsa ve ardından bir video sayfanızda otomatik oynatılmaya başlarsa’kullanıcı için kafa karıştırıcı ve yararsız olacaktır. En azından otomatik oynatmayı kapatma seçeneği sunun.
 • Don’belirsiz olma – dikkatli olun ve sayfanızın aşağıdakileri yapabilen bir kişiye mantıklı gelip gelmeyeceğini düşünün’görmüyorum. Örneğin, formlarda’sadece söyleme “Bunu okuduğunuzu onaylamak için onay kutusu.” Bir ekran okuyucu formu atlamış olabilir; bunun yerine, kullanıcının kabul ettiği şeyi tekrarlayın, örneğin: “Şimdi kayıt yaptırdığınızda katılımınız teyit edilecektir. Bunu okuduğunuzu onaylamak için onay kutusu.”

web ucu için yazma ekran okuyucular için yazma

Neden bir ekran okuyucu ile sitenizde gezinmeye çalışmıyorsunuz? Bu, içeriğinizin görme engelli insanlar için ne kadar erişilebilir olduğu konusunda en iyi fikri verecektir ve size nerede olduğunuzu gösterecektir.’şimdiden çalışıyoruz!

Sitenizi daha erişilebilir hale getirmek için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için şu makaleyi okuyun: Ekran Okuyucu Kullanarak Web’i Bir Gün Boyunca Kullandım

# 14. Skimmers ve Tarayıcılar için Yazılarınızı Katmanlayın

O’üzgün, ama gerçek – herkes bir fincan kahve ile yerleşmez, ayaklarını kaldırmaz ve başından sonuna kadar parçanızı okumaz. Okuyucularınızın çoğu sıyırıcı veya tarayıcı olacak.

Sıyırıcılar ve tarayıcılar, mümkün olan en kısa sürede belirli bilgileri arar. Kaykaycılar sayfanın ne hakkında olduğu hakkında genel bir fikir edinmeye çalışıyor ve’onlar bir şey’zevk veya yararlı bulacaktır. Tarayıcılar biraz daha fazla dikkat ediyor – akıllarında belirli bir soru var ve avlanıyor.

‘Yazıma böyle davranmaya nasıl cüret ederler?!’ bağırmaya cazip gelebilirsin – ama don’t. Kaykaycılar ve tarayıcılar, özellikle kitlenizin çoğunu oluşturdukları için harika bir okuma deneyimini hak ederler..

Biz’metninizi yapmak için yapabileceğiniz birkaç önemli şeyi özetledim ‘skimmable’ ve taranabilir. (Ve biz’Mermi noktalarına koydum, çünkü dışarıdaki tüm sıyırıcılar ve tarayıcılar!)

 • Başlıkları kullan – yine, başlıklar en iyi arkadaşın!
 • Kalın kullanın – önemli gerçekleri veya önemli ifadeleri vurgulamak için idareli kullanın
 • Beyaz boşluk kullanın – beyaz boşluk paragrafları ve görüntüleri çevreler. O’sayfanızı ayırmak ve metninizin nefes almasına izin vermek önemlidir – okuyucunuzun’s beyin de nefes alır
 • Listeleri ve madde işaretlerini kullanma – onlar’okuyucuların sindirimi daha kolay!
 • Kullanım kutuları – okuyucuyu çizmek için önemli bilgileri kutulara ayırabilirsiniz’dikkat

Don’Bununla birlikte, tüm ayrıntılı, derinlemesine kopyanız boşa gidecektir. Başka bir şey yoksa, Google kaliteli, uzun biçimli içeriğe gülümser, bu nedenle güzel web yazımı oluşturmak sitenizin iyi sıralanmasına yardımcı olur.

15.. Jargon’u Bırak

Sadece. Don’t. Kullanımı. Jargon.

En azından bundan kaçınabilirsen!

Orada’okuyucuları niş teknik terimlerle aptal hissetmekten daha hızlı kaybetmenin bir yolu yok.

O zamanlar var’s jargon kullanmaktan kaçınılmaz, özellikle de’teknoloji, tıp veya iş hakkında yazıyoruz. Web Sitesi Oluşturucu Uzmanında, web sitesi oluşturucuları, barındırma ve hatta kodlama hakkında yazıyoruz – biz’jargona yabancı değilim!!

