Web siteniz için mükemmel yazı tipi stili tasarım nasıl seçilir

Yazı Tipi Stili TasarımıBirçok kez, profesyonel bir web sitesi tasarımını amatör görünümlü bir web sitesinden ayıran şeyin küçük ayrıntılarda olduğunu biliyor muydunuz?.


Bunlar, web sitenizde değiştirebileceğiniz, web sitenizi kazandıran büyük etkiler yaratabilecek küçük şeylerdir.’t sana çok fazla zaman ve çaba harcamak.

Hiç golf kulübünüzü küçük bir şekilde kavrama şeklinizi değiştirmeyi denediniz mi ve bu, golf oyununuzda önemli bir iyileşme ile sonuçlandı (’s doğruluğu veya mesafesi)?

o’ben ne’m atıf – küçük ve görünüşte önemsiz bir değişiklik, web siteniz için büyük bir gelişme ile sonuçlanan!

“Tamam orada…. Eğer o’çok basit, o zaman neden aren’t daha Kendin Yap web sitesi sahipleri bunu yapıyor?”

o’adil bir soru.

Tıpkı çoğu insan gibi, muhtemelen bir web sitesi oluşturmak için yapmanız gereken her şey tarafından tüketilirsiniz, web sitenizi parlatabilecek kaba olan bu küçük taşları tamamen kaçırırsınız.

O’dürüst olmak gerekirse, oldukça yaygındır. İlk başladığımızda bu minik mücevherlerin çoğunu kesinlikle kaçırdık.

O’Bir alan adı seçmek, e-posta kurmak, bir logo tasarlamak, mükemmel görüntüler bulmak, en iyi web sitesi oluşturucu veya e-ticaret platformunu seçmek ve çevrimiçi olarak ne satacağınızı bulmak için teknik ayrıntılara gömülmek çok kolay.

ben’Web siteniz için mükemmel yazı tipi tasarımını seçmekten bahsediyorum (duh, başlık verdi!)

Oldukça sıkıcı ve önemsiz görünüyor – ve’tam olarak neden sahip olduğun’bunun hakkında çok şey duymadım!

Başarılı yayınlar (önde gelen dergiler, gazete, web siteleri, broşürler vb.) Yazı tipi tasarımlarını çok dikkatli ve dikkatli bir şekilde seçerler..

Yazı tipi seçimleri kesinlikle rastgele değil.

Deneyimli tasarımcılar gücünü anlar, bu yüzden ona çok dikkat ederler (Steve Jobs’u düşünün!)

Sen’büyük olasılıkla deneyimli bir tasarımcı değilsiniz, bu yüzden buradaki öğretici web sitesi tasarımınıza çok yardımcı olacaktır.

Siteniz için doğru yazı tipi tasarımını seçerek, “küçük” değişmeyen’t fazla çaba veya zaman web siteniz için anlamlı bir gelişme olabilir.

Don’t Doğru yazı tipi tasarımını seçme gücünü hafife almak ve’ziyaretçileriniz üzerindeki derin psikolojik etkisi. Deneyimli tasarımcılar bunu anlar ve yazı tiplerini çok dikkatli seçer & kasten.

Contents

Neden yazı tipi tasarımına önem vermelisiniz (aka tipografi)?

Steve Jobs ilk Mac’i oluştururken, daha önce hiç yapılmamış bir şey yaptı – aralarından seçim yapabileceğiniz 10 yazı tipi tasarımı (tipografi) yarattı..

Bunun olmadığını biliyorum’Şu anda bize pek benzemiyor, ama o zamanlar tasarımda büyük bir atılımdı.

Endüstri üzerinde o kadar büyük bir etki yarattı ki, Steve Jobs’a Tipografinin Büyükbabası dediler.

Eğer olmasaydı’Steve Jobs için, bilgisayarınızı her açışınızda bakmanız gereken şey bu olabilir:

eski yazı tipi stili tasarımBu gözlerimi acıtıyor….

Çok çekici değil, değil mi?

Gözleriniz yorulmadan veya ne yaptığınıza olan ilginizi tamamen yitirmeden önce bu robotik fontlara ne kadar süre bakabilirsiniz?’okuyorum çünkü bakmak çok çirkin?