Yazınıza jargon eklemeniz gerektiğinde, önce okuyucunuz için her zaman açık bir şekilde açıkladığınızdan emin olun.. İlk kez bir kısaltma veya kısaltma (örneğin, SEO) kullandığınızda, doğru adı verin ve açıklayın, böylece okuyucunuz ne demek istediğinizi bilir.

Okuyucunuzun bildiklerinizi bildiğini asla varsaymayın. Bu şekilde, yapma’t jargon notunu kaçırmış olabilecekleri hariç tut.

(Oh ve SEO, herkesin merak etmesi durumunda Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.)

web ucu için yazma jargon bırakın

Yazma Sonrası İpuçları

Bu bölümde biz’ll kapak:

İpucu 16: Doğru Prova Yayını

İpucu # 17: Don’t Mikrokopinizi İhmal Edin

İpucu # 18: Meta Verilerinize Dikkat Edin

İpucu 19: Sosyal Medyaya Merhaba Deyin

Üzücü haber şu ki’tüm gerçek web kopyasını yazma ipuçları için – ama iyi haber eğlenceli değil’orada bitmiyor: Biz’ustalaşmanız için dört adım daha var, böylece kitlenizi kamaştırabilirsiniz.

Sen’Web yazma ustası olmaya çok yakınız, bu yüzden’doğrudan ona gideceğim – orada’harcanacak zaman yok!

# 16. Doğru okuma

Yazınızı okuyun. Sonra tekrar okuyun. Sonra bir ara verin, bir kahve alın, yürüyüşe çıkın ve kafanızı temizleyin. Sonra tekrar okuyun.

Web ucu için yazım doğru okuma

İspat okuma çok önemli bir adımdır. Yazım hataları veya hatalar son sürüme gizlenirse, okuyucunuzu ciddi şekilde etkileyebilir’neye güveniyorsun’söylüyorum. Öyle değil’profesyonel veya güvenilir!

Üst uç! Don’t Kanıt okumanızı hızlandırmayın. Yayınlama son tarihinden önce yazınızın doğru provadan geçmesi için yeterli zaman bıraktığınızdan emin olun..

Yayınlamadan önce en az bir kişinin çalışmanızı okumasını öneririz. O’taze bir çift göz almak iyi’s zaman herhangi bir küçük hatalara kör olmak kolay’bir süredir bir parça üzerinde çalışıyorum.

# 17. Don’t Mikrokopinizi İhmal Edin

Microcopy, kullanıcıların bir web sitesinde gezinmesine yardımcı olan küçük kopya parçalarını açıklar. Hata mesajları ve bağlantı butonları mikroskopiye örnektir.

eharmony hata sayfası mikroskobuEharmony’deki bu hata sayfası bir mikrokopi örneğidir! Öyle değil’t kullanıcıyı terk eder, ancak siteyi kullanmaya devam etmeniz için size birçok seçenek sunar.

İyi mikroskopi hazırlamak için ana ipuçlarımız aşağıdadır:

 • Okuyucunuza hitap edin’kaygıları – sen’Şirketler size spam göndermeyeceğine veya verilerinizi paylaşmayacağına söz verdiğinde bunu abonelik formlarında göreceksiniz.
 • Açık ol – hata mesajları ile don’sadece söyleme “form yanlış, lütfen tekrar deneyin.” Bunun yerine, açık olun ve kesin bir öneri verin: “Şifreniz yanlış.”
 • İşlem sağlayın – mikroskop, okuyucunuz ve çıkış düğmesi arasındaki son engel olabilir. Onlara her zaman bir sonraki adım verin – örneğin, eğer yapabilirlerse’t hesaplarına giriş yapın, ayrıntılarını kurtarmak veya yardım almak için bir bağlantı sağlayın.
 • Kısa tut – o’bir sebepten dolayı mikrokopi denir!
 • Harfi harfine yerine getirmek – düğme etiketleri, kullanıcı tıkladığında olanlarla eşleşmelidir. Kullanıcılar’t eğer spam alırsan’ve spam olmayacağına söz verdim. Sözlerini yerine getirerek güven inşa et.