Kesinlikle – çok uzun değil!

Doğru yazı tipi tasarımını seçmek buna sahiptir “büyülü” web sitenizin daha iyi görünmesini sağlayarak ziyaretçilerinizin kendilerini daha rahat hissetmesini sağlayarak web sitenizdeki deneyimlerini geliştirir.

Steve Jobs, Mac için mükemmel yazı tipi tasarımını hazırlamak konusunda çok takıntılıydı, çünkü tipografinin kullanıcı deneyimini nasıl önemli ölçüde artırabileceğini biliyordu.

Neden web sitesi ziyaretçilerinizi iyileştirmeye önem vermelisiniz?’ deneyim?

 1. Farklı yazı tipi stilleri, insanlara farklı bilinçaltı mesajlar iletir – bu da marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olabilir. İster inanın ister inanmayın, belirli yazı tipi stilleri insanlara güven, kararlılık, güç, zerafet / sofistike, yaratıcılık vb. Farklı mesajlar iletebilir. Muhasebe veya yasal işiniz için bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, ne tür yazı tipi tasarımı kullanmanız gerektiğini düşünüyorsunuz? Aynı yazı tipi stilini kullanır mısın’düğün fotoğrafçılığı işletme web sitesi yeniden? Muhtemelen değil.
 2. İşinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Doğru yazı tipi tasarımını doğru düzen tasarımıyla kullanmak, okuyucularınızın daha rahat hissetmelerini sağlayabilir ve içerik malzemelerinizin daha fazlasını okuma şansını artırabilir. Bu, ziyaretçilerinizle daha fazla içerik tükettikleri için güven oluşturmanıza yardımcı olur ve bu nedenle size işinizi büyütme şansı verir. İzin Vermek’Ziyaretçileriniz bunu yapmazsa işletmeniz çevrimiçi olarak büyümeyecektir’t Materyallerinizi web sayfalarınızda okurken kendinizi rahat hissedin.

Aşağıdaki derste ben’gideceğim:

 1. Okuyucularınızı psikolojik olarak etkilemek için yazı tipi tasarımlarını kullanma – özellikle başlıklarınız / başlıklarınız / logolarınız için – belirli bilinçaltı mesajları ziyaretçilerinize nasıl aktarabilir ve marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olabilirler.
 2. 7 “ölümcül günah” yazı tipi ve düzen seçme – Sadece bu noktalara dikkat edersen,’oyunun çok ilerisinde olacağım.

İzin Vermek’onlara ulaştı!

Marka kimliğinize uygun başlıklarınız / başlıklar / logonuz için doğru yazı tipi tasarımı nasıl seçilir

Farklı yazı tiplerini farklı kıyafetler olarak düşünün’d çeşitli vesilelerle giyin.

Örneğin, süslü bir akşam yemeği partisine gidiyorsanız, zarif bir elbise veya sofistike görünümlü, ince çizgili bir takım elbise giyebilirsiniz..

Spor salonuna gidiyorsanız, bazı terler ve rastgele bir gömlek giyebilirsiniz..

Kıyafetiniz kim olduğunuzun görsel bir temsilini oluşturur – ve bu algıyı değiştirmek için aynı olaya farklı kıyafetler giymeyi seçebilirsiniz.

Basitçe söylemek gerekirse, kıyafet seçiminiz tarzınız, kişiliğiniz, yaşınız ve hatta servetiniz gibi sizinle ilgili bir şey söylüyor.

Cilalı, siyah deri elbise ayakkabıları ile bir çift preslenmiş kömür elbise pantolon ile eşleştirilmiş, gevrek beyaz yakalı bir gömlekle, pantolon ve mokasenli rahat bir polo gömlek giymeyi düşünün – bu, insanlara kim olduğunuzdan çok farklı bir görünüm kazandırır..

Seçtiğiniz yazı tipi tasarımı, seçtiğiniz kıyafetlerle aynı şekilde davranır – seçtiğiniz yazı tipi tasarım türü sizin, işletmeniz ve web sitenizin ne hakkında olduğu hakkında çok şey söylüyor.