Mikrokopi küçük ama güçlüdür. Don’t kullanıcılarınızı etkileme gücünü hafife alma’kararları – iyi mikroskop çok ikna edici olabilirken, kötü mikroskop okuyucularınızın tepelerde çalışmasını sağlayabilir.

Uzmanlardan Tavsiye

Hannah Whitfield

Hannah Whitfield, Website Builder Expert İçerik Yöneticisi

“Word kelime, web siteniz’mikroskopisi en önemli içeriğidir. Kullanıcılarınızın sitenizde gezinmesine yardımcı olur ve istenen işlemi yapmalarını (veya, ‘dönüştürmek’) güvenle. Doğru yapmak için zaman ayırın. İlham almak için hayran olduğunuz markalara bakın ve Optimizely ve Hotjar gibi araçları kullanın.’her zaman test, öğrenme ve geliştirme.”

# 18. Meta Verilerinize Dikkat Edin

Meta veriler Transformers filmlerindeki robotlardan biri gibi görünebilir, ancak’s aslında yalnızca arama motoru sonuç sayfasında görüntülenen sayfa bilgileri.

O’sitenizin arama sonuçlarında ne kadar iyi olduğunu ve yukarıda veya aşağıda listelenen sonuçlar yerine kaç kişinin web sitenize tıklamayı seçtiğini etkilediğinden meta verilerinize çok dikkat etmek önemlidir.!

Google’da arama yaptığınızda,’bir meta başlığı göreceksiniz ve meta açıklaması görünür. Meta başlık, siteyi ziyaret etmek için tıkladığınız mavi başlıktır. Meta açıklama, sayfa hakkında biraz bilgi vermek için altında görünen küçük paragraftır.

meta veri örneğiBu örnekte, “Time Dergisi” meta başlık ve metin başlangıcı “Son dakika haberi ve analizi” meta açıklama.

Meta Başlıklar

Meta başlığınızın kısa olması ve kullanıcıya açıkça sayfadan ne bekleyeceğini anlatması gerekir’ziyaret etmek üzeresiniz. Sayfanızın daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için anahtar kelimelerinizi meta başlığa eklemelisiniz.

Meta başlığınız’Yine de Google’a itiraz – ayrıca kullanıcıları bağlantınızı tıklamaya ikna etmeniz gerekir. Meta başlığınızı rakiplerinizden daha çekici ve göz alıcı hale getirmek için kullanabileceğiniz birkaç taktik var’, dahil olmak üzere:

 • Sayıları kullan – numara kullanmak özellikle kılavuzlar için iyidir, örneğin, “5 Kolay Adımda Hayalinizdeki İş Nasıl Alabilirsiniz.” O’Ne zaman tek sayıları kullanmak iyi bir fikir’insanları yakalamaya çalışıyorsun’dikkat – don’Bize inanmıyor musun? Odd ve Even Number Psychology ile ilgili bu vaka çalışmasına göz atın.
 • Güçlü kelimeler kullanın – Güven oluşturmak, merak uyandırmak ve genellikle insanların bağlantınızı tıklamasını istemek için ilgili güç kelimelerini dikkatlice seçin. Örnek kelimeler arasında “inanılmaz,” “özel,” “kayıt etmek,” ve “çok gizli.”
 • Tarihi ekle – yapmazsın’bunu yapmak zorunda değilim, ama’içeriğinizin güncel ve güncel olduğunu insanlara göstermenin iyi bir yolu.

Meta Açıklamalar

Meta başlıkların aksine meta açıklamalar’t Arama sonuçlarındaki sıralamanızı doğrudan etkilemez. ancak, kullanıcıların sayfanızı ziyaret etmek isteyip istemedikleri üzerinde büyük bir etkisi vardır, bu yüzden hala aşkı ve ilgiyi hak ediyor.