Kıyafetinizin katıldığınız etkinliğe maksatlı ve uygun olmasını istiyorsunuz. Ayrıca kıyafetinizin kim olduğunuzu temsil etmesini istiyorsunuz.

Öyleyse neden herhangi bir rastgele yazı tipi tasarımı seçmek istersiniz??

Farklı vesilelerle ne giydiğiniz, kim olduğunuz hakkında çok şey söyler. O’Görsel bir algı. Aynı şey web siteniz için kullandığınız yazı tipi tasarımı için de geçerlidir. Çalıştığınız işletme türü hakkında çok şey konuşuyor.

Yazı Tipi Tasarımları ve anlamları?

Farklı yazı tipi tasarımları farklı izlenimler verir.

Aşağıdaki Infographic, farklı yazı tipi tasarımlarının aşağıdaki gibi farklı özellikleri nasıl aktardığı hakkında net bir fikir verir. “kuvvetli” veya “Saygın”.

Bu Infographic kılavuzunu kullanarak’insanların markanızı nasıl düşünmelerini istediğiniz için hangi yazı tipi tasarımının daha uygun olduğunu seçmek zor değil.

Örneğin, kelimeye baktığınızda “zarafet” Aşağıda (sol orta bölüm), yazı tipi tasarımı kelimeyi mükemmel bir şekilde yansıtır, değil mi? Hat benzeri yazı tipi romantizm, incelik ve güzelliği haykırıyor.

yazı tipi stili tasarım psikolojisiBüyütmek için tıklayın – Kaynak: https://www.crazyegg.com/blog/psychology-of-fonts-infographic/

Örnek Olay: Başlıklarınızı / logolarınızı geliştirmek için yazı tipi tasarımları nasıl seçilir

Bu senaryoyu düşünün.

Bir Finansal Planlayıcısınız ve ideal müşteri grubunuz iyi ücretli işlere sahip binlerce yıldır ve gelecekleri için yatırım yapmaya ve planlamaya yeni başlıyor.

Web sitenizi ziyaret ettiklerinde ne tür bir ilk izlenim bırakmak istiyorsunuz??

Muhtemelen sorumlu, güvenilir, ilerici ve modern görünmek istersiniz çünkü binlerce yıl muhtemelen ebeveynlerinin kullandığı eski okul finansal planlayıcılarını aramıyor.

Bunun yerine, daha genç ve daha zengin müşterilerle bağlantı kurabileceğiniz hissini veya algısını yansıtmak istiyorsunuz – ideal hedef pazarınız.

Peki, bu özellikleri yansıtan bir yazı tipi tasarımını nasıl seçersiniz??

 • Sorumluluk sahibi & Güvenilir: Tarih duygusu veren Trajan veya Times New Roman gibi geleneksel bir mirasa sahip olan yazı tiplerini seçmek istiyorsunuz (yukarıdaki Infographic görüntüsünün sol üst tarafında).
 • ilerici & Modern: Minimalist bir tasarıma sahip daha ince bir ağırlığa sahip temiz çizgiler içeren bir yazı tipi seçmek istiyorsunuz. Bu, modernizm ve ilericilik hissi verir (yukarıdaki Infographic’nın sağ tarafındaki yazı tiplerine bakın).

Yukarıdaki ölçütlere dayanarak, Aller’i (Font Squirrel’den), binlerce yıla uyarlanmış bu yeni çağ finansal planlama işi için sağlam bir yazı tipi tasarımı olarak seçtim.

finansal iş için yazı tipi stili tasarımhttps://www.fontsquirrel.com/fonts/Aller

Yeni (modern) arasında iyi bir denge sağlayan klasik eğri tasarımlı temiz çizgiler var. & ilerici) ve eski (miras – güven & sorumluluk sahibi).

Yazı tipi profesyonel görünüyor ve finansal tavsiye arayan binlerce yıla doğru bilinçaltı sinyalleri gönderebilir.

Doğru yazı tipi tasarımını seçmek, web sitenizin tonunu ayarlamanıza ve doğru müşterileri / müşterileri çekmenize yardımcı olabilir..

Yukarıdaki Infographic kılavuzunu kullanarak, hangi yazı tipi grubunun sizin için uygun olduğunu düşünüyorsunuz?

Bunu biraz daha ileri götürmek için’Sizin için doğru yazı tiplerini seçme konusunda 4 ipucu.

4 Doğru yazı tipi tasarımını seçmek için ipuçları

1. Mesajınızla veya marka kimliğinizle gerçekten eşleşen bir yazı tipi seçin

Zaten belirli yazı tiplerini tercih edebilirsiniz, ancak’t Kişisel tercihlerinize engel olma!

Bir yazı tipi tasarımı hoş görünebilir, ancak görünmüyorsa’t Amaca uygun, hurdaya ayır!

Bunun yerine, web sitenizi ve markanızı temsil etmek istediğiniz özelliklere sahip bir yazı tipi tasarımı seçmeye odaklanın (yukarıdaki Finansal Planlayıcı örnek olay incelemesine bakın).

Yazı tipi tasarımları söz konusu olduğunda 5 ana kişilik türü vardır. Web sitenizi veya işletmenizi hangi kişiliği temsil etmek istediğinizi düşünün:

Font Kişilik # 1) Geleneksel, Saygın, Konfor, Güvenilir:

geleneksel yazı tipi stili tasarımBu kişiliği gösteren yazı tipi örneği – Kaynak: https://fabiandesmet.com/portfolio/butler-font/

Web sitenizin bu kişiliği temsil etmesini istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken yazı tipleri, Gürcistan, Trajan ve Times New Romalılar gibi çok uzun zamandır var olan tasarımlar olmalıdır..

Bu yazı tipleri geleneksel olarak gazete, dergi ve kitap gibi baskılarda kullanılmıştır. Çoğu insan bu klasik yazı tipi tasarımlarına çok aşina olduğundan, miras, güvenilirlik ve güven izlenimlerini anında verir.

Font Kişilik # 2) Çağdaş, Modern, Minimalist, Aşamalı:

modern yazı tipi tarzı tasarımBu kişiliği gösteren yazı tipi örneği – Kaynak: https://freetypography.com/2014/03/24/free-font-simplifica/

Bunlar çok temiz tasarımlı ve daha az el yazısı kalitesine sahip fontlardır.

Genellikle çok cesur veya çok ince profillere sahiptirler. Bu tasarımlar daha az kişiliğe sahip olma eğilimindedir, bu yüzden daha modern görünürler.

Web sitenizin daha çağdaş bir his vermesini istiyorsanız, bu tür yazı tipi tasarımını kullanmayı düşünün.

Yazı Tipi Seçenekleri: 60 Minimalist Yazı Tipi Tasarımı (kaynak: Canva)

Font Kişilik # 3) Güçlü, Kararlı, Tanımlanmış:

güçlü yazı tipi stili tasarımBu kişiliği gösteren yazı tipi örneği – Kaynak: https://www.tinkov.info/qanelas-soft.html

Bu yazı tipleri çok kalın ve bloklu bir tasarıma sahip. Yazı tipi tasarımlarının cesurluğu tasarım maddesini verir ve güç izlenimini verir.

Bir ifade yapmak veya sağlam görünmek istiyorsanız, bu, kullanmanız gereken yazı tipi türüdür.

Yazı Tipi Seçenekleri: 50 Kalın / Etkili Yazı Tipi Tasarımları (kaynak: Canva)

Font Kişilik # 4) Romantizm, Zerafet, Güzellik, Vintaj:

zarif yazı tipi tarzı tasarımBu kişiliği gösteren yazı tipi örneği – Kaynak: https://www.ffonts.net/PinyonScript.font

Bunlar çok sayıda eğriye sahip el yazısı yazı tipi tasarımlardır. Eğriler, tasarımlara romantik ve zarif bir his veren şeydir.