Meta açıklamalar gerekir’Çok uzun olmamakla birlikte, ziyaretçileri sitenize çekmeye ikna etmek ve orada çok fazla ikna ve bilgi toplamak istiyorsunuz. Sayfanın neyle ilgili olduğunu netleştirin, ziyaretçinin neyi bulacağına dair ipucu verin ve harekete geçirici mesaj da vermeye çalışın, gibi “blogunuza bugün başlayın.”

# 19. Sosyal Medyaya Merhaba Deyin

Biz’Web için yazma kılavuzumuzdaki son adıma geldik. Sosyal medya, yazınızı dünyayla paylaşmak için harika bir yerdir, ancak’ayrıca kendi yazma kurallarını ve tuzaklarını içeren bir platform.

Yapmamalısın’t Her sosyal platformda paylaşmaya çalışın. Bunun yerine, siz ve hedef kitleniz için en iyisini seçin ve bu kanallar için kaliteli içerik üretmeyi taahhüt edin.

O’Sosyal medyada nasıl yazmanız gerektiği genellikle oldukça açıktır – örneğin, herkes Twitter’da kısa tutmayı bilir, çünkü aslında karakter sayınızı sınırlar – ancak size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz birkaç küçük ipucu vardır..

Birincisi sesini tutmak. Senin olsun’bireysel bir blog yazarı veya büyük bir şirket için yazıyorsanız, sesinizin tüm kanallarınızda tutarlı olması gerekir. Bu sitenizi içerir’içeriği, e-postaları ve sosyal medya.

İkincisi, yayınlarınızı alakalı tutmak. Eğer sen’yasal bir firmaysanız, kedi videolarını paylaşmaya veya kısaltmaları kullanmaya dikkat edin. Evet, bunlar sosyal kanallarda yaygın olarak kabul ediliyor, ancak’t ciddi markalar için kabul edildi.

Üçüncüsü, sosyal medya yayınlarınızdan tam olarak ne almak istediğinizi bilmek. Takipçi kazanmak ister misiniz? Kullanıcıların web sitenize tıklamasını ister misiniz? Mevcut takipçileri dönüştürmeye teşvik etmek istiyor musunuz? Bu hedefi göz önünde bulundurmak yayınlarınızı odaklamanıza ve paylaşımınızı alakalı tutmanıza yardımcı olur.

web ipucu için yazma sosyal medyaya merhaba deyin

Web için Yazma: Geçen Hafta

Tebrikler! Artık tamamen kaliteli bir web yazarısınız ve kendi kaliteli çevrimiçi içeriğinizi oluşturmaya hazırsınız!

Biz’rakiplerinizi yenmek ve okuyucularınızın gözlerini kamaştırmak için izlemeniz gereken 19 adım boyunca yağmalandı, tarandı, daldırdı ve daldı. İzin Vermek’bu adımları hızlıca yenileyelim.

Web İçin Yazım İçin En İyi 19 Adım

 1. Okuyucunuzu araştırın
 2. Düşmanını tanımak
 3. Başlıkları kullan
 4. Okuyucunuzu bağlayın
 5. Dili basit tut
 6. Okuyuculara nerede olduklarını söyleyin
 7. Önden yükleme bilgileri
 8. Doğrudan olun
 9. Konuşma sesi kullanma
 10. Pasif değil aktif olun
 11. Kısa tut
 12. Görsellerle cömert olun
 13. Ekran okuyucular için yazma
 14. Kaydırıcılar ve tarayıcılar için yazınızı katmanlandırın
 15. Jargon’u dışarıda bırak
 16. Doğru okuma
 17. Don’t Mikrokopinizi ihmal edin
 18. Meta verilerinize dikkat edin
 19. Sosyal medyaya merhaba de

Okuyucularınızı araştırmanın ilk günlerinden, çalışmalarınızı sosyal medyada paylaşmaya kadar’çok yol kat ettik.

Yapabiliriz’ne olduğunu görmek için beklemiyorum’ipuçları ile yapacağız – sen’Hatta kendi web içeriğinizi yazmaya başladığınızda kendi uzman ipuçlarınızı bile bulabilirsiniz. Şimdi ileri gidin ve yazın, ama bize nasıl geldiğinizi bize bildirmek için geri dönün!

Web için yazma hakkında bir iki şey biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bilginizi paylaşın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map