Tüm el yazısı yazı tipi tasarımları romantik değildir, aynı zamanda ilginç ve özgür ruhlu olabilirler. Yazı tipi tasarımı ne kadar italik ve kıvrımlıysa, o kadar vintage görünür. Yazı tipi tasarımı ne kadar yuvarlak olursa, o kadar ilginç ve retro görünecektir:

zarif yazı tipi tarzı tasarım

Yazı Tipi Seçenekleri: 60 Hat Yazı Tipi Tasarımları (kaynak: Canva)

Font Kişiliği # 5) Temalı Font Tasarımı

stilize yazı tipi tarzı tasarımBu kişiliği gösteren yazı tipi örneği – Kaynak: https://befonts.com/butch-font.html

Bunlar,’t Stilize oldukları için herhangi bir kategoriye girmezler. Çeşitli özelliklere sahipler ve bu yüzden’hepsini kaplamak zor.

Benzersiz bir marka kimliği oluşturmak istiyorsanız bu yazı tipi tasarımları kullanışlıdır. Hepsi çok özel olduğundan doğru tasarımı seçmek için daha fazla tasarım becerisi gerekecektir..

Stilize yazı tipi tasarımı hakkında daha fazla göz atmak için iyi bir kaynak (kaynak: Canva).

2. Çekmek istediğiniz kitle veya müşteri türüyle eşleşen bir yazı tipi tasarımı seçin

Kendinize, çekmek istediğiniz mükemmel kitleyi veya müşterileri belirlemek için araştırma soruları sorun. Bazı sorular şunları içerir:

 • İdeal yaş grubu nedir?
 • Tercih edilen cinsiyet nedir?
 • Hangi meslekte?
 • Az çok harcanabilir geliri var mı?

Bu tür sorular markanızla kimleri çekmeye çalıştığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, retro ve rustik bir his veren şık bir kahvehaneniz varsa, tasarım odaklı ve genç kahve severleri çekmek için çok çağdaş ve retro bir yazı tipi tasarımı kullanmak isteyebilirsiniz..

kahve dükkanı için yazı tipi stili tasarım

3. Yazı tipi tasarımı kolayca okunabilir mi??

Don’t süper karmaşık bir yazı tipi tasarımı seçin’okumak zor.

Bunun açık bir nokta gibi geldiğini biliyorum, ama’öne çıkmaya çalışmak için tasarımında çok süslü olmaya çalışan rastgele web siteleri gördüm.

Tasarım için asla okunabilirlikten vazgeçme!

Yapabilirsen’t Metni hızlı bir bakışla okuyun, not alın!

Örneğin, bu özel tipografi güzel görünüyor, ancak metni neredeyse okuyamıyorum:

yazı tipi stili tasarım - özel tipografi

İşte aşırı tipleme olmadan güzel tipografiye iyi bir örnek:

tipografi iyi örnek

4. Çok yönlü bir yazı tipi seçin

Web sitenizde aynı yazı tiplerini kullanacaksınız ve web siteniz farklı ekran boyutlarına sahip farklı cihazlarda görüntülenebilir.

Bu nedenle, yazı tipi tasarımının boyutuna, ağırlığına veya stiline bakılmaksızın iyi görünmesini istiyorsunuz.

Yazı tipinizi seçerken kendinize şu soruları sorun:

 • Kalın, italik veya normal gibi farklı ağırlıklarda iyi görünüyor mu??
 • Çeşitli boyutlarda iyi görünüyor mu?

çok yönlü yazı tipihttps://fonts.google.com/specimen/Droid+Serif

7’ye gelmeden önce “ölümcül günah” Yazı tipi stillerini seçerken, yazı tipi tasarımınızı değiştirmenin marka kimliğinizi iyileştirmenin hızlı ve kolay bir yolu olduğunu ve hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olduğunu tekrarlamak istiyorum..

Web sitenize bakın ve başlığınız / başlığınız / logonuz için daha iyi bir yazı tipi bulabileceğinizi görmek için yukarıdaki tartışmalarımızı izleyin..

Size uygun bir yazı tipi stili seçmenin web siteniz için anlamlı bir etkisi olabileceğine söz veriyorum!

Artık doğru yazı tipi tasarımını nasıl seçeceğinizi bildiğinize göre, yazı tipinizi seçerken nelerden kaçınmanız gerektiğini göstermek istiyorum.

7 “ölümcül günah” içeriğiniz için bir yazı tipi stili seçerken kaçınmak için

Tipografinin arkasındaki tasarım ve bilim hakkında özel olarak yazılmış kitaplar var.

Profesyonel bir tasarımcı olmak istiyorsanız harika olsalar da, bizim gibi ortalama insanlar için biraz fazlalık.

Tüm teorileri ve teknik mumbo jumbo’yu incelemek yerine,’Web sitenizi geliştirmek için bir yazı tipi seçerken kesinlikle kaçınmak için bu 7 şeyi bir araya getirdik’s okunabilirliği.

Bu özellikle web sitenizin içerik alanını (açıklama paragrafları, blog yayınları vb.) Hedefler..

Zaten bir web siteniz varsa, web sitenizle birlikte aşağıdaki 7 noktanın her birini incelemeniz yararlı olabilir.

1. Don’t yapışkan yazı tipleri kullanma

Çocuğunuzda kullanmak istediğiniz bir şey olabilir’s doğum günü partisi davetiyesi, ancak yapışkan ve korkak yazı tiplerinin ciddiye alınmasını isteyen herhangi bir web sitesinde yeri yok.

yapışkan yazı tasarımları

Her yazı tipi tasarımının kendi kişiliği vardır (yukarıda tartışıldığı gibi). Yazı tipi tasarımına bağlı olarak, web siteniz ve markanız hakkında farklı bir izlenim bırakacaktır..

Örneğin, yazı tipi “Papirüs” eski uygarlıkları düşünmenizi sağlar. O’senin bir yazı tipi’d Finansal planlama web sitesinde değil, Mısırlı bir mumya filminin adı olarak görülmeyi umuyor.

papirüs yazı biçimi örneği

Bu yapışkan yazı tipleri eğlenceli ve hobi benzeri web sitelerinde (90’dan itibaren)’s), lütfen yapma’t Profesyonel görünmek istiyorsanız bunları web sitenizde kullanmayın.

2. Don’t Dağınık yazı tiplerini kullanma’okunması zor

Ana içeriğiniz için bir yazı tipi tasarımı seçmek, başlığınız / başlığınız / logonuz için bir yazı tipi seçmekten çok farklı.

Web sitenizin içeriğinin amacı, okuyucularınıza ürün veya hizmet teklifleriniz hakkında faydalı bilgiler vermektir. Dolayısıyla okunabilirlik burada çok önemlidir.

Don’t Okunması zor stilize yazı tasarımlarıyla işleri karmaşık hale getirme.

İşte herhangi bir iyi web sitesi oluşturucularında bulabilmeniz gereken en sevdiğim, ücretsiz yazı tipi stillerinden bazıları.

Wix’in bu yeni yazı tipi stillerinden bazılarına göz atın (incelememize göre mükemmel bir web sitesi oluşturucu).

Şüphe duyduğunuzda, bunlar her zaman başvurabileceğiniz yazı tipi tasarımıdır:

yazı tipi stili tasarım seçimi

Hala doğru yazı tipi tasarımını seçmede sorun yaşıyorum?

İşte içerik alanlarınız için doğru yazı tipini seçmenize yardımcı olmak için Basekit’ten şık bir Yazı Tipi Tasarım Akış Şeması (tüm veri grafiğini görmek için tıklayın):

yazı tipi stili tasarım karar haritasıTüm infografikleri görmek için tıklayın – Kaynak: basekit.com

3. Hatlarınıza yeterince yer vermemek

İçeriğinizi okumayı kolaylaştırmanın en kolay yollarından biri, her satır arasına yeterli boşluk eklemektir.

Mükemmel bir satır yüksekliğinin sihirli sayısı, kullandığınız yazı tipi boyutunun% 150’sidir.

Örneğin, 24 piksel yazı tipi boyutu kullanıyorsanız, satır yüksekliği 36 piksel olacaktır (24 pikselin% ​​150’si):

Mükemmel Alan
(% 150 satır yüksekliği)

Lorem ipsum dolor sit amet, adipiscing adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore ve dolore magna aliqua. Ust adim minim veniam, qust nostrud exercitation ullamco labouris nisi ut aliquip ex ea commodo sonuç.

Yeterli alan yok
(% 100 satır yüksekliği)

Lorem ipsum dolor sit amet, adipiscing adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore ve dolore magna aliqua. Ust adim minim veniam, qust nostrud exercitation ullamco labouris nisi ut aliquip ex ea commodo sonuç.

Çok Fazla Yer
(% 185 çizgi yüksekliği)

Lorem ipsum dolor sit amet, adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore ve dolore magna aliqua. Ust adim minim veniam, qust nostrud exercitation ullamco labouris nisi ut aliquip ex ea commodo sonuç.

O’sol sütunun en iyi göründüğünü hemen görmek oldukça kolay.

4. Don’t Çok fazla farklı yazı tipi tasarımı kullanmayın

Tasarım söz konusu olduğunda daha az olan her zaman daha fazladır.

Web sitenizdeki yazı tipi tasarımlarının sayısını en fazla 4 tutmak istiyorsunuz.

 • Başlık veya Sayfa Başlığı için 1 yazı tipi stili
 • Altyazılar için 1 yazı tipi stili (isteğe bağlı – bu bir zorunluluk değildir. Altyazınız ve gövde içeriğiniz için her zaman aynı yazı tipi stilini kullanabilirsiniz. Daha fazla öne çıkması için altyazının yazı tipi boyutunu kolayca değiştirebilirsiniz)
 • Gövde içeriği alanları için 1 yazı tipi stili
 • 1 yazı tipi stili

Çok fazla yazı tipi stili, web sitenizin dağınık ve profesyonel görünmesini sağlayabilir. İnsanlar iletişim kurmaya çalıştığınız önemli mesajların ne olduğunu bulmakta zorlanabilirler.

tipografi hataları

Bu yüzden işleri basit tutun ve web sitenizde kullandığınız yazı tipi stillerinin sayısını en fazla 4 olacak şekilde sınırlayın.

5. Don’t Çok fazla yazı tipi rengi kullan

Renk güçlü bir markalama aracıdır.

Örneğin, Starbucks’ı düşündüğünüzde, hangi renk (ler) akla geliyor? Büyük olasılıkla’s logolarında ve web sitelerinde gördüğünüz yeşil renk.

Yazı tipleriniz için renk (ler) seçerken, yalnızca başlığınızda veya alt başlıklarınızda sizi veya işletmenizi gerçekten temsil eden 1 veya 2 marka renk seçin.

Bundan daha fazla bir şey sadece dağınık ve sirk gibi görünecek.

çok fazla yazı tipi rengiKaynak: www.marcelchrist.com/non-commissioned

6. Don’t Yazı tipi boyutlarını rastgele seç

Web sitenizde istediğiniz yazı tipi boyutlarını hemen hemen seçebilirsiniz. Ancak başlıklarınıza ve alt başlıklarınıza rastgele boyutlar atamaya başlamadan önce, sizi modüler ölçekli yazı tipi boyutlarıyla tanıştırmak istiyorum.

Modüler ölçekli yazı tipi boyutları nedir?

Genel halkın gördüğü mükemmel orana sahip bir dizi uyumlu yazı tipi boyutu “güzel.”

Güzel olan şeylere yöneliyoruz ve en güzel şeylerin mükemmel oranları var. İster inanın ister inanmayın, bu yazı tipi boyutları için aynıdır!

Hangi yazı tipi boyutunu kullanmanız gerektiğini tahmin etmek yerine, neden kendinize bir iyilik yapmıyorsunuz ve bazı matematiksel modellere göre mükemmel orana sahip olduğu söylenen aşağıdaki boyutları kullanmıyorsunuz?.

Önerilen Yazı Tipi Boyutları: 8, 16, 24, 32, 48, 64, 95

16px, ana gövde metniniz için ideal yazı tipi boyutudur. Çok küçük veya çok büyük değil, bu nedenle paragrafınızı geliştirmeye gerçekten yardımcı oluyor’s okunabilirliği.

Aslında, makalelerimizin ana içerik alanlarında kullandığımız yazı tipi boyutu 16 pikseldir.

Bu yönergeye sadık kalın ve her zaman mükemmel orantılı yazı tipi boyutlarını elde edersiniz!

7. Yeterli boşluk yok

Web sayfanızı tonlarca bilgi ile doldurmak çok kolay. Daha fazla içerik daha iyi, doğru?

Ancak, sayfalarınızda yeterli nefes alma alanı olmadan çok fazla içerik sıkıştıracağınız zaman, ziyaretçileriniz bilgiyi emmek için fazladan odaklanmaları gerektiğinden bunalmış hissetmenize neden olabilir..

Peki, bunu nasıl yapıyorsun?

Oldukça basit – paragraflarınız arasında ve sayfalarınızdaki farklı içerikler arasında daha fazla boşluk bıraktığınızdan emin olun (aşağıdaki örneklere sahibiz).

Beyaz boşluk, başlık, altyazı, gövde, resimler veya videolar gibi içerikler arasındaki boşluklar veya boşluktur.’sayfadaki boş alanlar.

İçeriğinizin daha kolay okunmasını sağlamak için şu anda yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri budur.

Beyaz alan web sitenizi iyileştirmeye nasıl yardımcı olur??

1) Beyaz alan, web sitenizin daha sofistike ve zarif görünmesine yardımcı olur

Minimalist tasarımlar insanlara zarafet, sofistike ve güzellik izlenimi verir.

Web sayfalarınıza daha fazla beyaz alan eklediğinizde, sayfalarınızı daha fazla hale getirirsiniz “minimalist” ve bir araya getirsek iyi olur.

Aynı reklamın bir örneği – reklamı çok fazla içerikle boğmamanın yararını görebiliyor musunuz??

yazı tipi stili tasarım beyaz boşluk örneğiKaynak: www.dennymountain.com/blog/the-horror-vacui-the-power-of-white-space

Soldaki yapışkan ve ucuz görünüyor – beğen’dedikodu dergisinin bir sayfasından alınmış.

Sağ taraftaki sayfa daha profesyonel ve dergi yayınlarından bir sayfa gibi daha şık ve daha üst seviye görünüyor.

Bunlar, aynı resim ve içeriğe sahip tam olarak aynı reklamdır. Tek fark, sağdaki reklamın daha fazla beyaz alana sahip olması.

2) Beyaz alan insanların önemli bilgilere odaklanmalarına yardımcı olur

İyi yerleştirilmiş bir boşluk, yapışkan görünmeden önemli bilgileri vurgulamaya yardımcı olabilir.

yazı tipi stili tasarım beyaz boşlukKaynak: www.studionudge.com

Başlığı çevreleyen alan, “Yaratıcı fikirler. Düşünceli Tasarım. Somut sonuçlar”, sayfada öne çıkmasına yardımcı olur.

Şirket olduğu için’sloganı ile bu, ziyaretçilerini yönlendirmeye yardımcı olur’ web sitesine girdiklerinde başlığa odaklanın. O’temiz, net ve doğrudan.

3) Beyaz boşluk, gözlerinize daha az stres koyar, böylece ziyaretçileriniz daha fazla okuyacak & sayfalarında daha uzun kal

Bir blogunuz varsa veya tonlarca bilgi içeren bir web siteniz varsa, beyaz alan, bilgi zenginliğinizi daha az ezici hale getirmeye gerçekten yardımcı olabilir.

Örneğin:

yazı tipi stili tasarım beyaz boşluk

Sütunlar arasına daha geniş bir kenar boşluğu ekleyerek sayfanın daha az göz korkutucu veya karmaşık görünmesine yardımcı olur.

Başlık ve alt başlık, her paragraf, resim ve gövde metni arasındaki fazladan boşluk da sayfanın daha açık görünmesini sağlar.

Daha fazla beyaz alan kullanmak, ziyaretçilerinizi anında iyileştirmek için basit bir tekniktir’ web sitenizdeki kullanıcı deneyimi.

Sayfalarınızın her birini gözden geçirin ve nereye biraz daha fazla alan ekleyebileceğinizi düşünün. Ayrıca, bilgisayar ekranınızdan daha uzakta oturmayı deneyin – bu, sayfanızdaki gereksiz dağınıklığı da tespit etmenize yardımcı olabilir..

yazı tipi yazı tipi düzeni beyaz boşluk

Sonuç – Web siteniz için mükemmel yazı tipi nasıl seçilir

Bu Kılavuzu Yararlı Bulun?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map